RECENZE Manly Comrade - nejlepší slipjoint na trhu

Datum: 06.10.2017 | Autor: Redakce PN

Napsat při recenzi, že je něco nejlepší si říká o zaujatost, nebo neznalost. Ale to není případ nože MANLY Comrade z Bulharska. Pokud vám tato firma nic neříká, nevěšte hlavu. Jde o báječné a bezkonkurenčně zpracované nože, ze kterých přímo dýchá kvalita, preciznost a um. V dnešní recenzi si ukážeme zavírací model Comrade a věřte, že se stane opravdovým kamarádem. V této cenové kategorii jde o to nejlepší, co lze v konstrukci ,,slipjoint" koupit. 

 

 

V této recenzi nešlo o drsný test, kdy by byl nůž zasekáván do zdi, bylo s ním páčeno, sekal by hřebíky, ale o ukázku zavíracího nože, který je nejen šperkem, ale i skvěle funkčním pomocníkem, který opravdu nemá v cenové kategorii okolo 1300,- Kč obdoby. Nepočítáme samozřejmě nože z Číny, které jsou především kopií nožířských mistrů a světoznámých značek... Ale zpět k modelu Comrade. Nůž je konstruován a vyráběn v Bulharsku, mladý výrobce, sídlící v Sofii přistupuje ke svým výrobkům prozaicky. Nejlepší materiály, špičkové, čáastečně i ruční zpracování, perfektní konstrukce, ale cena, která přímo vybízí ke koupi. 

 

 

Inbusový klíč a certifikát

Po otevření kartonové krabičky na vás vykoukne nůž, dále v balení naleznete malý inbus pro možné dotažení šroubů a certifikát. V něm se dočtete vše o materiálu užitém při výrobě, naleznete zde kompletní technické parametry, úhel, pod kterým byl nůž ostřen, barevné provedení (Comrade se nabízí v černomodré, šedočerné, černooranžové, černé, zelené a oranžové barvě) a dále razítko a informaci o záruce. Český prodejce poskytuje dvouletou, nicméně při správném zacházení, kvalitní péči a ošetřování je možné využít tovární, doživotní záruku. To vše u nože, který s dopravou vyjde na méně než 1400,- 

 

 

Držení nože 

Nůž díky střence, která je ze známé G10 a i díky zdrsnění v ruce neklouže. Drží se dobře i v mokrých, či mastných rukou, jen je zde menší záštita a tak nějaká náročnější práce vyžaduje jistou dávku opatrnosti. Možná lehké zdrsnění na hřbetu čepele by nebylo od věci, pravdou ale je, že by to trochu narušilo ladnost nože, ale uživatelský komfort by byl lepší. V rukavicích se nůž drží dobře, jeho útlá konstrukce se téměř v dlani ztrácí, ale drží se s jistotou. Pro test bylo užito klasických mechanixek, polokoženého modelu, tedy dlaňová část je opatřena kůží. Po otevření nože, které je opravdovým koncertem (drží ve čtyřech polohách, vždy klapne...) se nic nehýbe, nevrže, vše drží jak má, prakticky, jako kdyby byl nůž pevný. K otevření je ovšem potřeba využití nehetníku, tedy druhé ruky. Je to dáno konstrukcí. Nejedná se tedy o nůž, který by se dalo otevřít jednoručně. Sice po oběhání a lehkém povolení šroubů to tlakem palce na čepel možné v krajním případě je, ale je to značně nekomfortní a ani tak to při výrobě nebylo zamýšleno. 

 

 

Nůž na práci, či obranu?

Jak již bylo zmíněno, konstrukce a otevírání nože za nehetník prakticky neumožňuje otevírání jednou rukou, či rozhodně ne rychle tak, jak by bylo při obranném užití nože potřeba. Od toho jsou jiné nože, které mají kolíček, lze je otevřít švihem, či očkem. Čepel je zpracována z materiálu D2, který je houževnatý, skvěle drží ostří (zde výrobce zvolil velmi komfortní, patnáctistupňový výbrus), nicméně při ztupení se o něco hůře brousí a nemá odolnost klasických nerezovek. ale i tak je korozní odolnost velmi vysoká. Broušení při ztupení nicméně nebude příliš časté. V našem testu nůž řezal papíry, kartony, maso, zeleninu, ovoce, ostřil klacky, zásahem nešikovných rukiu dlouho krájel maso na skleněném ,,prkénku" (kdo toto vymyslel by zasloužil pár facek...) a i tak vše ustál a stále byl schopen velice dobře řezat provazy a další záludnosti. Při říznutí listu papíru si vedl díky tloušťce 2.8mm, patnáctistupňovému úhlu výbrusu a trvanlivosti ostří dobře, bez zasekávání i po předešlých činnostech. Celkově nůž nakrájel kilogramy masa, klobás, brambor, spoustu klacků, provazů, popruhů z cordury, než byl obtažen na keramické ocílce. Ta si s ostřím poradila poměrně dobře. Nelze to přirovnat k profesionálnímu obtažení na kůži s brusnou pastou, či na brusných kamenech, ale noži vrátilo jistotu pár obtahů. Výsledkem je tedy skvělé pracovní využití, i s možným drsnějším zacházením, ale minimální obranné možnosti. Snad jen při zavřeném stavu jako úderový prostředek, pak by si nůž poradil se sklem aut, ale i mohl uštědřit dost nepříjemnou a bolestivou ránu agresorovi.

 

 

 

 

Do kapsy, za opasek, do batohu

Nůž je vybaven klipem, skvěle se tak nosí v kalhotech, respektive v kapse, kdy kouká klip. Drží perfektně, pevně, nemusíte se bát ztráty při svižnější chůzi, či běhu. Nezachytává ani o výstroj, vestu atp. Klip lze za pomocí inbusu odmontovat, nelze jej umístit na jinou část nože, výrobce zde žádné možnosti nedává. Drtivá většina uživatelů bude ovšem spokojena, praváci rozhodně, pro leváky to může být trochu méně pohodlné. Nůž lze schovat do prakticky jakékoliv kapsy, do tašky, batohu... To je plně na uživateli. Pouzdro se nedodává, proto pro nošení na taktické vestě se musíte spolehnout na klip, nebo nalézt vhodné pouzdro. Manly nicméně pravděpodobně nebude zcela primárním nožem pro výkon služby, ale perfektním pomocníkem pro činnosti, kdy nebudete vytahovat UTON, KA-KAR, či jakýkoliv velký, masivní, pevný nůž, který na taktice policisté nosí (odmysleme si jisté výstrojové nekázně atp.). Každý jiný uživatel ovšem zvolí kapsu kalhot. Klip nebudí přílišnou pozornost.

 

 

Bezva svačiňák, ale...

Manly Comrade je báječný nůž, hodí se na všechny běžné činnosti. Uchvátí vás krásou, ladností, ale i výdrží a trvanlivostí ostří. Při natírání pomazánek, másla atp.počítejte s tím, že ledacoz zůstane v nehetníku, takže je třeba o nůž po každém použití pečovat. To je ale logické, nůž je pomocník, kamarád, proto po použití jej neumyje pouze barbar... S přehledem krájí mrkev, salám, délka ostří 90mm stačí i na nakrájení chleba. Tak tak, ale dá se... Nemusíte se bát za nůž pořádně vzít, nezavře se. Asi se nepočítá s tím, že budete s nožem sekat větve, chystat oheň a mnohé další, ale i to možné je. Samozřejmě omezeně, bude třeba nůž dotahovat a je třeba i brát v potaz to, že na tyto účely nebyl nůž určen. Jde o šperk, obzvlášť v dalších barevných kombinacích, které vás nadchnou (v oranžové jej najdete snad všude...). Kvalita zpracování je asi tou nejlepší v poměru cena a výkon s jakou je možné se setkat. Jeden známý nožíř, v našich luzích a hájích znám pod jménem Mat (či pan kachnička) si na výstavě v Praze nůž koupil a potíé napsal "obvykle si nekupuji sériové nože, ale Manly mě nadchlo. Dávám k dispozici své plány na slipjoint, nemá smysl jej vyrábět". To asi hovoří za vše...

 

 

Malé srovnání

K porovnání si vezmeme dva nože v podobné cenové hladině, v jaké je MANLY a jednu klasiku v podobě modelu Spyderco Police. To stojí zhruba 3x více, než Comrade. To Ontario Rat a ESEE Avispa je o trochu levnější, než MANLY. V první řadě jde o rozdílné nože, Rat i Avispu otevřete pohodlně a rychle jednou rukou, taktéž Spyderco. Manly je tak trochu návratem do starých časů s použitím moderních materiálů. Zpracováním je Manly i Spyderco na stejné úrovni, Avispa i Ratka jsou o kategorii níže (a to jde o skvěle zpracované nože). Kvalitou továrního výbrusu je Manly na prvním místě, v těsném závěsu Spyderco a pak shodně Avispa i Ratka. Oproti Comrade má Avispa i Ratka lepší záštitu, takže prakticky o něco lépe chrání ruku před sklouznutím na čepel. Spyderco vybráním chrání prsty také, ale hladký materiál by beztak nehodě nezabránil. V ruce se drží všechny čtyři nože dobře. Mám větší ruku a pocitově i zcela rozdílné nože se drží skvěle. Útlé MANLY, masivnější a velké Spyderco, Rat i Avispa. Zde by bylo těžké nalézt jednoznačného favorita. Každá konstrukce má něco při úchopu do sebe. Pro obranné účely je Avispa i Rat v popředí, Manly lze užít jako úderný prostředek a věřte, že povolí i sklo automobilu, zatímto Spyderco by se vám asi odvděčilo pár stehy...

 

 

 

Určení nože

Pro koho je nůž určen? Každý milovník staré školy, oldschoolových věcí, retra, kvality, každý takový zaplesá. Barevné variace jsou povedené a vybere si každý. Sedne v kapse kalhot, džínů, neurazíte v obleku, ale ani v kapsáčích, či montérek. Meze se nekladou, správně vybraná barevná varianta se dokáže trefit do vkusu snad všem. V případě policejního použití je třeba brát v potaz to, že nepůjde o klasický nůž na taktickou vestu, ale každodenního společníka pro nenáročné, či spíše ne příliš tvrdé zacházení. Sebeobranným prostředkem je Manly též, ale při zavřeném stavu, úder je tvrdý a nůž z ruky nevyskočí. ani v rukavicích.

 

 

Závěr

Co říci závěrem a neopakovat se. Nůž je v této cenové kategorii nedostižný, kvalita zpracování nedostižná, srovnatelné možná i s prací mistrů nožířů. Pro každodenní nošení je přímo vybízející, v kapse jej skoro neucítíte. Nůž je šperkem, který nás vzal za srdce. Nezruinuje žádný rozpočet a neštítí se ani tvrdší práce. Zajímavý přístup výrobce by měl být vzorem i pro ostatní - nabídnout špičkovou kvalitu, materiály nejvyšší úrovně a cenu, která donedávna patřila jen druhořadým značkám s průměrným zpracováním, či kopiím z Číny. Necbháme se překvapit ohlasy, dle všeho udělal dovozce s touto značkou na našem trhu terno. O modelu Patriot, který je pevné konstrukce s kvalitním pouzdrem jsme přesvědčeni, že bude trhákem také. Koupí rozhodně neprohloupíte, naopak. Manly Comrade je náš redakční favorit v dané cenové kategorii!

 

 

Hodnocení

+ cena

+ kvalita zpracování

+ použité materiály

+ tovární výbrus

+ barevné varianty

 

- nůž neotevřete jednou rukou (což je nicméně logické)

 

Nůž zakoupíte ZDE za cenu 1390,- Kč vč.DPH a do odvolání s dopravným v ceně

 

 

Technické parametry

 

 • Délka zavřeného nože: 115mm
 • Délka otevřeného nože: 205mm
 • Šířka rukojeti: 20mm
 • Tloušťka rukojeti: 14,5mm
 • Délka ostří: 90mm
 • Výška čepele: 22mm
 • Tloušťka čepele: 2,8mm
 • Tvrdost: 59/61HRC
 • Ocel: D2
 • Materiál:rukojeti G10
 • Ostřeno pod patnáctistupňovým úhlem

 

 

Další fotografie

 

 

 

 

 

Ukázka stájového bratříčka modelu MANLY Patriot (zakoupíte ZDE)

 

 

 

 

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: