Speciální jednotky - SWAT

Datum: 27.01.2022 | Autor: Redakce PN

SWAT (Special Weapons and Tactics, česky speciální zbraně a taktika) je název zvláštních jednotek jednotlivých policejních oddělení v USA. První koncept jednotky lze hledat u policie ve městě Delano v Kalifornii, kde však jednotka měla spíše pořádkový charakter. Tohoto konceptu se však chopil důstojník John Nelson z Police Los Angeles (L.A.P.D. - Los Angeles Police Department), který jej rozvinul na celou řadu rizikových situací. Svůj koncept pojmenovaný Special Weapons and Tactics představil inspektoru Darrylu F. Gatesovi. Ten, jakožto vysoce postavený důstojník nový koncept přijal a podpořil. Na základě konceptu vznikla v roce 1967 v Los Angeles jednotka, která převzala název SWAT

 

Současnost

Policejní oddíly SWAT mají pravomoci řešit mnoho rizikových situací, např zadržení velmi nebezpečné osoby. Jednotku zřizuje policejní oddělení, kterému jednotka podléhá. Jednotky obvykle nemívají pravomoci k zásahu na záchranu rukojmí - to obvykle provádí Hostage Rescue Team FBI (FBI-HRT). Výjimkou je například právě tým SWATu LAPD, který tuto pravomoc má od roku 1983.

Výzbroj a výstroj

le jednotlivých útvarů. Většinou se ve výzbrojí objevují samopaly HK MP5 ráže 9 mm Luger v různých provedeních. Dále karabina M4 ráže 5,56*45mm NATO, nebo ráže 9 mm Luger. Brokovnice jsou různých značek, např Remington, Mossberg, Winchester, Benelli aj.
Odstřelovači používají například zbraně Remington 700, a podle některých informací velké útvary i pušky ráže .50 Browning, jako je například samonabíjecí Barret M82


Osobními a tzv. sekundárními zbraněmi jsou různé druhy pistolí značek Glock, SIG Sauer, Springfield, atd. Ty jsou obvykle v pouzdrech připevněny na stehně, nikoliv u pasu. Důvodem je snazší a rychlejší vytáhnutí záložní zbraně.
Hlavní i záložní zbraně jsou také vybaveny baterkami, lasery a kolimátory.

 

Prohlídka výbavy jednotek LAPD a SWAT


Oddíly SWAT používají nepřeberné množství taktické výstroje. Mezi základní výstroj každého příslušníka patří kombinéza, taktická vesta, neprůstřelná vesta, helma, speciální brýle a pouta, která ale nejsou kovová. Dále se používají různé nástroje na vyrážení dveří, pepřové spreje, speciální rozbušky na dezorientaci podezřelých a granáty obsahující například slzný plyn.


V různých případech jednotky SWAT využívají i tzv. balistické štíty, různých délek. Jejich užití je rozličné, například krytí osoby vstupující do objektu při riziku ozbrojeného střetnutí nebo v jakýchkoli situacích, kdy zasahující jednotka nemůže využít jiné krytí.

 

Jednotky SWAT patří k těm nejlepším, ale jejich práce je ne vždy zcela uznávána.Stávají se případy, kdy zásahy jsou sporné, příliš brutální, ani úmrtí civilistů není vyjímkou. Celkově jsou nicméně jednotky SWAT účinným prostředkem pro boj proti organizovanému zločinu, terorismu a proti agresorům a případům, které vyžadují rychlé a tvrdé řešení.

 

Zdroje: Wikipedia.cz (Creative commons licencovaný obsah)

           swatmag.com

Štítky

jednotky swat

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3.9 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: