RECENZE - nástroje pro násilné vstupy

Datum: 16.03.2016 | Autor: Redakce PN

Dnes vám přinášíme recenzi speciálních nástavců na teleskopické obušky pro provedení násilného vstupu. A to páčidlo k teleskopickému obušku BCB-01 a koncovku s páčidlem k teleskopickému obušku BE-03. Tuto recenzi vám můžeme přinést díky společnosti TEGUS, která obě páčidla na recenzi poskytla.

 

Kdo je společnost TEGUS

Společnost Tegus, s.r.o. byla založena koncem roku 2006, ale její počátky sahají do roku 2004, kdy svou činnost v oblasti ostrahy osob a majetku začal vykonávat zakladatel Tegusu jakožto fyzická osoba. Zkušenosti pracovního týmu společnosti s ostrahou/ochranou majetku a osob jsou však mnohem delší a spadají do poloviny devadesátých let, kdy zakladatel působil v oblasti ostrahy/ochrany majetku a osob ve státních službách.

Vytvoření obchodní firmy/názvu společnosti není lehkým úkolem, tak proč Tegus? Inspirací byl latinský název hlohu obecného -"Crataegus laevigata" a proč hloh obecný? Tento strom je základem příjmení zakladatele společnosti, který určuje nejen strategii a zaměření firmy, ale vtiskává jí i část svého já. 


Dlouhodobým cílem společnosti je poskytování komplexních služeb v oblasti bezpečnosti. Nejde jen o zajištění vlastní fyzické ostrahy/ochrany majetku a osob, ale i o poradenství, zabezpečení technickými prostředky, a v neposlední řadě i prodej trezorů a sejfů. Při poskytování služeb se společnost vždy snaží přesně přizpůsobit požadavkům klienta a klade důraz na jejich spokojenost.

 

 

Potřeba překonání překážky

Každý příslušník ozbrojených složek, nebo příslušník integrovaného záchranného sboru se při výkonu svého povolání může dostat do situace, kdy bude potřebovat překonat nějakou překážku, aby mohl pomoct lidem, kteří na jeho pomoct spoléhají. Tou překážkou může být sklo, visací zámek, petlice nebo zámková vložka. Speciální jednotky ozbrojených složek a HZS má pro toto překonání speciální prostředky. Pro ostatní výše uvedené tyto prostředky vyrábí společnost ESP. Výhodou obou testovaných prostředků je možnost nosit je na opasku.

 

 

První dojmy z vylamovacích prostředků

Prvním dojmem při rozbalení prostředků byla robustnost materiálu, ze kterého jsou prostředky vyrobeny. Menším negativem těchto prostředků je nutnost zakoupit si k nim pouzdra, která nejsou součástí balení. Jelikož tyto prostředky nelze trvale nosit na opasku přidělané na teleskopickém obušku, tak nastávají dvě možnosti. Buď zakoupit pouzdro a nosit prostředky pro násilný vstup na opasku popřípadě na molle vazbě nebo zakoupit další teleskopický obušek a nosit prostředek trvale namontovaný například v batohu.

 

 

Recenze

Jako první jsme testovali koncovku s páčidlem k teleskopickému obušku BE-03. K tomuto prostředku jsme měli na testování poskytnuto i pouzdro, které lze umístit jak na opasek, tak na molle vazbu, například na taktické vestě. Páčidlo na teleskopický obušek nasadíme po vymontování koncovky teleskopického obušku, kterou nahradíme právě páčidlem. Páčidlem BE-03 jsme zkoušeli překonávat různé překážky. Začali jsme visacími zámkům různých značek a velikostí. Menší velikosti a zámky neznámých značek páčidlo přelomilo i bez vysunutí teleskopického obušku. Bytelnější zámky byly překonány také, avšak již vysunutým obuškem. Petlice menších rozměrů jako překážky byly jednoduše odtrženy maximálně třemi zapáčeními. Průchodnost sklem asi není potřeba popisovat. Jednoduché sklo není žádnou překážkou. Bezpečnostní sklo například u vozidel se vysypalo již po prvním úderu. Ovšem čelní sklo vozidla, je již větší překážkou. Díky tomu, že páčidlo má úzký hrot tak dojde jen k průchodu páčidla sklem, ale sklo nelze vytrhnout. Úderem druhou stranou páčidla dojde k prasknutí skla, kdy ovšem nastane problém z bezpečnostní folií.   Výhodou tohoto páčidla je jeho skladnost. Díky kompaktním prostředkům ho lze bez komplikací nosit každý den ve službě.

 

 

Druhým testovaným prostředkem pro násilný vstup je páčidlo k teleskopickému obušku BCB-01. K páčidlu jsme měli k dispozici také pouzdro BCBH-01, které je již přímo uzpůsobeno na molle vazbu. Páčidlo na teleskopický obušek nasadíme po vymontování koncovky teleskopického obušku, kterou nahradíme právě páčidlem. Zde doporučujeme páčidlo používat již s vysunutým obuškem. Překonání visacích zámků je zde řešeno úderovou částí páčidla. Petlice i velkých rozměrů pro toto páčidlo nebyly žádnou překážkou. Sklo všech druhů není překážkou. Páčidlo hravě překonává i bezpečnostní folii čelního skla. Zde při vyvinutí většího úsilí zde toto sklo takzvaně rozkousat údery mířenými vedle sebe. Toto páčidlo nemělo překážku ani v konstrukci vozidla, zde při vyvinutí větší síly projít i plechem a dostat se k zámku dveří, které lze pak otevřít. Páčidlo je vybaveno i speciální konstrukcí pro vylomení vložky zámku. Zde však z pochopitelných důvodů nebudeme psát postup k překonání vložky. Ale musíme říci, že svou funkci páčidlo plní na maximum. Z důvodu překonání vložky si může toto páčidlo zakoupit pouze příslušník ozbrojených, nebo záchranářských složek po osobním kontaktu.

 

 

Poškození při testech

Při našich náročných testech nedošlo k poškození konstrukce páčidel. Jediné drobné poškození je vada na kráse, kterou způsobí odloupnutí vrchní černé barvy z páčidel. To je ovšem samozřejmost díky překážkám, které jsme páčidly překonávaly.

 

 

Závěr

Vylamovací prostředky, které jsme testovali, jsou špičkou ve svém oboru. Překážky, které jsme jim nastavily, překonávaly hravě. Dálo by se říct, že jimi procházeli jako nůž máslem. Jedná se o důležité pomocníky v práci záchranných a ozbrojených složek, kde právě tyto prostředky mohou být důležitým pomocníkem při záchraně lidských životů.

 

 

Za možnost testu děkujeme společnosti TEGUS, která prostředky pro násilný vstup poskytla společně s pouzdry.

 

 

Páčidlo k teleskopickému obušku BCB-01 zakoupíte na stránkách společnosti TEGUS – Zde  za částku 700,- Kč.

 

Páčidlo k teleskopickému obušku BE-03 zakoupíte na stránkách společnosti TEGUS – Zde  za částku 300,- Kč.

 

Štítky

TEGUS násilný vstup páčidla recenze

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Rada Datum: 06.04.2016 Čas: 10:17

Výborný článek děkuji, sdílím. Našel jsem něco podobného také na http://www.army-store.net/clanky/prakticky-test-kompaktniho-teleskopickeho-obusku-a-taktickeho-pera-od-firmy-esp