Reakce na článek J. Brože z MF DNES 15. 11. 2013 „Limuzíny, saxofony, podpora myslivců... Ministři utrácejí“

Datum: 15.11.2013 | Autor: Pavel Novák - MVČR

Ministerstvo vnitra se důrazně ohrazuje proti některým tvrzením uvedeným v článku Jana Brože „Limuzíny, saxofony, podpora myslivců... Ministři utrácejí“ v MF DNES z 15. 11. 2013. Když odhlédneme od lacině skandalizujícího tónu celého článku, dopustil se zde autor rovněž několika věcných nepřesností, informace jsou navíc vytrženy z kontextu a pan Brož způsobem, který je na hranici novinářské etiky, manipuluje s veřejným míněním. 

 

 

Ukázka zmíněného článku - idnes

 

Předně, „limuzíny“ nenakupuje ministr vnitra, jedná se o automobily určené pro ochrannou službu a celou zakázku administruje Odbor veřejných zakázek Policejního prezidia, což je možné jednoduše zjistit z veřejně dostupných zdrojů, například na portálu Softender nebo ve Věstníku veřejných zakázek. O nákupu vozů určených pro částečnou obnovu vozového parku ochranné služby se nadto nerozhodovalo v době úřednické vlády premiéra Rusnoka.

 

Nákup vozidel byl naplánován počátkem letošního roku jako částečná obměna (tedy nikoli navýšení stavu) vozového parku dvou jednotek – Útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby a Útvaru pro ochranu prezidenta ČR ochranné služby. Nákup těchto vozidel není ovlivňován politickou situací státu, ale skutečnou potřebou vozidel k plnění úkolů v rámci zajišťování přepravy ústavních činitelů a prezidenta republiky. Nákup má obměnit nejstarší část vozového parku – vozidla vyrobená v letech 2003 a 2005. Jedná se o šest vozidel Škoda Superb v plánované hodnotě 6 000 000 Kč včetně DPH a osmnáct vozů Audi A8 v plánované hodnotě 41 925 000 Kč včetně DPH. 

 

Je třeba říci, že Ministerstvo vnitra novinářům k této veřejné zakázce vždy otevřeně poskytovalo veškeré informace, které povaha zakázky dovolovala. Kritizovaný „kuriózní“ nákup saxofonů pro Hudbu Hradní stráže a Policie ČR je opět zakázkou administrovanou Policejním prezidiem na základě potřeby zmíněného útvaru. Zakázka rovněž splňuje všechny náležitosti, které zákon zadavateli ukládá. Je samozřejmě právem a povinností novináře poukazovat na možná pochybení představitelů správy státu, nicméně se domníváme, že by tak mělo být činěno především na základě pečlivé rešerše a zveřejňování faktů, a nikoli způsobem, jaký předvedl pan Brož ve svém článku.

 

Zmíněný článek je možné shlédnout ZDE

Štítky

nákupy idnes

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: