Recenze od elitního odstřelovače: batoh SAVOTTA Torrakko

Datum: 03.02.2020 | Autor: Elitní odstřelovač, bez redakčních úprav

Dnešní recenze, kterou vám přinášíme je jiná. Obvykle zboží testujeme v redakci několik týdnů, či měsíců. V tomto případě se testu ujal elitní odstřelovač, který má řadu zahraničních zkušeností z misí a nasazení, vykonává nejobtížnější úkoly a patří ke světové špičce, což vyjma misí dokazuje i na pravidelných nejvyšších příčkách odstřelovačských závodů po celém světě. Přinášíme vám recenzi batohu SAVOTTA Torrakko, který je sice určený jako lovecký, ale své uplatnění nalezne i při plnění služebních povinností, úkolů a misí.

 

 

Asi před rokem jsem s kamarádem probíral mé zkušenosti s taktickými batohy. V té době jsem pracoval se dvěma. Prvním byl služební batoh od firmy EBERLOSTOCK F4 TERMINATOR. Vzhledem k tomu, že jsem s tímto batohem nebyl spokojený, koupil jsem si ještě druhý, soukromý, batoh BIG GAME od firmy SOLOGNAC. V té době jsem v praxi kombinoval využívání obou batohů podle toho, jaké úkoly jsem plnil a v závislosti na tom, jaké a kolik vybavení bylo potřeba nosit.

 

Nechci zde popisovat výhody a nevýhody těchto batohů, protože to není účelem tohoto článku. Obecně však mohu říct, že jsem většinou řešil dilema, zda vybrat ten z nich, ve kterém budu mít lépe zorganizovaný uložený materiál spolu s bezpečně uloženou sekundární zbraní, nebo zvolit batoh, který si lépe přizpůsobím aktuálním potřebám a bude pohodlný i při dlouhém pochodu. Vzhledem k tomu, že většina mých reálných úkolů probíhá ve městě, ani jeden z uvedených modelů mi plně nevyhovoval, protože oba na ulici přitahují pozornost. 

 


Od kamaráda jsem dostal nabídku otestovat batoh od finské firmy SAVOTTA. Musím přiznat, že v té době mi název firmy nic neříkal a s jejími výrobky jsem neměl žádnou zkušenost. Až později jsem zjistil, že tato firma dodává batohy a další vybavení např. finské armádě. Po předchozích zkušenostech jsem měl jasnou představu o tom, co od batohu očekávám, ale popravdě jsem nevěřil, že najdu takový, který mé požadavky naplní.

 


Po prostudování katalogu jsem si na test zvolil lovecký batoh TORRAKKO, který má podle katalogu objem 30 l. Důvodů, proč vybrat tento relativně malý batoh, bylo hned několik. Velmi důležitý byl pro mne vzhled. Jak už bylo řečeno, většinu úkolů plním ve městě a TORRAKKO vypadá na první pohled celkem nenápadně. Nepočítal jsem s ním na několikadenní nasazení, proto jsem nevolil velký batoh na patrolu. Má zkušenost je taková, že čím větší batoh, tím více do něj dám a o to víc nakonec nesu na zádech.

 

 

 


První dojem po převzetí batohu byl trochu rozpačitý - vypadal opravdu hodně malý. Říkal jsem si, že dostat do něj vše potřebné vybavení, bude docela výzva. Jak jsem uvedl výše, batoh byl primárně určen na krátkodobou práci ve městě.  Šlo tedy o to, dostat do něj vše potřebné pro krátkodobé plnění úkolů odstřelovače, včetně sekundárního zbraňového systému. Neplánoval jsem v něm nosit jídlo a pití.

 

Naskládat všechny věci do tak malého batohu se mi zdálo nemožné. Největší obavu jsem měl z toho, zda se do prostoru na pušku vejde HK 417 osazená optikou NightForce a bipodem Harris. Nakonec se ukázalo, že to není problém, pokud ve zbrani nechám desetiranný zásobník. Zbraň je navíc uložená opravdu komfortně a není problém ji v batohu převážet i v kufru auta. Během testování batohu jsem v něm často nosil i svou primární zbraň AX 308, osazenou optikou NightForce nebo stativy. Ani to nebyl žádný problém.

 Většinu kolegů, kteří batoh viděli, zaujalo, že má velmi slabé polstrování ramenou. Často mi kladli otázky, zda je batoh pohodlný a zda mě popruh netlačí. Odpověď byla jasná: jedná se o absolutně nejpohodlnější batoh, ve kterém jsem kdy nosil pušku! Měl jsem možnost vyzkoušet ho i při akcích a výcvicích, kdy jsme se na pozice dostávali idvacetikilometrovým těžkým terénem. V těchto případech mi kolegové minimalistické pojetí batohu záviděli. Při práci ve městě, pro kterou jsem si TORRAKKO primárně vybíral, jsem ocenil zejména to,  že jsem i s batohem na zádech schopný projít úzkými průlezy a šachtami. Ten, kdo musí pracovat ve městském prostředí dobře ví, jaké situace mohou nastat, když se výstroj při lezení po žebříku zahákne, nebo obsazení pozice znamená, že si s „parťákem“ předáváte vybavení z ruky do ruky... 

 


Asi po ročním testování jsem se odhodlal batoh použít na taktický závod odstřelovačů, kdy je sekundární zbraní útočná puška; v mém případě HK 416. V tomto případě jsem menší obsah batohu vykorigoval tak, že jsem nutné vybavení - jako je dálkoměr, tabulky, meteostanice Kestrel, střelecký bag apod. – umístil na taktický opasek, a tím získal prostor pro munici, jídlo, vodu a pláštěnku. 

 


V tomto batohu bohužel není systém pro umístění vaku na vodu, tzv. camel bagu. Vyřešil jsem to tak, že jsem vak malou karabinkou přicvakl do průchozí kapsy mezi zbraní a hlavním prostorem batohu. Bezpečně se tam vešel a hadičku jsem připevnil na ramenní popruh.  
Po intenzivním používání, kdy naložený batoh cestuje většinu času v nákladovém prostoru mezi ostatním materiálem a projel se mnou opravdu hodně střelnic, musím konstatovat, že na materiálu není vidět žádné opotřebení. To samé platí o zipech, popruzích a přezkách. Boční stahovací popruhy jsou tuhé a občas je trochu boj je optimálně nastavit. Poté už se však nepovolují ani při zatížení. Díky tomu, že je batoh hranatý, ho velmi často používám jako podporu při střelbě a po opatrnějších začátcích se dnes nebojím, že bych ho tím poškodil. 

 

 

 

Hodnocení

 

Pokud bych měl shrnout hlavní vlastnosti testovaného batohu, musím vyzdvihnout opravdu dokonale zvládnutý systém uložení zbraně. Odstřelovačská puška v pohotovostním stavu se dá vytáhnou i v případě, že je batoh na zádech. Pokud jsem během roku přemýšlel o tom, zda bych ho něčím vylepšil, tak to bylo v případech, kdy jsem potřeboval na batoh přidělat sumku a narazil jsem na chybějící molle vazbu. Je potřeba si ale uvědomit, že v případě, že by molle vazba na batohu byla, ztratil by tím svůj civilní vzhled. 

 

Z mého pohledu je batoh zpracován velmi kvalitně a snese i extrémní zacházení. Myslím, že batoh jsem testoval v  náročnějších podmínkách, než na které je primárně navržen. Obstál na jedničku a doporučil bych ho všem specialistům, kteří již mají jasnou představu o svých úkolech a o tom, co je potřeba vzít sebou na „misi“. Je třeba si však uvědomit, že tento batoh není určen na několikadenní patroly. 

 

 

Batoh SAVOTTA Torrakko můžete zakoupit ZDE za 4190,- Kč. V nabídce jsou čtyři barevné varianty

 

Dovozce do ČR a výhradní zastoupení značky SAVOTTA:

VintageWear s.r.o.

IČO: 07321872

DIČ: CZ07321872

 

SÍDLO:

Drahotínská 412

331 01 Plasy - CZ

 

info@savotta.cz
Tel: 777 055 008

 

 

Kamenná prodejna:

Masarykovo nám. 98

331 41 Kralovice

 

PO - PÁ: 9:00 - 17:00

​​SO: 9:00 - 10:00

​NE: ZAVŘENO

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.8 / 10