RECENZE – LASKY Pteryx L2 – jeden z nejlepších zavíracích nožů na světě
Označit něco za nejlepší na světě se zdá být značně subjektivní, nicméně v naší recenzi pochopíte, proč tento nůž, který v redakci intenzivně testujeme již od května si označení zaslouží. Americký GEAR-Institute zařadil Pteryx L2 mezi pět nejlepších zavíracích nožů světa. Oprávněně!
Na začátku stojí za to zmínit, kdo za modelem Pteryx L2 stojí. Je jím samotný pan Ladislav LASKY Šánta ze Slovenska. Svému umění se věnuje desítky let, jeho nože se pravidelně umisťují na domácích i zahraničních výstavách na předních příčkách a kromě toho je i členem cechu německých nožířů - Deutsche Messermacher Gilde. Za své hovoří jen malá část ocenění:
* Nůž roku, 7. mezinárodní výstava Nože 98 – ČR
* Nůž roku, 2. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR
* Vítěz kategorie Historické meče, 10. ročník mezin.výstavy nožů – ČR
* Vítěz kategorie Damašek, 11. ročník mezinárodní výstavy nožů – ČR
* Nůž roku, 4. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR Vítěz Netradičního designu, 6. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR
* Absolutní vítěz, Autumn knives, 8th international knife show – ČR
Vývoj nože
Při vývoji modelu Pteryx byl brán zřetel nejen na kvalitní, odolné materiály, ale také na dlouhou životnost s potřebou jen minimální údržby. Celková doba vývoje dotaženého k naprosté dokonalosti se dá počítat v řádu tisíců hodin tvrdé, poctivé práce. Nejde o žádnou rychlokvašku, či kopii. Nůž Pteryx L2 je originálem každým coulem. Každý detail je promyšlen, na noži budete hledat jen těžko chyby. Na ty u špičkové práce není prostor a jedinou chybou je poté subjektivní názor o vhodnosti umístění otvorů, drážkování aj., ale to je otázka vkusu. Co se týče materiálů, vzhledem k tomu, že jde o nůž pro každodenní nošení (EDC), ale i jde o špičkový survival/outdoorový nůž, volba padla na nejlepší odolné materiály s přihlédnutím k pořád dobře konkurenceschopné prodejní ceny.
Titan a nerez
Nůž, u kterého se dá předpokládat drsnější zacházení a i delší užívání v rozličném prostředí potřebuje takové materiály, které odolají dlouhodobě nepříznivým vlivům, tedy prašnému prostředí, vlhku, tepelným skokům, ale i sladké, či slané vodě. Ručka je vytvořena z nerezavějící oceli, čepel je ze špičkového materiálu Böhler N695 (440C). Jde o jednu z nejlepších konvenčně vyráběných nerezových ocelí s vysokým obsahem legujících prvků. Díky tomu je odolná proti korozi a výborně drží ostří. Německá výroba je také nepsanou zárukou naprosté kvality. Nůž je vybaven pojistkou, která je zpracována z Titanu GR5. Pojistka byla zvolena klasická, nevyžadující náročné seřizování a poměrně dost dílů (jako např.systémy AXIS). Jde o dobře známý a lety prověřený LINEAR LOCK, kdy vlastní blokovací mechanismus je zabudován do rukojeti nože. Odtud také pochází jeho název. Titanový list je vložený do rukojeti nože. Při otevírání čepele dochází k jejímu napnutí a zapření o konec čepele uvnitř rukojeti. Tím je pohyb čepele po jejím otevření zablokován. Posunutím vložky dolů, skrze otvor, resp.průřez dojde k uvolnění fixace s možností zavření čepele. Uvolnění zámku se provádí palcem, jedna ruka tedy zůstává volná pro případný boj, či jinou činnost. Jde tedy o jednoroční řešení.
Otevření otázkou mžiku
Nůž je vybaven tzv.HOOK-OPENING systémem. V praxi to znamená, že na čepeli je zub, díky kterému při vytahování z kapsy dojde k zachycení o kraj kalhot (džíny aj.) a rotaci čepele. Nůž tedy již při vytažení z kapsy je plně připraven. Chce to jen krátký trénink a při vkládání do kapsy klipsem ven umístění nože co nejblíže okraji kapsy pro inicializaci zmíněného ,,zubu“. Efektivní prvek, který je z našich zkušeností při správné manipulaci a tréninku rychlejší, než ,,tasení“ všemožných vystřelovacích nožů (Stiletto, Microtech…) a co víc, naprosto bezpečné. Nehrozí žádná inicializace v kapse, po které by pravděpodobně následovala cesta na nejbližší chirurgii….
Testování nože
Po alespoň základním představení nože (vynecháváme popis naprosto luxusního balení, ve kterém nůž přijde, těžko budete hledat v cenové kategorii lepší. Pouze přikládáme ukázku, ta hovoří za vše…) se dostáváme k samotnému testování. To si rozdělíme na několik částí. První bude určení pro koho je nůž vhodný, tedy určení a zaměření nože. Dále samotné testování při běžných činnostech, ale i při služebním nasazení. Jde často o podobná specifika s lehce rozdílným účelem. Při běžném užívání, tedy jako EDC pravděpodobně nebudete prosekávat dveře, ale nachystáte si svačinu, nasekáte dříví, nachystáte si třísky na podpal apod.
Určení nože
Jak již bylo zmíněno, nůž je vhodný na každodenní nošení (EDC) a používání ať již jste ve městě, či hledáte spolehlivého společníka do přírody. Velikostně jde o středně velký zavírací nůž. Zavřený měří 127mm, otevřený 225mm. Čepel je dlouhá 100mm, široká 3.8mm a celková hmotnost činí příjemných 173gramů, tedy zhruba tolik, co váží váš pětipalcový mobil. Zmíněné materiály jej předurčují k tvrdé práci. Přichází tedy v úvahu i služební využití a je tomu tak. LASKY Pteryx L2 je jeden z těch nožů, co udělá parádu jak při nošení v obleku managera, kapse zálesáka, ale i policisty, či strážníka. Opravdu jde o univerzál, který poté, co koloval redakcí a přáteli sedne v ruce prakticky všem. Neztratí se v pořádných chlapských lopatách (rozuměj rukách), tak ani v ženské ruce. Určení tedy můžeme shrnout jednoznačně. LASKY Pteryx L2 se může zalíbit všem a posloužit stejně dobře horalovi, jako policistovi ve službě. Variabilitu umocňuje libovolný způsob nošení, ať již v kvalitním, nylonovém pouzdru, kde nůž perfektně sedí (zde by k dokonalosti pomohla molle vazba), či v kapse, s klipem venku. Ten se namontuje na přání zákazníka dle toho, zda-li jste leváci, či praváci.
Jde se testovat
Když nám tento krasavec do redakce přišel, bylo nám jej líto i jen položit na hrubší povrch kvůli poškrábání. Nicméně opatrnost vyprchala a důležité bylo splnit zadání recenze, tedy nůž prověřit jak jen to půjde za podmínek myslitelných, i nemyslitelných, které víme, že jsou za hranou běžného užití, nicméně pro ukázku odolnosti a spolehlivosti bylo přikročeno i k téměř destruktivním metodám. Zprvu si našel své místo v kuchyni. I přes relativně tlustou čepel (3.8mm) se ochotně zařezával do jablka, masa, sýrů, pečiva, ale i dokázal dělat poměrně krásné řezy v rajských. Ano, řezy, ne trhy. Na rajských dobře poznáte, v jaké je nůž kondici, pokud trhá, buď je tupý, či příliš humpolácký. V našem případě šlo o pěkné řezy, poměrně tenké plátky není díky špičkovému výbrusu žádným problémem. Překážkou při bodání se nestala ani žádná kost, žebra nůž zlomil…Co se týče výbrusu, je jedním z mnoha finálních úprav přímo z rukou mistra Ladislava LASKY Šánty. Ostří je jedovaté, výbrus špičkový, konvex, tedy maximálně vhodný s ohledem na výdrž a s tím, co vídáte továrně se nedá srovnávat. Jde o dlouhodobě ostrý a při ztupení snadno brousitelný nůž. Kuchyňské užití, včetně oplachování, zamaštění, postříkání vším možným od oleje,hořčici, po kečup, včetně vymáchání v mouce a následného otevírání a zavírání nůž ustál na jedničku (zde již řada jiných nožů selhala, či minimálně byl chod značně ztížen..).
Nůž po kuchyňském zápolení byl vystaven celodenní ,,koupeli“ v bahně na chatě. Sajrajt ve kterém byl ponořen byl kombinací zeminy, kamení, písku a kdo ví čeho všeho… Ponoření probíhalo při otevřeném noži. Zajímalo nás, co vydrží a chovní po opětovném zavření, otevření, zavření… Bez opláchnutí se nůž dal zavřít, většina sajrajtu opadala a díky průřezům na ručce se ani nemohl uvnitř udržet. Sice již bylo slyšet zvuk, kdy se písek dostane mezi funkční prvky, je drcen a píská, ale na funkčnost to nemělo vliv. Ostří po celodenní lázni také neutrpělo. O nějakých flecích na noži nemůže být ani řeč. Odolnost a korozivzdornost byla tedy zcela bez debat prokázána a nůž opět uspěl na jedničku.
Po lázni v sajrajtu a následném opláchnutí pod proudem vody se nůž ukázal ve stodole. Zápolení se stromy je sice pěkné na efekt, ale kdo bodá pro nic za nic do stromů, které nejsou určeny k pokácení, osekává jim větve je zkrátka idiot. Náš test spočíval v osekávání větví, štípání polen a všeho možného, co bylo po kácení určeno na podpal, či další likvidaci. První na řadu přišlo zaseknutí do menšího polínka. Po švihu se nůž ochotně do dřeva zakousne a postupnými údery o druhý špalek se špalík půlí jako nic. Průměr dosahoval zhruba 6cm. Při větším průměru stačí nůž zaseknout a pomoci si batoningem, tedy klackem (polínkem) doslovně zarážíte nůž hloub a hloub do špalku. I toto šlo skvěle, bez potíží lze krouhat špalíky u úměrném průměru, aby byl prostor na držení nože a na klepání o neřezivou část. Při jednom pokusu se nůž dokonce zarazil o suk. Nedalo nám to, zkrátka ukázka výdrže – ostří vs.suk… Nůž vydržel a se sukem si poradil! O krájení malých třísek, hoblin na podpal, špičatění větví atp.ani nemluvě. Bylo možné nůž zabodnout a páčit s ním. I špička vydržela, nic se neohlo. Opět vše na jedničku. Jen po dost brutálním zacházení a opravdu horně polínek bylo třeba lehce utáhnout závity. Nůž by se nijak nerozpadal, ale péče je třeba. Přiložený iambus (v balení) vše dotáhl k plné spokojenosti.
Zdivo, tedy cihly a pojivo byla další zkouška. Doslovně prasácká, bylo nám nože moc líto, ale jednou se řeklo pořádně, tak pořádně. Nůž byl dost nevybíravým způsobem opakovaně zabodáván do stěny, poté, co byla čepel zhruba z půlky své hmotnosti uvnitř bylo páčeno, lámáno, nůž byl za pomocí špalku doslovně zatlučen až po ručku. Na zabodnutý nůž působila síla o hmotnosti postupně 10, 20, až 50 kilogramů. K ohnutí nedošlo! Opět bylo třeba po vytažení jen drobného dotažení imbusem. Nůž byl v tento okamžik na čepeli poškrábán, ostří výrazně ztupeno, ale stále byla ostrost taková, aby bylo možné nasekat dříví, zašpičatit klacek, či naporcovat maso. Špička také neutrpěla žádné poškození a to i přes to, že nůž opakované atakoval cihly. Takto demolovaný nůž ještě prosekával sádrokartony s naprostou samozřejmostí, řez byl již špatný, bylo třeba vyvíjet velké úsilí, ale to je více než samozřejmé. Bavíme se o Z A V Í R Á K U, nikoliv o pevném, fulltangovém noži.
Pteryx v rukou policistů
Služební užití, tedy takové, při kterém nůž přeřezával jednorázová pouta, řezal lana (morbidní, ale simulované sundání oběšence), rozbíjel okna bylo zkoušeno na autovrakovišti. Ovšem po předešlém, dost brutálním testu bylo třeba Pteryx přebrousit. Žádné profesionální broušení, berme v potaz, že máte minimum prostředků. Ostří tedy zakusilo metodu, jakou byla dříve broušena řada nožů. O okraj schodů, tedy o žulu. Pár tahů dokázalo částečně obnovit původní ostrost. Sice to je prasárna, ale opět – jde o mezní zkoušku toho, co nůž zvládne, případně i jak je blbuvzdorný. Je! Lano ve visu dokázal nůž přetnout do průměru zhruba 2cm, větší okusoval, což může být samozřejmě způsobeno i olšovou rukou testera. Napnuté lano přeřezat je otázkou mžiku. Řez je rovný, netřepí se. Zkouška je prováděna vždy bez rukavic, i při použití rukavic. Obě metody znamenají naprostou jistotu držení nože, včetně mokrého, naolejovaného, znečištěného krví (testera). Na řadu přichází okno. Felicia zakusila tvrdý úder zavřeným nožem, kdy zpevnění bylo učiněno palcem úderové ruky. Silný nápřah a i přes absenci hrotu se sklo rozlétlo po dvou silných úderech. Čelní sklo vozu již je větší oříšek, fólie, jenž jej drží v celku odolává a tak na řadu přichází zasekávání otevřeného nože do skla poté, co byla udělána malá dírka údery. Nůž, leč tomu není uzpůsoben se do okna zakusuje a za pomocí páčení se sklo daří postupně prosekávat. Pokud jde o vyříznutí okna, gumu nůž projíždí jako nůž máslem. I zde, i přes absenci zoubků (které jsou k tomuto účelu vhodné) by bylo možné se s námahou do vozu doslovně prořezat. Za nás opět za jedna.
Mezi další metody, jak ukázat výdrž a odolnost patřilo řezání papírových kartonů, ořezávání plastového potrubí, probodnutí plechovky, otevření plechovky, osekávání staré, hliníkové lžíce (kdo byl na vojně, jistě ví jakou myslíme) a také řezání drátů. Před tím vším byl nůž opět broušen, tentokrát dostal péči keramické ocílky. V řezání kartonů problém nebyl, jen opět tloušťka čepele je trochu limitující. Klasický, lámací nůž je pro tento účel vhodnější. Nicméně i přes to vše vydrželo ostří opravdu hodně. Stejným testem prošel nůž Spyderco Police s továrním výbrusem s čepelí z VG 10. Ta ztratila řezivost podstatně dříve. Ořezávání plastového potrubí bylo možné, nůž potrubí skutečně řezal, nevylamoval. Plechovka (klasický luncheonmeat) šla otevřít snadno, špička Pteryxu okamžitě projela hliníkem a ostří nože jí krájelo jako nic. Toto bylo zkoušeno na třech plechovkách, s minimální ztrátou ostrosti. Ani v jednom z všech popsaných testovacích metod NEDOŠLO k vylomení čepele, neudělal se žádný zub, max.vryp, který je možné zabrousit. Tvrdost čepele je 58-59HRC, což zajišťuje dobrou houževnatost. Zakalení bylo provedeno bezchybně výrobcem. Kdyby ne, nůž by přečkal sotva polovinu našeho testování.
Závěr
I přes to, že byl LASKY Pteryx L2 vystaven brutálnímu zacházení, které se noži v běžných rukou snad nikdy nedostane, vše vydrželo na výbornou. Pojistný mechanismus fungoval vždy, ať již se s nožem mlátilo o tupou část do stolu, či byl vystaven rozličnému počasí, blátu, chladu, vlhku, oleji, krvi… Ani při metodách lámání a páčení nenastalo žádné poškození. Celkově lze tedy shrnout nůž s ohledem na každodenní nošení, užití při outdoorových aktivitách, ale i při využití v práci policisty jako jeden z nejlepších zavíracích nožů, který lze koupit. Cena není nejnižší, ale vsadíme se, že po vás jej budou dědit vnoučata, i pravnoučata. Naprosté spolehnutí se na nůž je v tomto případě samozřejmostí i při aktivitách, které řadu jiných konkurentů poškodí, či přímo zničí.
Klady:
+odolnost
+použité materiály
+výbrus
+rychlé otevírání
+pojistka
+balení nože
+variabilita nošení (v kapse jištěno klipem, či v pouzdru, které je součástí dodávky)
+pro praváky i leváky
Zápory:
-nebyl nalezen
Upřesnění od LASKYHO k vývoji, zoubkům, průřezům aj.:
Drážka na čepeli tam nie je ako estetický doplnok, funguje ako konštrukčné spevnenie čepele v ohybe a zároveň uľahčuje penetráciu (prepichnutie). Otvory v čepeli nie sú estetická záležitosť ale sú presne vyrátané tak, aby pri minimálne použitom množstve ocele udržali konštrukciu rukoväte.
Hodiny – predchodcovia (myšleno modelu PTERYX L2) sa vyrábali už 13v rokov a na základe ohlasov zákazníkov sa vylepšovali.
Nůž je možné zakoupit ZDE za cenu 295 EURo
Další fotografie
A na úplný závěr jedno doporučení... Aktuálně se vyrábí další série, kdo má zájem, ať neváhá!
Ohodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Související články
- Recenze policejního nože KONOL Aeternus P
- Recenze nože Kizlyar Korshun
- Recenze nože Mr.Blade Patriot
- Šikovná vosička - recenze nože ESEE Avispa
- RECENZE Manly Comrade - nejlepší slipjoint na trhu
- RECENZE - nůž Anglo Arms
Přidej komentář
Komentáře
louitgergsfgdgvvdeep https://google.com Datum: 13.06.2021 Čas: 07:43 |
louitgergsfgdgvvdeep https://google.com |
|
0 0 |
Ag Nesia Datum: 11.03.2019 Čas: 20:25 |
Prikladám svoje postrehy k nožu Pteryx L2.
|
|
5 0 |
Geralt Datum: 09.04.2017 Čas: 00:20 |
@Monika Rovná:
|
|
6 3 |
Monika Rovná Datum: 30.03.2017 Čas: 20:33 |
Tasí tak rychle, že si to musíte zpomalit, aby si to oko prohlédlo.
|
|
2 2 |
Monika Rovná Datum: 28.03.2017 Čas: 22:00 |
Geralta prosím o ukázku nože, o kterém mluví. Nechce se mi to hledat. Díky MR |
|
1 1 |
Monika Rovná Datum: 28.03.2017 Čas: 21:58 |
Jde domluvit i damašková ocel, ale jestli se někomu zdá 300€ hodně, tak ho chci vidět, jak se bude svíjet u ceny za damašek :-). Každý, kdo ten nůž měl a má, zažil "naživo", tak ví, že má v kapse vítěze... A vítězství v kapse, ale to nesmí mít jednu kapsu vysypanou a druhou prázdnou a hlavu taky :-))). |
|
3 3 |
Radek Pokora Datum: 28.03.2017 Čas: 20:57 |
Já mám L2 12 let, nosím ho denně a nikdy jsem s ním neměl jediný problém. Po nabroušení čepel krásně holí, brousit ho potřebuju jednou za několik let. Nedávno jsem byl v Banské Bystrici, kde jsem mluvil s p. Haasem, který vlastní všechna práva k prodeji Pteryxu L2. Řekl mi, že nemají žádné reklamace. Mám dojem, že vy dva tady kritizujete něco, co jste viděli akorát z rychlíku. Vy jste ten článek tady nahoře nečetli? Píšou tam, jak strašným způsobem s nožem zacházeli a všechno vydržel. To chcete říct, že si to ti chlapi, co ten nůž testovali, všechno vymysleli??? |
|
8 3 |
Puškvorec Datum: 12.03.2017 Čas: 23:09 |
Ozaj je to trochu zvláštne, že v noži, ktorý ašpiruje na štatút exkluzivity, použili relatívne priemernú oceľ N695 (440C). 440C bola na výslní tak pred 20 rokmi, kedy Pteryx L2 vznikal, vtedy si ju asi zvolili a zostala tam dodnes. V dnešnej dobe ale existujú oveľa lepšie oceli, ako píše Geralt, takže zmena materiálu za niečo lepšie by rozhodne nebola od veci.
|
|
5 7 |
Geralt Datum: 12.03.2017 Čas: 03:07 |
Jedinym, ale bohuzel zasadnim zaporem noze, je material cepele, ocel Böhler N695 (440C), ktera neni zla ale v dnesni dobe patri tak nanejvys do lepsiho prumeru. V nozi za 300€ bych ocekaval nejakou elitni praskovou ocel, napr. S35VN (kterou naleznete i v nozich za 150€): ma vetsi odolnost vuci otupeni a korozi, je ale hlavne mnohem vic houzevnata (mensi pravdepodobnost vylamani ostri) a tim ze je to praskova ocel, se da dosahnout vetsi ostrosti. Je to to same jako na kvalitni terenni auto obout levne zimni pneumatiky.
|
|
14 8 |