Rozhovor s Jaroslavem Kuracinou

Datum: 23.04.2018 | Autor: Grand Power

Něco o životě Jaroslava Kuraciny

Jaroslav Kuracina, zakladatel a generální ředitel společnosti GRAND POWER Ltd. se narodil ve středním průmyslovém městě Ružomberok na Slovensku, ale strávil své dětství v odlehlém regionu Orava, známém jako údolí hladu. Tato část jeho života pravděpodobně ovlivnila jeho budoucnost nejradikálnějším způsobem. Strávil hodně času se svým dědečkem, který měl zvláštní vztah s armádou a zbraněmi.

 

Jaroslavův dědeček byl v armádě během druhé světové války. a sloužil jako seržant pěchoty. Když se rozpadlo slovenské národní povstání, svojí četou se připojil k boji proti nacistické okupaci a po potlačení povstání se vrátil se svými kamarády do hory, kde pokračoval partyzánskou válkou i v dlouhé zimě 1944-1945. Během komunistické éry utrpěl represálie a byl téměř popraven spolu s jeho přítelem a spolužákem W. Žingorem.

Během pobytu Jaroslava s prarodiči pracoval na sportovní střelnice, byl aktivní lovec a byl členem několika sportovních klubů. Takže Jarosalv strávil hodně času v domě plném zbraní. Ale místo toho, aby s nimi střílel, rád si je rozebral a zjistil, jak skutečně pracovali. Podle jeho vlastních slov "hledal zázrak uvnitř, což jim dělalo radost." Byl ohromen čistými mechanikami.

Ale brzy chtěl svou vlastní zbraň, a to nejen hračky nebo imitace ze dřeva. Ale pro kluka to bylo nemožné, a tak místo toho začal kreslit zbraně.

Po základní a technické škole se rozhodl jít cestou svého otce a přistoupil k Vojenské akademii v Brně, kde studoval Vývoj zbraní a střeliva. Po studiích nastoupil do armády jako specialistka na výbušniny a střelivo ve skladu munice.

Během dlouhých 24 hodinových posunů pokračoval v kresbě svých konstrukčních výkresů pro pistoli, kterou by chtěl mít jako voják. Jeho kolegové dělali vtipy nad jeho "koníčkem" a jednou žertovně řekl, že by vyrobil pistoli. Jeho nadřízený, Mjr. Ing. Krupa podpořil jeho postoj a v době, kdy byl Národní patentový úřad přesunut do Banské Bystrice, požádal o svůj první patent na stavbu své vlastní pistole. Po všech papírech a poplatcích získal svůj patent v roce 1994 a Jaroslav začal pracovat na způsobech, jak přenést své nápady do hmoty.

To se začalo formovat po návštěvě Jaroslava v podniku Považské Strojárne, kde proběhl vývoj pistolí pro vojenské a policejní výkony. Ředitel společnosti byl ohromen konstrukcí a Jaroslavovým postojem a podepsali dohodu o spolupráci, podle níž Jaroslav spolupracoval na rozvojovém úsilí ve svém volném čase. V té době byly vyrobeny první experimentální modely. Poté, co společnost koupila soukromí investoři, mu byla nabídnuta práce na plný úvazek, takže v roce 1998 opustil armádu a stal se zaměstnancem společnosti HTC a připravovaly se prototypy. Další vývoj vyžadoval oddělení od nestabilní společnosti pod dohledem a částečným financovaní vládou, takže byla založena nová společnost, která sloužila jen jednomu účelu - vývoji a výrobě nové pistole založené na stavbě Jaroslavem - vznikl Kinex Grand. Slovo Kinex bylo převzato z názvu mateřské společnosti, známé pro přesnou výrobu dílů pro jízdní kola, měřicí přístroje a další komponenty, které vyžadovaly přesnou výrobu, slovo Grand pocházelo z revolveru GRAND vyráběného v minulosti mateřskou společností, aby vyjádřil úsilí pokračovat v tradici výroby střelných zbraní.

