RECENZE Mikov Patron – taktická novinka z Mikulášovic

Datum: 24.08.2016 | Autor: Redakce PN, příslušník PMJ Praha

Po delší době se nám do redakce dostal na recenzi výrobek, který je z naší domoviny, tedy České republiky, konkrétně z Mikulášovic. Nůž Patron, jak byl pojmenován, v mnohém překvapí, ale má i pár much. Podívejme se v této recenzi na přelomový nůž, kterým tradiční, tuzemský výrobce chce ukázat, že taktickým nožem v jeho portfoliu není jen dnes již letitý UTON.

 

 

I přes to, že nůž nazýváme jako ,,taktický,“ výrobce jej označuje jako outdoorový. Ani jedno označení zcela neodpovídá, pravda je tak někde uprostřed. V této recenzi se zaměříme na dva úhly pohledu. Nůž jakožto každodenní společník a jako pracovní nástroj policisty, či strážníka. Nezklame ani v jednom ohledu, ale z našeho pohledu by zasloužil pár změn a úprav, ale o tom až dále v recenzi. Trochu netradičně se zaměříme i na představování nože, podávané informace a celkový koncept, jakým MIKOV nůž představuje veřejnosti. 

 

 

Progress


Mikov nůž Patron zařadil v rámci řady ,,Progress“ po boku Listu, tedy malého nožíku, přímo vybízejícího k nošení na krku a k designovým krasavcům Pocket S, M a L. Poslední zmíněné jsou držiteli řady designérských cen u nás i v zahraničí, což ovšem nijak neovlivňuje určení nože Patron. Zde i přes značně líbivý design jde především o funkčnost. I přes to, že to z úst zástupců Mikovu nezaznělo, Patrona vnímáme jako nástupce legendárního, ale letitého UTONu. Ten je stále v prodeji a drží si značnou popularitu i v dnešní době, kdy byla konstrukce dávno překonána, nemluvě o užitých materiálech. 

 

 

Představení novinky


Nůž Patron byl postupně na Facebookových stránkách výrobce představován, včetně dle našeho názoru ne příliš povedeného videa z dílny společnosti E.vox a co víc, tato společnost v čele s Bedřichem Jetelinou je odpovědná i za celkový koncept marketingové komunikace. Z našeho pohledu by měl MIKOV vzít rozum do hrsti, vzít si k srdci ohlasy (potencionálních) zákazníků a nedát příliš na různá marketingová cvičení. Nevíme, jak až společnost zjišťuje ohlasy trhu, názory, na jakém vzorku zákazníků, jak starých (u staromilců názor často není zcela relevantní, jelikož převládá především nostalgická láska ke značce) a kolik prostoru dává novým názorům. Tedy názorům lidí, kteří se rekrutují z nejrůznějších fór – nožířské komunity na Facebooku, ale i na odborných portálech. Taktéž zkušenosti a ohlasy dobrých nožířů jsou k nezaplacení a nemělo by se na ně zapomínat. Rozhodně vytýkáme nesprávnou komunikaci, respektive představení komponent. A to jak na webu výrobce, tak na Facebooku. 

 

 

Zpět k noži – popis


Nůž jako celek působí větší, než ve skutečnosti je. Má na tom značný vliv ,,zkrácené ostří“  vybráním pro přesnou práci (při krájení salámu bylo možné jemně odkrajovat milimetrová kolečka i při velké tloušťce nože). To, čemu se říká CHOIL je účelné pro jemnou manipulaci, ale citelně to zkracuje ostří. To má délku zhruba 90mm, celá čepel pak přibližně 111mm. Znamená to, že ono vybrání ubralo více než dva centimetry. Čepel je velice masivní, v nejširším místě má téměř pět milimetrů. Celek i s rukojetí měří 226 milimetrů. Nůž je dělán jako jeden celek, opracovaný, s koncovkou, kde se dá protáhnout takzvaný paracord, který je součástí balení. Koncovka krom protaženého paracordu má zaoblení, které je přímo předurčené k rozbíjení oken, zabíjení hřebíků, či zkrátka na hrubé, ale účelné zacházení. Materiál, ze kterého je střenka je známá kompozitní G10. Vyznačuje se houževnatostí, téměř neklouzavým povrchem a je ,,in“. Střenky s nožem drží pohromadě tři šrouby. Za pomocí imbusů je lze sejmout. Materiál použitý na výrobu nože si zaslouží pochvalu. BÖHLER N690. Korozivzdorná ocel s vysokým poměrem uhlíku, vytváří odolné ostří s dobrou trvanlivostí, není náročný na péči a ostří se poměrně snadno a dobře ostří. Při lehkém ztupení postačí lehké přetažení na keramice. Součástí balení, tedy v luxusní krabičce, která zaujme, se nachází špičkové kydexové pouzdro, samolepka MIKOV a Tek-Lok. Nevíte, co je Tek-Lok? Vysvětlíme dále v recenzi…

 

 

Nůž pro práci i službu


Dostáváme se k praktickým zkušenostem s nožem. CHOIL, tedy vybrání již zmíněno bylo. Délka použitelného ostří stačí na drtivou část prací, které běžně nůž zastává, tedy od krájení chleba, klobásy, ořezávání klacků, po přeřezání jednorázových pout, či proražení konzervy. MIKOV Patron zvládá tyto činnosti velice dobře. Osekávání větví, tedy prosekávání se terénem již vyžaduje trochu přesnosti, nikoliv bezduché máchání. Při delším ostří by připadala v úvahu i ona bezduchost… Pokud budeme chtít nasekat dříví, lze to též docela dobře, obzvlášť pokud použijeme metodu tzv.batoningu, tedy údery do nože dalším klackem, či polínkem ke zvýšení tlaku ostří, které se zařezává do špalku. Nůž neklouže ani ve zpocené ruce, záštita je výrazná a zabraňuje pořezání sklouznutím dlaně na ostří. Velikostně je zde rozpor, či lépe řečeno různý úhel pohledu. Pokud budete mít velkou, masivní ruku, jsem přesvědčen, že vám nebude Patron vyhovovat. Mám střední ruku a velikostně jsem na hraně. Střenka by zasloužila být masivnější, větší, možná i s drobným vybráním. Při práci v rukavicích již zcela pozbývá účelnosti koncovka. Celá střenka zkrátka zmizí, pohltí jí střední a velká ruka v rukavici. To může být limitující pro služební účely, ale je to samozřejmě subjektivní a o pocitu každého z nás.

 

 

Tek-Lok


Jedna z výtek, kterou máme vůči marketingové komunikaci vstříc zákazníků je vysvětlení pojmů a dojmů. Drtivá část zájemců nebude mít sebemenší ponětí o tom, co je to Tek-Lok. Na Facebooku je vysvětlení mizivé, alespoň na stránkách je uvedeno, že jde o variabilní závěs. Ano, závěs to je špičkový, mnozí policisté, či strážníci znají podobné ze závěsů na pistolových pouzdrech Fobus a jiných. Umožní vám téměř libovolné nastavení, od vertikálního držení pouzdra, po horizontální, či s užitím útlého, ale i širokého, služebního opasku. Nastavení se provádí za pomocí vymezovacích částí, které se zaklapují tak, jak potřebujete. Díky tomu je možné užití i na taktické vestě, či batohu s molle vazbou. Snadné, účelné, ale než zjistíte, jak se Tek-Lok rozebírá a otevírá, trochu se možná navztekáte. Jednoduché vysvětlení, či lépe nákres manipulace v balení by nebyl od věci a za to strháváme Mikovu body. Nebo marketérům z E.vox?

 

 

Kydexové pouzdro na jedničku


Tek-Lok již vysvětlen byl, sám o sobě je k ničemu, je to jen prostředek pro zavěšení. Oním domečkem pro nůž je pouzdro. A zde se Mikov vyšvihl, protože kvalita kydexového pouzdra (materiál na bázi plastu, pevně obepíná nůž a drží jej zcela bez jakéhokoliv možného pohybu. K vyjmutí z pouzdra je třeba užít tahu. Kydex se z našich zkušeností nijak neochodí a nůž se v něm ani nehne, tedy není nijak hlučný…) je excelentní. Žádné otřepky, ostré nedodělky, nezačištěné hrany, paráda na jedničku. Oka, která jsou na kydexu slouží k přidělání Tek-Loku, ale lze užít i paracordu (padáková šňůra s nosností ve stovkách kilogramů) a udělat si improvizované uchycení, či omotání. V tomto pouzdru se zkrátka nůž ani nehne, není možné, aby nůž vypadl při prakticky jakékoliv činnosti – běh, otření se o stěnu, při plazení… zkrátka dle našich zkušeností nemožné. Dle předpokladu bude pouzdro trvanlivé a neovlivní jeho vlastnosti ani rozličné teplotní rozsahy. Tím přidáváme cenné body. Co víc, pouzdro má ve spodní části odtokový kanálek, takže poté, co je nůž od bordelu opláchnut, nehrozí, že by voda okapávala do pouzdra. Bereme jako samozřejmost to, že se k noži budete chovat jako ke svému parťákovi a ne, že jej necháte zabahněný, od zbytků jídla atp. 

 

 

Výbrus potěší


Nůž má být ostrý a ostrost má být snadno udržitelná, bez výrazné ztráty materiálu při ostření. Tak by mohla znít poučka, která by byla universální, a měl by se jí řídit každý výrobce. Naštěstí kvalita oceli N690 skutečně toto splňuje. Výbrus na noži je povedený. Obvykle je sériový výbrus často první věcí, která je třeba napravit v rukou zkušeného brusiče, ale zde tomu tak není. I přes krájení na dřevěné podložce, plastové podložce, ale i krájení papírů, provazů, překrojení několika drátků a plastových stahovačů si nůž udržel velice slušnou ostrost. Týdenní zápřah ustál na výbornou, žádný zub, či odštipek. Pravdou je, že s nožem nebylo nijak agresivně páčeno, ani nebyl nůž využíván k vyšťourávání čehokoliv ze stromů, či jinýách tvrdých materiálů, tedy nebyla ani ohrozena špička. Ne že by nebyl zájem dostat nůž až na samotnou hranici, ale považujeme za nesmyslné zkoušet něco, co by mohlo zničit jakýkoliv nůž s vyšší tvrdostí (59HRC+). Po týdenním používání a úmyslné snaze o co největší ztupení byla ostrost obnovena několika přetahy přes keramický brousek.

 

 

Závěr


I přes počáteční nedůvěru v tuto novinku nás MIKOV Patron potěšil, ale kdyby bylo na nás, výrobci doporučíme pár úprav, ale také poukážeme na chyby v komunikaci vstříc zákazníkům. Rozhodně by v balení neměl chybět nákres toho, jak manipulovat s Tek-Lokem, dále by bylo vhodné lépe určit určení nože. Pokud jde o outdoorový nůž, pak očekáváme sekání, krájení, řezání, poměrně hrubé zacházení, zkrátka nůž, který ustojí dlouhý pobyt v přírodě, bude nám pomocníkem na cestách a nůž se stane naší prodlouženou rukou. Pro toto určení by mohl (ne nezbytně) vadit CHOIL. Jinak jako outdoorový pomocník s pár ústupky by Patron byl povedený. Z pohledu služebního nože, tedy takového, kterým budeme přeřezávat jednorázová pouta, pomáhat vyprostit uvázlé osoby, který by mohl být užit i bojově, ale i pro běžné užití včetně namazání svačiny zde vadí krátké ostří. Devět centimetrů je na hraně. Kdejaký zavírák má stejnou délku. Poté je zde nepříliš výrazná střenka, která by zasloužila trochu větších proporcí. V rukavicích je nůž již poměrně malý, již ve středně velké ruce se ztrácí zadní část, která by jinak byla perfektně použitelná při rozbíjení oken atp. Nezachrání to ani bez debat výborné pouzdro a různé varianty uchycení. K ceně, kterou necháváme záměrně, až na konec se nebudeme vyjadřovat. 3770 korun není málo, ale řada konkurentů stojí podobně a proto je nákup otázkou preferencí, vkusu, zájmu o nůž, možná i troše nostalgie. Celkově MIKOV s modelem Patron potěšil, ale nevnímáme to jako finále, ale jako slibnou ukázku směru, jakým se tento výrobce z Mikulášovic bude ubírat v dalších letech.

 

 

KLADY:
+kydexové pouzdro
+Tek-Lok
+použité materiály
+tovární výbrus

ZÁPORY:
-CHOIL
-délka ostří
-celkové rozměry
-absence popisu manipulace s Tek-Lokem

 

 

 

 

 

 

 

 

Video, které bylo k noži vypublikováno, ale šlo by udělat mnohem, mnohem lépe...

 

 

Jak by se nám nůž líbil více (omluvte náš grafický antitalent).

 

 

Technické parametry uváděné výrobcem:

patron

Cena: 3770,- Kč  nůž lze zakoupit ZDE - http://mikov.cz/cz/produkty/mikov-noze--nozirske-vyrobky-progress/726-BM-9:Patron/mikov-patron.html

 

 

Materiál čepele: BÖHLER N690
Materiál střenky: G10
Délka výrobku: 226 mm
Délka čepele: 111 mm
Šířka čepele: 4,7 mm
Hmotnost výrobku: 175 g
Pouzdro:

KYDEX

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3.3 / 10

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Jaroslav Pospíšil Datum: 11.12.2018 Čas: 02:16

Jako záložní zbraň, dobře provedený nůž. Symetrická chiralita, tedy souměrný na pravou i levou ruku. Stejně plná variabilita kydexové pochvy a Tek-Lok spony. Ve finále umožňuje skryté nošení někde v oděvu a rychlé použití nože. Tvar čepele vyhovuje, jak k rychlému sekání, tak k rychlému opakovanému bodnutí - díky tvaru a délce čepel neuvízne. Konstruktér nože, vycházel ze zkušeností soudobého obranného boje nožem.
Vzhledově povedený kus kvalitní oceli.