RECENZE nůž ANV P200 - Acta Non Verba. Česká novinka se dere vpřed

Datum: 08.01.2019 | Autor: Redakce PN

Značka nožů ANV, resp. Acta non verba bude většině z vás neznámá. Jde o novou značku na našem trhu. Jde o moderní nože, které vznikají v České republice. O nožířské tradici u nás není pochyb, leč pravdou je, že nový vítr, moderní pojetí a kvalitní materiály, to je to, co u nás chybělo... V naší recenzi vám představíme nůž mdelové řady P, tedy pevné nože a to model P200.

 

 

 

Co píše výrobce? Model P200 je středně veliký, robustní, ale přitom velice obratný pomocník pro každý den v přírodě nebo na cestách.
Je určen především lovcům, táborníkům a dobrodruhům jako hlavní nástroj, který snese denní použití a hrubé zacházení po dlouhá léta.
K di,- spozici v provedení se samosvorným pouzdrem z materiálu Kydex® nebo s loveckým pouzdrem z tvrdé, prémiové hovězí kůže.
Volit můžete také mezi provedením s hladkým nebo zubatým ostřím.
Samozřejmostí je také ANV DOŽIVOTNÍ ZÁRUKA.

 

My se v naší recenzi tedy podíváme na model P200 s kydexovým pouzdrem a průvlekem na opasek, jehož šíře a uchycení je poměrně variabilní. Začněme od začátku... Pokud budeme brát P200 jako služební nůž, co od něj požadujeme? Přiměřeně dlouhé ostří, dobré držení jak v ruce, tak v rukavici, odolnost, variabilní pouzdro/uchycení. A jaký P200 je? Čepel s délkou 100mm je tak akorát na dobrou, obratnou manipulaci. V ruce sedí skvěle, neklouže ani v mokré/znečištěné ruce a samozřejmě ani v rukavicích. Zde dostává P200 plný počet bodů. Kydexové pouzdro je skvělé, velive pěkné, ale uchycení je možné pouze na opasek. Zde by bylo fajn, kdyby výrobce zvážil také verzi s molle/pals vazbou pro uchycení kupříkladu na taktické vestě. V ten okamžik by byla variabilita dokonalá. Šlo by tedy o trochu jiné pouzdro, leč kydex má variabilitu vysokou a je jen na uživatelích, jak pouzdro ,,našňoří." Mimochodem, krásné je na pouzdru značení, tedy logo ANV a taské několik metrů paracordu, i na noži s průvlekem na konci... Palec nahoru!

 

 

Držení nože je vždy subjektivní pocit, leč zde prošel řadou rukou, od menší, dámské, po opravdové ,,lopaty" a vždy seděl velice dobře. Zaoblené hranky jsou příjemné, do ruky netlačí ani při delší práci. Za co musíme strhnout pár bodů je provedení ostří, finiš. Zde by si zasloužil trochu více péče, leč není to nic, co během pár minut nevyřeší brusná pasta a kůže... A dle našich poznatků se bude jednat o výjimku, ostatní uživatelé mají naostření bezchybné. Což nás těší a zároveň je dobře, že výrobce neposkytuje na testy jen ,,vymazlené" kousky, ale takžíkajíc co mu příjde pod ruku a to je sympatické. Mimochodem - objednat lze nůž jak s kombinovaným ostřím, tedy se zoubky, tak uvedené testované, tedy hladké ostří.

 

 

Řezivost a také odolnost ostří je dána zejména typem výbrusu, úhlem a použitým materiálem. Výrobce zde zvolil ocel z Německa a to konkrétně D2, jenž má i pár dalších označení. Ta má 58HRC, v lidské řeči je velice odolná, houževnatá, ale stále se dá dobře přebrousit i za domácích podmínek. Diamantový/keramický brousek, pro fajnšmekry a znalé vodní kameny atp. a je ostří opět jako nové. D2 není zcela nerezová, ale je velice odolná. Rukojeť tvoří materiál G10, dobře znám, odolný, díky zpracování neklouzavý. Vše sedí a je spasdováno naprosto dokonale. Opět plusové body a radost z domácí práce. Mimochodem, právě na pouzdru se dočtete MADE IN CZECH REPUBLIC, což opravdu zahřeje u srdce.

 

 

Nůž má velice zajímavý profil, ostrá špička, poté se lehce rozšířuje a opět je zde tenká čepel. K čemu? Skvělé pronikání do materiálů, odolná špička. V testu nikdy neděláme nesmyslné destrukční zkoušky, zamlacení do zdiva, skákání po zabodnutém noži a jiné hlouposti, které absolutně neukazují nic o noži, jen o chvástání testerů. Nůž je nástroj, který je pomocník, který má být hýčkán, ne úmyslně poškozován. Ruku na srdce, kdy nůž zabijete do zdiva, kdy na něj budete šlapat???

 

 

V portfoliu značky Acta Non Verba nalezneme i další, pevné nože a zavírací, ty jsou značeny vždy počátečním znakem Z. Vybere si tedy každý. A jak hodnotíme P200? Když si odmyslíme všechny sarapatičky, samolepku v balení, luxusní, opravdu luxusní krabičku, tak pak je nůž P200 opravdu vítanou změnou na našem trhu. V ruce sedí skvěle, materiálově je zpracován špičkově a jak pro tábornické, tak pro služební potřeby jde o báječnou volbu. V následujícím videu si ještě ukážeme tzv.unboxing a také se podíváme na další dvě videa, tentorkát z dílny pana Milana Matějky, který je naší nožokomunitě dobře znám.

 

 

 

 

 

 

 

Klady a zápory

+balení. Zde by se nikdo nestyděl nůž dát i jako dárek. Třeba šéfovi na základně :-)

+zpracování

+domácí produkt

+skvělý kydex, ale i volba kůže

+možnost variabilní volby ostří - se zoubkama, či bez

+poměr cena/výkon

+neklouzavá ručka

+odolná, promyšlená špička

+doživotní záruka

 

-testovaný kus neměl nejlepší výbrus

 

 

Nůž zakoupíte ZDE za cenu dle provedení od 2550 do 2890,- Kč. Testované procvedení stojí 2550,-

 

Kontakt na prodejce:

OFFICE

ANV KNIVES s.r.o.
Na Perštýně 362/2
110 00 Praha 1
Czech Republic 

FACTORY
ANV KNIVES s.r.o.
Pražská 1647
676 02 Moravské Budějovice


Czech Republic

WARRANTY SERVICE

ANV Knives Warranty Service
Pražská 1647
676 02 Moravské Budějovice
Czech Republic
info@anvknives.com

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.3 / 10