Ve věku 27 let se stal Jaro generálním ředitelem společnosti a poté, co získal licence a povolení potřebné pro výrobu zbraní, zahájil přípravu na sériovou výrobu pistole K1, kde K označuje Kuracinu i Kinex. V roce 2000 byly poprvé představeny pistole K1 na IWA v německém Norimberku. Když mateřská společnost přišla k bankrotu, společnosti se připojily svými silámi a vybavení a společnost byla přejmenována na PS Grand. Jaroslav odstoupil z funkce generálního ředitele, ale jeho nástupce brzy zničil jeho práci a také tato společnost šla bankrotu. Jaroslav skončil bez společnosti a bez práce. Stál před tvrdým rozhodnutím - zda požádat o zaměstnání v existující firmě související s zbraněmi, nebo zahájit vlastní podnikání. Vybral si riskantní cestu, půjčil si peníze a založil firmu, která nyní vyrábí 26 pistolí na základě svých patentů a vyváží je do 67 zemí po celém světě.

- Řekl jste že - pistole nejsou jen zbraně, ale hračky pro velké děti, hrajete si tedy taky?

Samozřejmě, rád si zajdu zastřílet, ať už sám nebo s rodinou, přáteli, je to stále součást mé práce a aniž mě bavila i samotná střelba by to určitě nešlo, jako konstruktér musím znát i praktické vlastnosti zbraně, ne jen papír.

 - Jste sám střelec? Jak často střílíte?

Snažím se najít si čas i na pravidelný trénink, o chvíli mě čeká prezentace našich výrobků v exotické zemi, kde musím podat velmi dobrý výkon, aby naše pistole přesvědčili, avšak není střelba jako střelba, těch testovacích výstřelů padne několik asi každý den .. .

- podílí se osobně na vývoji všech modelů?

Prakticky ano, pokud již nezačínají přímo na mém stole tak se ke mně dostávají k vyjádření od prvních náčrtů až po uvedení do sériové výroby, stejně se snažím později vymýšlet vylepšení i na sériové modely.

- Co vás vedlo k vývoji Stribog?

Vyplynulo to z potřeb zákazníků a požadavky trhu na karabinu na levné střelivo, ať už pro služební využití nebo na sportovní střelbu, která bude splňovat požadavky na jednoduchost obsluhy, robustní a odolnou konstrukci ale se zachováním příznivé ceny bez kompromisů v kvalitě. Stribog byl přirozeným vyústěním všech těchto požadavků.

 - Kolik máte závodních střelců?

V současné době máme osm závodních střelců

- Chystáte se poradit střelecké závody pod vašima záštitou v ČR?

Ne, organizování podobných akcí v zahraničí je vždy pod taktovkou importéra v té které zemi, aktuální pokrýváme více než 60 zemí a nebylo by v našich silách zabývat se podobnými akcemi.

- Jak Těžké je na trh uvést novou zbraň a co vše je k tomu potřeba?

Je to poměrně náročný proces, avšak nejtěžší byly jistě první zbraně, nyní máme ve společnosti vytvořen zaběhnutý systém a už víme "co a jak."

- Na který model vašich zbraní jste nejvíc hrdý?

Aktuálně jsem nejvíce hrdý na svůj přírůstek do rodiny - dcerku, zanedlouho očekávám další. Z produkce společnosti mě však vždy nejvíce těší novinky, mám rád když se na svět dostává po letech práce nový model, zvlášť když se nám do něj podaří přetavit požadavky zákazníků, víme, že budou mít z našich novinek radost i užitek.

 

- Zmínil jste, že Vám radost dělají novinky, můžete nám je nějak přiblížit?

Tento rok byl na novinky bohatý, na veletrhu IWA v Norimberku jsme představili například vylepšený Stribog ve verzi A3, ale i zcela nové modely jako malorážky CP22, K22 TS ve dvou verzích či X-Calibur Match a Match CO. Za obzvlášť zajímavé považuji právě malorážky, tedy modely v ráži .22LR, jelikož jejich popularita stále roste, zákazníci hledají zbraně na finančně nenáročnou střelbu, případně zbraně, ze kterých si zastřílet i manželky, děti ... Jen tento víkend jsme předváděli další novinku, karabinu TARANIS, také v ráži .22 LR. Jedná se v podstatě o malorážkový Stribog, se zachováním rozměrů a všech ovládacích prvků, dokonce většina dílů je totožná s 9mm verzí. Na trh bychom ho chtěli uvést do konce roku.

- Bude novinek ještě více?

Samozřejmě, neustále pracujeme jednak na zdokonalování naší zaběhlé produkce, ale vždy máme vyčleněných konstruktérů i na vývoj zcela nových modelů, na své si možná ještě v tomto roce přijdou zákazníci z různých segmentů trhu, více portálu policejní noviny určitě prozradíme, kdy budou na světě prototypy .

Štítky

stribog Grand Power rozhovor

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

7.3 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: