Test nemrznoucí směsi do ostřikovačů

Datum: 05.02.2015 | Autor: ÚAMK, Michal Krejčík

Mrzne. Vy stisknete páčku ostřikovače čelního nebo zadního skla, případně i světlometu, a následuje… Nic. Čelní okno je špinavé a vy nemáte v ostřikovačích směs, kterou byste umyli sklo. Ještě horší je situace, když za mrazu spustíte ostřikování, ale směs vám na okně zamrzne. Výběr vhodné nemrznoucí směsi je mimořádně důležitý. Jak ale poznat, která nemrznoucí směs do ostřikovačů snese takový chlad, jaký je uveden na obalu? Jak rozpoznat, že za danou cenu kupujete dobrý výrobek?

 

 

V ÚAMK udělali test celkem sedmi nemrznoucích směsí, které můžete běžně zakoupit v obchodních domech, specializovaných prodejnách i na čerpacích stanicích. Porovnali jsme jejich ceny v přepočtu na litr, přístrojem zkontrolovali hustotu jednotlivých směsí, abychom zjistili do kolika stupňů mrazu nezatuhnou, a nakonec je nechali zmrznout skutečně.

 

 

Přitom jsme hodnotili i další fakty. Třeba jakou vůni mají, zda se dají snadno nalít do nálevky v motoru, jak dobře se uskladňují… Zkrátka komplexní text. Co ukázal?

 

 

V zásadě to, že výrobci i prodejci se zjevně poučili z kritiky motoristů, kteří byli v minulosti zklamáni, když jejich směs deklarovaná do –20 stupňů ještě dlouho před touto teplotou zamrzala. Jinými slovy, všechny testované výrobky podle testu snesou udávanou teplotu. Přesto, která směs je nejlepší?

 

 

Samozřejmě, že při nákupu se orientujeme v první řadě podle ceny. Motoristé by se ale neměli nechal ošálit první cenou. Fakt, že dané balení je za určitou částku, ještě neznamená, že jde o výhodnou koupi. V našem testu se sešla balení od 1 litru, přes sáčky pro 2 litry, kanystry na 3 , 4 a5 litrů. Přepočet na 1 litr nám ukázal, že nejlevnější je výrobek značky Rox v pětilitrovém balení. Za 1 l tedy zaplatí zákazník 18,99 Kč. Takže je dokonce levnější než model Dynamic prodávaný po slevě v Kauflandu (po slevě cena za litr 23,8 Kč). Naopak jednoznačně nejdražší je výrobek Screen Wash značky Sheron (97,5 Kč/1 l).

 

 

Druhé, co je třeba řešit dříve, než po výrobku sáhnete, je velikost balení a vhodnost hrdla dané nádoby. Široké nezaručí, že se dobře trefíte do nálevky v motoru. Naopak úzký otvor nádoby směsi je vhodnější. Ty měly dva dvoulitrové sáčky Sheron, ale zajímavé řešení měl i Dynamic. Kombinoval běžné široké hrdlo s doplňkovým úzkým hrdlem, které však musíte ulomit, takže vozit zbylou směs v zavazadelníku už nejde. Pro jednorázové nalití je to naopak vhodné řešení.

 

 

Co se vám vybaví, když vyslovíte – nemrznoucí směs do ostřikovače? Asi ten alkoholově nepříjemný zápach, který se dostane při použití ostřikovačů do interiéru vozu a který pak pracně dostáváte zase ven.

 

 

V tomto ohledu se dá říct – časy se mění. Ze sedmi testovaných kusů jen 2 čpěly tímto nepříjemným zápachem. Nejvíce pak druhý nejlevnější výrobek Dynamic. Naopak většina byla navoněna, skoro jako avivážní přípravky pro praní. Výrobek s označením Rox lze dokonce označit jako příjemně vonící.

 

 

To, co je nejpodstatnější, je samozřejmě odolnost výrobků proti mrazu. Tu jsme testovali ve dvou krocích. Nejdřívehustoměrem, který po nabrání vzorku ukáže pomocí plováku se škálou údaj o předpokládané mrazuvzdornosti tekutiny. Druhý krok představoval praktický test. Do kelímků se nalila vždy stejná dávka nemrznoucí směsi a ta se uložila do mrazicího boxu na teploty: mínus 17, 20 a25 stupňů Celsia.  

