TEST: Bojový batoh CZ 4M FOP 35 – drsňák s velkou nosností

Datum: 25.07.2019 | Autor: Redakce PN

Po delší době a opravdu intenzivním, půlročním testování vám přinášíme recenzi na batoh od společnosti 4M Systems. Batoh je v multicam kamufláži, která sice nemusí vyhovovat všem, ale batohu dodává drsný vzhled přímo jej řadící pro využití ve speciálních operacích. Ale ruku na srdce, i v našich lesích udělá dost parády.

 

 

 

O společnosti:
4M SYSTEMS a.s. se zabývá návrhem, výrobou a prodejem taktického vybavení pro ozbrojené složky, jako jsou armáda, policie, celní správa, vězeňská služba, pohraniční stráž atd. Společnost vznikla v roce 2015 s cílem poskytovat nejlepší možné služby a výrobky svým zákazníkům, kteří jsou profesionály v oblasti obrany a bezpečnosti státu. Jejich know-how je založeno na rozsáhlých a dlouhodobých zkušenostech členů našeho týmu. Naleznete u nich bývalé příslušníky speciálních a zásahových jednotek Armády ČR a Policie ČR, pracovníky s léty zkušeností v oblasti textilu pro speciální účely nebo inspektory kvality se zkušenostmi ze zahraničí. Snaží se prohlubovat spolupráci přímo s konečnými uživateli svých výrobků a vycházet vstříc jejich požadavkům, které vznikají na základě stále se měnících zkušeností z každodenní služby. 
 
Jako součást skupiny CZ Group jsou sesterskou společností České zbrojovky a.s., a jejich výrobky tak doplňují ruční zbraně značky CZ.
 
Jejich vize: "Přinést do oblasti taktického vybavení nová a neortodoxní řešení, která budou zcela respektovat požadavky koncových uživatelů."
Jan Žižka, CEO 4M Systems
_______________________
 
 
 
Ale zpět k batohu… Jde o bojový batoh střední velikosti speciálně konstruovaný pro nejtěžší operační nasazení. Ale v lese se také neztratí  Všechny důležité části, jsou jištěny proti poškození, batoh je konstruován na extrémní zatížení 40 kg s důrazem na 100% spolehlivost. Využitelnost batohu se předpokládá pro 1-3 denní bojové nebo průzkumné operace. Nosný systém je konstruován pro komfort nošení s vysokou zátěží. Design ramenních popruhů v zádové části zajišťuje maximální ventilaci. A můžeme potvrdit, že patří konstrukcí k těm nejlepším.
 
 
 
Jak bylo řečeno, nosí se dobře, tomu všemu napomáhá bederák, ale i prsní fixace. Členení batohu a obrovské kapsy a tím pádem i zipy jsou nápadně podobající se batohům mediků. Prostě široké otevření, přehlednost, mnoho kapsiček, úchytek, molle… Vše jak si člověk představuje u moderního, taktického batohu. Kompresní popruhy zde slouží i zejména k uchycení dalších věcí, třeba zbraně, či spacáku, karimatky… Fantazii se meze nekladou, resp.kladou pouze omezením délky popruhu.
 
 
 
Batoh má i rychloodhoz, jak je značeno na fotce, červeně zakroužkováno. Funguje skvěle, leč to opravdu nebude věc, proč si našinec batoh koupí, tedy pokud není kontraktor, či voják sahající do svých úspor před misí… Navíc má a to se často nevidí, čtyři poutka, nebo spíš madla pro nesení, z každé strany jedno. Masivní. Odolné. Do ruky nedřející.
 
 
 
V našem testu byl batoh CZ 4M Systém podroben mnohaměsíčnímu testu v rozličných podmínkách, byl vymáčen ve vodě (a je dost dobře odolný) a nosen jak u nás, tak v zahraničí. Multicam je líbivý, dovedeme si ovšem představit i jiné barvy. Černá je skvělá, ale batoh je pak dost nevýrazný. To může být fajn i nemusí… Celkově lze zhodnotit jako skvělý batoh za přiměřenou cenu.  Není nejnižší, ale po rozhlédnutí v army shopech na značky 5.11, Maxpedition atp.je více než přívětivá…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Klady:
+ objem
+ modularita
+ molle
+ odolnost
+ velcro panely
+ zipy s textilním překrytem
 
Zápory:
- Hodilo by se více barev, třeba i vz95 pro vojáky
 
 
Technické parametry:
 Objem 35 l
Nosnost až 40 kg !!!
Pevná zádová přepážka umožňuje vložení baterií, zásobníků apod.
Výškově stavitelné ramenní popruhy a bederní pás
Quick Release System – rychle-odepínací spony na ramenních popruzích + systém odhozu bederního pásu
Nosný systém umožňuje záměnu za nosný systém batohu CZ 4M 60 Expedition při maximálním zatížení
 
 
Vnější vybavení
MOLLE vazba LASER na přední části
MOLLE pevnostní vazba na bocích
Stavitelné kompresní popruhy
4 madla (spodní, 2x boční, horní)
Spodní kapsa na pláštěnku
Bederní pás s laser MOLLE vazbou a dotahováním přední přezky
Hrudní dopínací popruh
Prostupy na horní straně batohu na kabely radiostanice nebo hadičku hydratačního vaku
Přední velcro panel pro identifikační znaky
 
 
Vnitřní vybavení
 
 Hlavní úložný prostor 
- 1x síťová kapsa 
- 1x textilní spodní kapsa
- MOLLE vazba na zádové části pro připevnění vaku na vodu, obalu na laptop apod.
- odnímatelné fixační popruhy na oblečení apod.
- velcro panely na bočních částech pro speciální vnitřní vybavení
- uzavírání na zip s textilním překrytem
 
Přední velká kapsa
- 1x síťová kapsa
- 1x textilní spodní kapsa
- velcro panely pro připevnění pouzdra na PDW apod.
- uzavírání na voděodolný zip
 
Batoh můžete zakoupit přímo u výrobce, či u vybraných prodejců za cenu okolo 5000,- Kč
 
 
 
V dalších recenzích se můžete těšit na další produkty od CZ 4M System

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

9.7 / 10

Související články