Retia představila nejnovější systém detekce osob za pevnými překážkami ReTWis 5

Datum: 19.04.2018 | Autor: Retia

Pardubický podnik RETIA je předním českým výrobcem radarové techniky a speciální elektroniky, který ve svém oboru patří na špici technologického vývoje, a snaží se o to i v mezinárodním měřítku. Mezi jeho nejnovější a velmi zajímavé produkty patří i malý přenosný radar ReTWis 5.

 

 

 

RETIA první podobu malého přenosného radaru ReTWis (RETIA Through-Wall Imaging System), kterým je možné sledovat aktivity osob za pevnými překážkami, představila již v roce 2008. Ovšem nezůstalo jen u ní, konstruktéři koncept dále vyvíjeli a dnes je k dispozici verze ReTWis 5.

 
Radar dokáže detekovat živé bytosti za zdí, a to jak v pohybu, tak také v klidu. Radar ReTWis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii. UWB technologie je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje (neruší) ostatní rádiové systémy. Další výhodou je snadný průnik signálu zdmi nebo jinou nekovovou překážkou.
 
Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signálové zpracování radaru ReTWis 5 je optimalizováno k detekci malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, umožňuje tak lokalizovat například člověka i jen na základě pouhého dýchání.

ReTWis má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek. Policistům nebo vojákům například může poskytnout situační přehled o počtu a rozmístění osob v místnosti či budově před zásahem, což jim dává taktickou převahu a zároveň snižuje riziko vlastních ztrát i negativních důsledků pro civilisty. ReTWis 5 lze použít i pro dlouhodobé skryté sledování určitých prostor, což je umocněno možností dálkového přenosu signálu a dat na zobrazovací jednotky.
 
Signál z radaru je prakticky nezjistitelný díky technologii SCFW (Step Frequency Continuous Wave). Radar je také ideálním pomocníkem kupříkladu pro kontrolu přítomnosti skrytých osob v kamionech, při jeho použití totiž není nutné návěsy kamionů fyzicky otvírat. Díky schopnosti Stand-off je možné pomocí radaru ReTWis 5 vytvářet i improvizovaná průjezdní kontrolní stanoviště.

Vizuální výstup z radaru ReTWis 5 lze volit ve 2D nebo 3D zobrazení, přičemž jeho dosah činí až 40 m a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Radar je vysoce mobilním zařízením, při váze 3,25 kg je snadno přenosný a rychle použitelný. Vedle ruční manipulace konstrukce radaru umožnuje i instalaci na teleskopickou tyč, trojnožku nebo na speciální průzkumné dálkově ovládané roboty.
 
Konstrukce radaru je odolná proti vodě i prachu a splňuje normy IP 67. Výstup z radaru lze dálkově přenášet na různá zobrazovací a datová zařízení, není tedy problémem připojit počítač, notebook, chytrý telefon či tablet, a to pomocí LAN nebo Wi-Fi připojení. Softwarové i hardwarové vybavení umožňuje pořízení až dvou hodin záznamu, přičemž se získanými záznamy lze dále pracovat, například přenášet do externích zařízení k přehrání či dalšímu zpracování.  

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: