Snowden kritizuje NSA

Datum: 08.01.2014 | Autor: Petr Duchoslav

Edward Snowden, který v minulosti několik let pracoval pro americkou NSA (Národní bezpečnostní agentura), podrobuje tuto agenturu ostré kritice. Bývalý systémový administrátor NSA prohlásil, že by americká vláda měla nad NSA zřídit účinnou kontrolu, aby se americké bezpečnostní a špionážní služby do budoucna ,,neutrhly ze řetězu", a neohrozily bezpečnost jak USA, tak evropských spojenců. Současně se nechal slyšet, že praktiky, které NSA v posledních několika letech prováděla zejména v Evropě, jsou již za hranou, za níž je ohrožena další spolupráce USA s jejími evropskými spojenci.

 

 

Edward Snowden

 

Nyní ruský azylant kritizuje NSA od května minulého roku, kdy vynesl část citlivých informací v rámci NSA a následně zažádal o ruský azyl, který mu byl udělen. Z materiálů, které Snowden vynesl na veřejnost, vyplývá, že NSA prováděla v minulém desetiletí masové odposlechy předních evropských politiků, například nedávno znovuzvolené německé kancléřky Angely Merkelové. NSA měla své tajné odbočky v hlavních městech evropských států, jež jí sloužily jako operativní zázemí. Jak už jsme informovali dříve, americké bezpečnostní agentury jsou podezřelé mimo jiné z ovlivňování politického vývoje v některých evropských zemích.

 

Po aféře ,,Snowden" tak začali někteří američtí politikové volat po důslednější kontrole amerických bezpečnostních agentur, aby se další blamáž spojená s odposlechy již do budoucna nemohla opakovat. Rozhodně to však nemá znamenat ,,odzbrojení těchto agentur", jak naznačil americký prezident Barack Obama, který souhlasí s iniciativou, jež by měla posílit dohled zejména nad NSA. Obama prohlásil, že špehování a odposlouchávací aktivity došly příliš daleko, když měl sám nařídit zastavení odposlechů Mezinárodního měnového fondu.

 

 

Z jeho popudu vznikl tým zpravodajských expertů, který doporučil důslednější kontrolu NSA a jejího špionážního programu. Před Vánoci se Obama sešel se zástupci největších technologických firem v USA, které vyjádřily nedůvěru špionážním aktivitám NSA a současně se obávají, že její další aktivity, pokud nebudou vládou omezeny, mohou v budoucnu ohrozit ekonomické zájmy USA v zahraničí.

 

 

Dá se tedy očekávat, že v tomto roce Obama podnikne (nebo se o to pokusí) takové kroky, které by zajistily účinnou kontrolu nad NSA, jakož i jiných bezpečnostních agentur, které mohou ohrozit reputaci USA u zahraničních spojenců. Otázkou zůstává, zda se mu to v konečném důsledku podaří, stejně jako u jeho dřívější iniciativy omezení střelných zbraní. Když v Americe proběhl v předminulém roce krvavý masakr na základní škole v Newtownu, který si vyžádal 26 obětí, Obama se vyslovil pro omezení držení zbraní. Jeho iniciativa však zatím vyšla do ztracena, protože zbrojařské firmy mají v americkém Kongresu velmi silnou lobby a jsou napojeny přímo na některé politiky.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

10 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze: