RECENZE - svítilna Fenix E20 XP-E2

Datum: 09.02.2016 | Autor: Redakce PN

Dnes vám přinášíme recenzi svítilny Fenix E20 XP-E2. Tuto svítilnu pro vás můžeme otestovat díky obchodu KRONIUM, která nám tuto svítilnu zapůjčila společně s dalším příslušenstvím. V recenzi se dočtete technické specifikace této svítilny a dále jaké příslušenství jsme k ní testovali. Věřte, že svítilna si prošla opravdu drsnými podmínkami. Tyto podmínky byly nastaveny hlavně proto, že sami víme, jak důležitou pomůckou ve službě právě baterka je. 

 

 

 

Kdo je  KRONIUM?

 

Obchod KRONIUM, provozuje společnost ARIGA s.r.o., která je výhradním distributorem značky Fenix pro český a slovenský trh. Poskytuje poradenství, prodej i servis pro všechny typy zájemců o vysoce výkonné svítilny a čelovky od běžných „hobby“ či „outdoor“ uživatelů, přes cestovatele, myslivce, lovce, až po profesionální složky jako bezpečnostní agentury, záchranáře, policii, hasiče a armádu. Aneb do každé ruky, za každý opasek, patří ta správná svítilna. Společnost působí v oboru LED osvětlení devět let.

 

 První dojmy ze svítilny Fenix E20 XP-E2

 

Svítilnu jsme obdrželi na testování společně s výstražným policejním dopravním kuželem AOT-S a služebním pouzdrem na tuto svítilnu. Již při rozbalení svítilny Fenix E20 XP-E2 nás velmi zaujal její vzhled. Svítilna budí velmi úzký a ergonomický dojem. Dalším velmi milým překvapením bylo to, že tato svítilna funguje na 2 ks AA baterií. Tím naprosto odpadá složité a často i drahé nakupování speciálních baterií. V tomto případě můžete mít v kapse, a nebo batohu do služby připravenou sadu dvou baterií popřípadě tužkové baterie dnes koupíte již na každém rohu. Kdo nechce řešit nakupování baterií, tak si zakoupí nabíjecí baterie. Ale vraťme se zpět ke svítilně. V balení najdeme mimo svítilny dále poutko na zápěstí, 2 ks tužkových baterií a náhradní těsnění.

 

Vybavení ke svítilně.

 

Jak jsme již psali výše, ke svítilně nám obchod KRONIUM poskytl i výstražný policejní dopravní kužel AOT-S a služební pouzdro na tuto svítilnu. Výstražný kužel, jehož barva je něco mezi oranžovou a červenou, je vyroben z tvrdého plastu. Délka tohoto kuželu je 18 cm, což je pro služební účely více než dostačující. Testované pouzdro, které bylo námi vyžádáno ke svítilně, je látkové a je opatřeno poutkem na zavěšení z plastu. Toto pouzdro lze umístit na služební opasek, ale i na molle vazbu například na taktickou vestu. Zapínání tohoto pouzdra je řešeno suchým zipem. T

 

 

 

Něco málo o svítilně.

 

Výkon této svítilny je maximálně 265 lumenů. Svítilna se ovládá jediným tlačítkem umístěným na konci těla svítilny. Tímto tlačítkem se ovládá jak zapnutí/vypnutí svítilny, tak i přepínání výkonu, kdy toto tlačítko lze ovládat velmi jemným tlakem. Režimy svítivosti máme k dispozici celkem čtyři, a to 8 lumenů, 35 lumenů, 95 lumenů a 265 lumenů, kdy si svítilna po vypnutí pamatuje poslední navolený výkon. Samozřejmě na použitém režimu závisí výdrž baterií. Na nejnižší výkon se dá s přehledem přečíst předložené doklady. Při použití maximálního výkonu svítilny si můžete hravě osvítit prostor do vzdálenosti až 210 metrů. Dle osobní zkušenosti tato vzdálenost je opravdu reálná. A nyní již k samotnému testování svítilny. Svítilnu jsme testovali jeden měsíc, přičemž zažila i sníh. Svítilně jsme dopřáli standartní služební podmínky. Při tomto zažila několik pádů do sněhu, kdy ani jeden z těchto pádů pro svítilnu neznamenal žádný problém a nedošlo k žádnému poškození.

 

 

 

Crash testy svítilny

Jelikož svítilna používaná ve službě může zažít od pádů na zem, přes pád do bláta až po vykoupání, tak jsme to svítilně dopřály. První test byl jednoduchý. Výrobce udává, že svítilna, která je vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 má vydržet pád z výšky 1 metr, ale kdo vám zaručí, že svítilna spadne přesně z metru. Proto jsme svítilnu vzali a pustili ji na zem z výšky zhruba 1,5 metru, a poté jsme svítilnu vzali a vyzkoušeli jsme jí hodit zhruba do vzdálenosti 5 ti metrů, což se hravě může stát, když se svítilnou poběžíte a nedej bože zakopnete. Oba tyto pády svítilna vydržela bez újmy, což nás hlavně v „hodu do dálky“ samotné překvapilo. Další specifikace svítilny je voděodolnost IPX-8, což znamená, že by svítilna měla vydržet v hloubce 2 metry a to na dobu 30 minut. Svítilně jsme samozřejmě, jak je naším dobrým zvykem dopřály zajímavější podmínky. Ráno jsme jí ponořili do sudu s vodou s hloubkou přes metr. A pro svítilnu jsme se vrátili až za 6 hodin. Musíme uznat, že hliníkové tělo svítilny bylo naprosto ledové, a proto jsme měli strach o to, že baterie mohli přemrznout a svícení se konat nebude. Ovšem opak byl pravdou, svítilna se zapnula na první stisknutí a svítila, jako kdybychom ji právě sundali z opasku. Ohledně stavěcího kuželu jsme testovali jeho viditelnost v noci. Při zapnutém maximálním výkonu je tento kužel vidět na vzdálenost, která je více než dostačující k bezpečnému provedení povelu k zastavení vozidla. Samozřejmě zde musíme brát ohled na počasí, které tuto vzdálenost může velmi zkracovat. Na kvalitní osvětlení kuželu a následné zastavení vozidla stačí druhý stupeň světelného výkonu. Co se týká funkčnosti, zpracování a výdrže svítilny nemůžeme nic vytknout.

 

 

Zjištěné nedostatky svítilny a testovaných doplňků

 

První nedostatek, který jsme na svítilně shledali je to, že nemá rozbíjecí korunku, která slouží k rozbití skla například u automobilu. Ovšem na toto je subjektivní pohled na provedení svítilny. Někdo tuto funkci svítilny, třeba vůbec vyžadovat nemusí. Druhým menším nedostatkem je absence stroboskopu, který dnes již mnoho svítilen má a ozbrojené složky ho rádi využívají. Na světelném kuželu naši „testři“ nalezli jeden nedostatek, který se týkal jeho skladnosti. Kužel nejde nasunout na svítilnu opačně, aby společně šli uložit do pouzdra. A to ani v případě, že tento kužel jsme zkoušeli vsunout i vedle svítilny. Takže nastává nutnost si zakoupit další pouzdro na tento kužel, a nebo si koupit větší pouzdro a kužel se svítilnou v něm nosit společně.

 

Plusy a mínusy

+ váha svítilny, voděodolnost

+ kvalita zpracování a výdrž materiálu

+ dosvit a výkon svítilny

+ napájení AA bateriemi

+ cena

+ záruka 5 let

 

- absence rozbíjecí korunky

- nutnost zakoupit si pouzdro

- skladnost světelného kuželu

- absence STROBO režimu

 

Závěr

Svítilna FENIX E20 XP-E2 je cenově velmi dostupná kvalitní voděodolná svítilna, která během našich testů vydržela vláčení blátem, sněhem. Dále pak dlouhodobý ponor do vody a „hod do dálky“. Tím si zasloužila náš obdiv, jelikož takové zacházení každá svítilna nevydrží. Další výhodou je extrémní výkon a napájení AA bateriemi. Co nám u svítilny chybí je rozbíjecí korunka a dnes často využívaní režim STROBO.  Pouzdro si k této svítilně musíte dokoupit, jelikož není součástí balení. Ovšem pokud hledáte svítilnu na každodenní použití při službě, s nižšími finančními náklady můžeme vám vřele a upřímně tuto svítilnu doporučit. Jedná se totiž o svítilnu s ideálním poměrem cena / výkon. Pokud jde o režim STROBO a rozbíjecí korunku, tak společnost Fenix má v nabídce několik jiných svítilen, které obě tyto vlastnosti mají například modely TK16, PD35.

 

 

 

Za možnost testu děkujeme obchodu KRONIUM.

Svítilnu zakoupíte za cenu 999 ,- Kč  na stránkách obchodu KRONIUM - zde

Cena příslušenství :

výstražný policejní dopravní kužel AOT-S za cenu 149 ,- Kč

 

 

Štítky

recenze fenix E20 XP-E2 fenix svítilna

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: