RECENZE Devlínek V5

Datum: 05.03.2018 | Autor: Lukáš JUDA – LKJ

Když se někoho zeptám: „Víš co je Devlínek“, tak – pokud to není fakt znalec – zní vždy odpověď „Netuším“. Když Devlínka vytáhnu z kapsy, tak následuje překvapený výraz s dotazem „Co to je“

 

Ano, tak tedy začíná převážná většina setkání s Devlínkem …

 

Že jste na tom stejně? Tak tedy začneme jako vždy. Devlínek je přece DEgustační VidLička, co když se postaví, vypadá tak trochu jako jeLÍNEK“.  Jako že fakt. Je pravdou, že Verze 5 již připomíná spíš hodně naštvaného papouška, ale název je už 5 verzí tradiční.

 

Přiznám se, že tento víceúčelový nástroj mám až od verze 5, takže nečekejte porovnání s ostatními verzemi. Jediné co Vám povím je, že V5 je (dle slov autora z KONOL Knives) ta nejvymakanější.

 

 

Tak tedy – co to je Devlínek

Devlínek je z jedné menší autorské dílny - KOvárny Na OLympu – tedy z KONOL Knives. Možná tuhle partu kovářů / nožířů znáte hlavně díky jejich zajímavým nožům pro policejní a vojenské účely – Nožů řady AETERNUS. Ale o tom zde psát nebudu.

 

Naším cílem je jedna z nejzajímavějších kreací KONOL Knives – Devlínek. Tahle zajímavá a trochu extravagantní hračka je vyrobena z AK5 kalená na 55 HRC. V tom se V5 liší od svých předchůdců – je totiž z důvodu potřeby pevnějšího materiálu na otvíráku konzerv zakalená.

 

Tím se dostáváme k tomu, co vše Vám Devlínek vlastně nabízí. Je zde hrot, který slouží jako napichovátko, vedle je čepel, která je zubatá a plně funkční – jednostranně vybroušená. Dále tu máme otvírák na pivko a novinku u V5 – otvírák na konzervy.

 

Abyste Devlínka nenosili jen tak v kapse, je k němu také kožené pouzdro (já dostal na výběr černou a hnědou barvu). Pro fajnšmekry lze sehnat i kydexové pouzdro a udělat si Devlí-Neck nebo pohodlný úchyt na opasek. Osobně zatím mám jen kožené. Je dobré – Devlínek pomocí otvíráku na lahve zapadne pod nýt. Ale i tak mám trochu strach, zda jen tak nechat na opasku. Proto se mi líbí idea kydexu (i když to je trochu dražší sranda).

 

 

Jde se testovat

Je na čase zkusit, co Devlínek opravdu dovede. Rozhodl jsem se, že vynechám kácení stromů a štípání polen a zkusím se spíše zaměřit na něco trochu jemnějšího. Takže jsem vyzval na souboj klobásy, sýry, rajčata, pivní lahve a konzervy.

 

Jde se na to …

 

Řežeme…

 

První co jsem otestoval, bylo řezání. Lehce zubatá čepel jako nic překrojí klobásu nebo i kus zeleniny jako je rajče nebo paprika. Nepouštěl bych se do větších akcí typu chleba nebo kilový T-Bone steak zasyrova. Tyhle větší věci jsou beztak práce pro Vaše EDC či tábornické nože. Zubaté ostří klobásku občas trochu potrhá – což na funkci – dobré svačiny – nemá vliv.

 

 

Napichujeme…

 

Vedle čepele je jehla, která slouží jako vidlička. Je sice velmi ostrá, takže s ní napíchnete cokoliv, ale řekl bych, že ostří je občas až nebezpečné. Osobně jsem měl trochu problém s tím, že přeci jen jedna konická jehla nedrží, a sem tam z ní něco upadne. Nabrat křen na klobásu je taky trochu složité (utíká a točí se). Možná by pomohla dvou-vidlička, ale to už by bylo jiné zařízení (ale navrhnu autorům). Každopádně napichovátko funguje, ale je třeba dávat pozor a trochu natrénovat, aby se člověk nenapíchl sám. Toto je malinko neduh.

 

 

Otvíráme pivko…

 

Otvírák na pivo je prostě nutnost. Když už máte co uříznout a napíchnout, pak je třeba zalít. Čím jiným, než národním nápojem zlatavé barvy (pro abstinenty -  klidně zkuste i klasicky balenou malinovku). Zde funguje Devlínek spolehlivě. Prostě otvírá a otvírá a otvírá a ottvvíírááá a oteevriaa…. Když testujete moc dlouho, začne být problém se trefit, ale za to nemůže Devlínek, ale vysoká spotřeba testovacího materiálu.

 

 

A ještě dáme konzervu…

 

Poslední část Devlínka je otvírák na konzervy (je to ten nakrčený čenich). Otvírák je klasický a velice funkční. Mou půlkilovku vepřového ve vlastní šťávě zvládl jako nic a ani se u toho nezadýchal. Na čepeli není žádná stopa, což je hlavně díky kalení, které přidalo na tvrdosti. Chce to trochu cviku. Přeci jen je Devlínek ostrý a plochý. První pokus byl trochu rozpačitý, ale nakonec jsem přišel na ten správný úchop, a pak už to jede tak, jak má.

 

 

Tak to je Devlínek

 

Takže tohle je Devlínek. Je to univerzální blbůstka, kterou musí mít snad každý. Vleze se pohodlně do kapsy a pomůže jak v lese, tak na rautu. Já jsem Devlínka vzal na raut na lodi na Vltavě a i tam se uživil. Navíc výborně rozproudí konverzaci.

 

Budete si muset chvilku zvykat na úchop. Přeci jen to není úplně klasický nástroj. Já si našel úchopy 2 – jeden za očko a druhý pod ním. Záleží, kterou činnost se právě chystám provozovat. Navíc jsem si úchop vylepšil malým přívěskem. Ale to už je na vkusu a stylu každého.

 

Při troše fantazie a tréninku by se zde dalo hovořit i o bojových schopnostech – taková trochu pěstní dýka – ale myslím, že to už je na nápaditosti každého.

 

Devlínek se mi líbí. I přesto, že mi z něj sem tam něco sklouzlo, tak fungoval výborně. A navíc – řečeno slovy autora – je to jediný nástroj, kde máte všechny funkce z jednoho úchopu.  No já si přehmatávám na dva, ale i tak je to prostě úžasná hračka.

 

Za mě – rozhodně do Devlínka jděte – cena je velice příjemná. Kvalita více jak dobrá a zábavnost a nápaditost na výbornou. Jen tak dál kluci z Olympu – a díky za tento „Dar bohů“

 

 

Poslední funkce

 

Málem jsem zapomněl – a na co že je ta malá dírka nad otvírákem na konzervy? No to je přeci …

 

… a víte co – na to si budete muset přijít sami.

 

 

Pár fotek

 

 

 

 

 

 

A jedna na závěr... Devlínek v práci :-)

 

 

Devlínka můžete zakoupit na stránkách www.devlinek.cz se základním, koženým pouzdrem za 350,- Kč

 

Kromě jiného vznikla na facebooku i FAN stránka tohoto udělátka, naleznete jí na https://www.facebook.com/groups/devlinek/?fref=ts

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Hynek Tas z Boru Datum: 11.03.2018 Čas: 13:31

To uz vam dosli temata? Reinkarnace rok, ci vice stareho clanku?