Střelná zbraň snadno a rychle? Bohužel, s 3D tiskem realita...

Datum: 02.03.2015 | Autor: Michal Voska

3D tiskárny si pomalu nachází místo ve světě. S jejich masovější výrobou i rapidně klesá jejich cena. Základní modely stojí jíž okolo 20.OOO,- Korun a pro zkušené modeláře nabízí nedocenitelného pomocníka, taktéž při uplatnění v medicíně a mnoha jiných odvětvích. Bohužel, 3D tisk se snižující se cenou tiskáren přináší i rizika. Tím je tisk zbraní. Plastových, tedy téměř neodhalitelných...

 

 

 

Plán pro vytištění pistole v 3D tiskárně se dá běžně sehnat na internetu foto: bbc.co.uk

 

První odhalený tisk zbraně v Evropě

 

Noční můra novodobých kriminalistů se pomalu stává realitou. V Británíí se podařilo včas odhalit při domovní prohlídce pokus o výrobu součástek zbraně. Toto je bohužel, jak se zdá, jen špička ledovce... V USA se již zcela běžně ,,tisknou" součástky k populární AR-15, zbrani, která bývala často užívána i při masakrech na školách (viz náš předešlý článek ZDE). Na mnoha webech lze sehnat kompletní podklady k výrobě jednoranné pistole. Výroba zabere několik hodin, výsledkem je funkční zbraň s jedinou kovovou součástkou - úderníkem.

 

Popsaná pistole "LIBERATOR" je prozatím určena pro malorážkové náboje .22 LR, což je více než dostatečná munice k napáchání velikých škod. Připomeňme si, že "energetické minimum" tedy síla potřebná k průstřelu oblečení a kůže, kdy se dostane projektil do hloubky 6 a více cm je pouhých 80 Joulů. Ráže .22 LR má kinetickou energii 140 Joulů. V případě užití výkonnější varianty náboje určené zejména pro pušky  .22 LR HV (Hight Velocity) se bavíme o energii téměř 200 Joulů. Úsťová rychlost střely .22 LR je 330, resp.410 m/s u verze HV. Pro srovnání nejběžněji používaná munice 9mm Luger má energii 518 Joulů a úsťovou rychlost 360 m/s. 

 

 

Zabavená 3D tiskárna - foto: Policie Manchester

Nebezpečí na letištích

Vytištěné pistole jsou vzhledem ke svému materiálu snadno ,,propašovatelné" i přes rentgenové rámy a kontroly. Obvykle jedinou součástkou z kovu je úderník, který není až tak složité dostat přes kontrolu (na opasku za sponou, v peněžence u drobných...). S náboji to je horší. Ne kvůli nedostupnosti. Jejich opatření je hračkou, běžně se dají sehnat na střelnicích, kde Vám nikdo nebude odměřovat počet vystřelených nábojů vs.počet nábojnic. Problém nastane při pokusu o propašování na palubu letadla. Bohužel, obáváme se, že i toto je pro kriminální živly dříve či později řešitelným problémem.

 

 

Jednoranná pistole "Liberator" foto: bbc.co.uk

Opatření

Účinná opatření s rozmachem 3D tisku a nízkých cen tiskáren jsou v nedohlednu. Jedinou možností je naprosto perfektní činnost Policie, bezchybná letištní kontrola, která by ovšem měla být důslednější. Jen tak lze zabránit nejhoršímu. Pozitivum sice 3D tisk přináší při práci pro "ty dobré", ale jak známe z historie, spousta původně skvělých nápadů a myšlenek se zvrhlo v naprostý opak. Můžeme jmenovat Roberta Oppenheimera...

 

 

 

Střelba z "LIBERATORA" - zdroj: Youtube

Štítky

letiště tisk zbraně rentgen pistole plast kontrola 3D

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

2.7 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Karel Ondrášek Datum: 25.05.2015 Čas: 14:16

Mno vytisknout si 3D model zbraně není nejjednodušší. Zaprvé, požadovanou velikost potřebujete vytisknout na nadměrně velké tisknoucí ploše (v případě že by šlo o opakovací pušku), kterou disponují jen drahé tiskárny (např.http://www.3dwiser.com/produkt/bigrep-one/). Za druhé, problémem je, že nelze pistoli vytisknout tzv. ready made - musí se ještě složit dohromady a obsadit technikou na střílení (pérko atp.) - díky tomuto kroku odpadá nebezpečí masivního rozšíření, protože většina lidí to prostě nesloží dohromady.

Díky tomu nedojde k masivnímu rozšíření střelných zbraní do domácností, prostřednictvím 3D tisku.

avatar
A.K. Datum: 04.03.2015 Čas: 16:39

jak se takovahle slatanina hodna leda tak aha! vubec mohla objevit na PN ???

avatar
DS Datum: 27.08.2014 Čas: 14:18

Je mi líto, že i na tomto serveru se setkáváme s nepravdivými informacemi.

Zaprvé: V případu "součástek do zbraně" tištěných na oné 3D tiskárně ve Velké Británii se nakonec ukázalo, že tištěny byly náhradní díly do této tiskárny! Tyto díly policistům a novinářům vzhledem jen připomínaly díly zbraně, a tak je za ně i považovali.

Zadruhé: Proč zdůrazňovat užití AR-15 během jmenovaných masakrů? Svými parametry není tato zbraň v podstatě odlišná od ostatních samonabíjecích pušek, které mnoho lidí efektivně používá pro sport, lov, ale hlavně pro obranu života a majetku.
Jediným rozdílem civilní AR-15 oproti ostatním zbraním je její "cool-faktor". Vypadá jako armádní puška, a tak na ty méně znalé působí jaksi děsivě.

A zatřetí: Že je Liberator určen pro .22 LR neznamená, že vydrží tlaky HV střeliva. Navíc šikovný kutil dokáže vyrobit lepší a spolehlivější nelegální zbraň než sebelepší domácí 3D tiskárna na plast. Vizte, co si začali vyrábět Australané po striktním omezení vlastnictví zbraní.

Promiňte, ale takové články, jako tento, jsou čirý populismus využívající hysterie okolo střelných zbraní.

avatar
Jan Vávra Datum: 26.05.2014 Čas: 11:13

Upřímně v českých podmínkách než 3d tisk je větši šance na nelegální ozbrojování na některé detektorařské, nebo motoristické burze, v hospodě od albánců, nebo bývalých zbrojířů AČR či PČR... Pomatenec s jednoranou pistolkou představuje nebezpečí na statisticky stejné úrovni jako zásah meteoritem. To že v UK byl někdo na větvi z tisku AR15 loweru je taky dost ůsměvné, stále totiž chybí velmi podstatné části - závěr, upper, lauf... Až pujde natiaknout na běžné tiskárně i tohle tak bude teprv na světě nebezpečno. Do té doby no problem

avatar
opas Datum: 16.01.2014 Čas: 19:06

Tak nejde o letadla, ale o koncerty, shromáždění, apod. kam je zakázáno zbraň nosit. Možná by nebylo od věci zakazování všeho přehodnotit, aby někdo s plastovou jednorankou nebyl jediný, kdo je tam ozbrojen. To je pak opravdu dost blbě řešitelná situace. Mnohem lepčí by bylo, kdyby tam mělo 1% účastníků svoji legální zbraň.