 

 

Všechny směsi jsou výrobci vykazovány jako odolné do – 20 stupňů Celsia. Testy pomocí hustoměru ukázaly, že jen těsně nad tuto uváděnou hranici se dostal jeden z nejlevnější výrobků: Dynamic (-22 st. C). Za ním následuje směs Rox (- 25 st. C). Všechny zbylé by podle této části textu měly odolat do mínus 30 stupňů a vítězem je Sheron Screen Wash, jenž má odolat až –32 st. C.

 

 

Tyto teoretické výsledky jsme si ověřili zcela prakticky. V kelímcích šly vzorky do mrazicího boxu.

 

 

Při mínus 17 stupních Celsia by rozhodně měly zůstat v tekutém stavu všechny náplně ostřikovačů. Tak to také dopadlo a ani po dvou hodinách v mrazicím boxu nastaveném na tuto teplotu žádný nezatuhnul.

 

 

Následovalo zmražení na  - 20 stupňů Celsia. Vzhledem k výrobcem  deklarované teplotě by to opět neměl být problém, ale byl. Krystalky ledu se objevily ve dvou vzorcích, slabá zamrzlá hladina se objevila na dvou dalších a vzorky 4 a 5 (Rox a Sheron) zamrzly tak, že by v ostřikovačích nedokázaly této teplotě odolat. Naopak bez problémů byl výrobek Carlson Nano efekt deklarovaný do –22 stupňů Celsia.

 

 

Vyzkoušeli jsme i to, zda některý ze vzorků přece jen nedokáže odolat teplotě na  úrovni -25 stupňů Celsia. Výsledek byl jednoznačný – nikoliv. Zcela nezamrzly a možná by v nádobce ostřikovače v automobilu zůstaly použitelné dva vzorky: Screen Wash a Winter Mix, jejichž výrobcem je česká firma DF Partner. Ostatní vzorky by se nedaly použít a například výrobky s prodejním označením Rox a Eni screenwash změnily tekuté skupenství v pevné. Staly se z nich kostky ledu.

 

 

Co tedy test napověděl? V praxi musíme počítat při koupi nemrznoucí směsi do ostřikovačů s tím, že jsou schopny odolat mrazům asi 2 – 3 stupně Celsia pod deklarovanou hodnotu. Hranici uvedené na obalu  pak odolají jen naprosto výjimečně.

 

 

Pro zákazníky z toho plyne dvojí: vysoká cena za některé výrobky není zárukou splnění informace „slíbené“ na obalu. O to více, že náš test byl prováděn v laboratorních podmínkách. V praxi bude například vzhledem k větru a dlouhodobému vystavení tekutiny nižší teplotě situace ještě méně příznivá. S tím je na místě při cestách v mrazu počítat.

 

 

 

Tabulka vyhodnocení

Produkt Vůně Kč/1l -17 ºC -20 ºC -25 ºC
Kaufland Dynamic nepříjemné 23,8      
Carlson Nano aviváž 49,9      
Rox příjemné 18,9      
Sheron nepříjemné 33,0      
Eni jar 54,0      
Screen Wash (sáček) aviváž 97,5      
Sheron (sáček) aviváž 77,0      
 
 - nezamrzla
 - škraloup či krystalky
 - lehce zamrzla
 - zamrzlá kaše
 - zamrzla zcela

Štítky

úamk test nemrznoucí směs

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3.3 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Michael Datum: 14.11.2018 Čas: 21:17

Značky v tabulce hodnocení jsou všechny stejné.
Výsledky hodnocení jsou tedy k ničemu.
:-(

avatar
Jaroslav K. Datum: 05.10.2016 Čas: 14:30

V tabulce vyhodnocení používáte značky, které jsou všechny naprosto shodné a přitom pod tabulkou jim přiřazujete odlišné vlastnosti. Nerozumím, nesmysl, nebo jsem já .............?
V textu hovoříte o výrobku Winter Mix, ale v tabulce vyhodnocení jej nemáte. Tak nevím. Zdá se, že" hlavně tam něco napišme"