Protiteroristické útvary a jednotky v ČR i jinde v Evropě – přehled

Datum: 29.10.2015 | Autor: Michal Misík

ÚRN, ZJ KŘP, GSG 9, SEK, GIGN, NOCS… že vám tyto zkratky v povědomí neposkytují takřka žádný jasný obraz? SWAT však zcela jistě znáte. Pak věřte, že tuzemské a evropské intervenční jednotky zaměřené pro přímý boj a potírání škodlivých vlivů terorismu a organizovaného zločinu si se světově známou elitou severoamerických policejních sil téměř v ničem nezadají.   

 


Příslušník francouzské jednotky GIGN, foto: e-monsite.comSpeciální protiteroristické jednotky vzbuzují respekt, mnohdy i neskrývaný obdiv. Coby nejtvrdší, nejlépe vybavení a nekompromisní prosazovatelé práva a pořádku zasévají skutečný strach do srdcí teroristů a organizovaných gangů, jednají rychle a bez otálení, zahlédnutí byť jediného z příslušníků speciálního komanda povětšinou znamená, že pro zlořád právě nastává neodvratný konec. Představují nejen bleskovou údernou sílu ozbrojených složek států, ale díky principům organizace a plánování i skutečně sofistikovaný mezinárodní hrot výkonu boje proti ozbrojencům, kterým nejsou s to čelit ani přivolané jednotky obvyklých příslušníků policie.    
    
Schopnosti členů jednotek i samotná doktrína s sebou nesou poselství prioritního používání výbavy a prostředků, které nezapříčiní úmrtí civilistů, ale ani ozbrojenců, kteří jsou za vzniklou situaci odpovědní. Ať už jsou speciální jednotka či útvar vytvořeny na bázi policejních, nebo vojenských anebo paravojenských organizací, je skladba družstva vždy založena na pečlivém výběru jednotlivých členů, kteří vynikají v ohledu fyzické kondice, střelby, osobní odvahy a vyrovnanosti psychiky. Následuje tvrdý výcvik taktiky akce, speciálních dovedností překonávání překážek, perfektního sladění s ostatními členy komanda i kontaktního boje beze zbraně.
 


Zemská policie v akci – komando SEK, foto: wordpress.comPro zdar mise potřebují velitelé protiteroristických jednotek operativně analyzovat příslušné místo zásahu, naplánovat vstupy do objektů (jsou jimi i dopravní prostředky jako vlaky a letadla) a zvolit nejvhodnější prostředky pro co možná nejefektivnější a nejrychlejší dobytí vnitřních prostor, nalézt vhodná stanoviště pro odstřelovače a pozorovatele, zohlednit míru rizika a tomuto komplexu známých i neznámých přizpůsobit záměrný postup celé mise. Při práci protiteroristických jednotek nesmí docházet k chybám, odstřelovač musí být schopen usmrtit či paralyzovat živý cíl pouhým jediným výstřelem, nezřídka se stává, přičemž tento úkon je oborově označován doslova jako vystřílení rukojmí z moci teroristy, že je odstřelovač v případě přímého ohrožení rukojmí či dalších členů jednotky nucen zneškodnit ozbrojené cíle nacházející se v blízkosti byť třeba i pouhých 10 centimetrů od ohrožovaných osob.    
        


Cvičení ÚRN v prostorách Motolské nemocnice, foto: urna-tode.czÚRN, ZJ KŘP, Česká republika
Do služeb Útvaru rychlého nasazení PČR se může přihlásit i řadový policista, který absolvoval nejméně šest let služby, musí však projít neúprosnou střeleckou prověrkou i řadou velice náročných fyzických a psychických testů. Jednotka ÚRN má celorepublikovou působnost a její specializací jsou jednoduše krizové situace, které vyžadují nasazení opravdu nejlepších dostupných jednotek se specializací na potlačení teroristických hrozeb a neutralizaci vyššího počtu nebezpečných ozbrojenců.
 


Příslušníci ZJ KŘP během přesunu pokrývají co možná nejširší střelecké pole. foto: phiten.czPro pořádek a upřesnění je nabíledni uvést, že v České republice jsou zřízeny rovněž Zásahové jednotky krajských ředitelství policie (ZJ KŘP) vyrážející na poli své regionální působnosti například k neutralizaci nebezpečných pachatelů trestného činu, k zabarikádovaným ozbrojencům ohrožujícím zdraví a životy jiných osob, k transportům VIP apod., Stálá pořádková jednotka (SPJ), fungující např. jako „nárazník“ při fotbalových utkáních, vlastní a dlouhodobě plánované razie provádí rovněž Služba kriminální policie a vyšetřování (SKPV) i Národní protidrogová centrála (NPC). Výše uvedené tuzemské organizace spadají pod pravomoc Ministerstva vnitra České republiky, zejména ÚRN má ve světě velice zvučnou pověst.
 

GSG 9, SEK, Spolková republika Německo
Mezi světově proslulá protiteroristická uskupení patří 9. oddíl pro ochranu hranic Grentzschutzgruppe, jenž byl vytvořen v roce již v roce 1972 a vznikl zejména v přímé reakci na Olympijský masakr v Mnichově (5. září 1972), po vzoru amerických protiteroristických jednotek. Ač tyto pojmy ve svém označení vtělují příslušnost k pohraničním oddílům, nemají dnes příslušníci GSG 9 v kompetenci spolkové policie s ochranou hranic cokoliv společného, původ tohoto označení pochází z doby počátků formování GSG 9 právě z řad příslušníků Spolkové ochrany hranic (BGS), která byla v roce 2005 začleněna do Bundespolizei.
 


Německá GSG 9 vznikla v přímé reakci na masakr během OH v Mnichově v roce 1972. foto: abload.deSEK (Spezial Einsatz Kommandos) jsou speciální jednotky zemských policií budované přímo v jednotlivých spolkových zemích, mají tedy omezený územní oblastní rádius a jsou povolávány pouze do akcí, které jsou spjaté s tradičním pojetím práce speciálních jednotek bojujících proti extrémně nebezpečným ozbrojeným skupinám.    
 

GIGN, Francie
Světově věhlasná je také Groupe d´ Intervention Gendarmerie Nationale, neboli četnická intervenční skupina, která dnes působí nejen na území Francie, ale i celosvětově. V případě nezbytnosti bývá tato jednotka posílena o několik desítek až stovek přidružených vojenských výsadkářů, pařížská odnož GIGN figuruje coby ochrana francouzského prezidenta a prezidentského (Elysejského) paláce.
 Jednotka GIGN provádějící obchvatný manévr po křídle budovy, foto: enha.krNOCS, GIS, Itálie
Elitní protiteroristická jednotka NOCS (Nucleo Operativo Centrale di Sicurezza) byla vytvořena z jádra římské policie, jako další jednotka speciálních zásahových operací působí v Itálii od roku 1978 GIS (Gruppo Intervenzionale Speziale), jež představuje pečlivý výběr z řad četnictva, karabiníků
 


NOCS, elita Itálie pro boj s terorismem, foto: poliziadistato.it


 

GEK (EKO Kobra), Rakousko
Gendarmerie Einsatz Kommando, rakouská četnická zásahová jednotka, která dala další selekcí příslušníků a specializace vzniknout protiteroristické jednotce EKO Kobra, ta je v pravomoci státní policie a přímo spolupracuje se zásahovým jednotkami jednotlivých krajů.   
 

GEO, UEI, Španělsko
GEO (Grupo Especial de Operaciones) je španělskou protiteroristickou jednotkou v kompetenci státní policie, která obvyklé složky španělské policie podporuje při misích povahou různorodých, příslušníci GEO například patrolovali během LOH v Barceloně v roce 1992. UEI (Unidad Especial de Intervención) je obdobou GEO pod velením španělského četnictva.
 


Člen španělského komanda UEI obhlíží z helikoptéry situaci jednotek na zemi. foto: militaryphotos.comKAPO, Švýcarsko
Proti teroristům zasahuje ve Švýcarsku speciální jednotka s označením KAPO.

ESI, Belgie
Elitní protiteroristická jednotka v Belgii nese označení ESI (Escadron Special d´Intervetion).

UIM, Nizozemsko
UIM (Unit Interventie Mariniers) je špičkovou protiteroristickou jednotkou v kompetenci velení nizozemské námořní pěchoty.
 

JW GROM, Polsko
Vojenská jednotka GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego) je elitní polskou silou orientovanou na boj s terorismem.  
 

KOMODOR, Maďarsko
KOMODOR, tak zní krycí označení pro protiteroristickou jednotku působící v Maďarsku.


 

Foto: uvedeno výše, viz fotografie.

 

Štítky

URNA gign Berkut swat

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Ramon Datum: 07.03.2016 Čas: 21:27

To Seven. No tak pardon, opravuju. Tak vystudoval slovenskou 6.třídu zvláštní školy.

avatar
Seven Datum: 06.03.2016 Čas: 14:00

To Ramon: je to Slovák, boha! Navíc se mu do toho motá angličtina, jak někde za kopečkama studoval. To by poznalo i děcko z páté třídy základky!

avatar
davi Datum: 21.02.2016 Čas: 16:44

prominte policie vsetin je v cz czech republic na obchodně zaostalá

avatar
Ramon Datum: 25.11.2015 Čas: 21:44

Mimochodem u fotky ZJ KŘP se jedná o zásahovku z Brna. Je to promo fotka pro ČZ Uherský Brod, jejichž krátké ani dlouhé zbraně zásahové jednotky PČR nepoužívají, čestnou výjimku tvoří letitý Sa. vz.58.

avatar
Ramon Datum: 25.11.2015 Čas: 19:52

for Ritier Apokalypsi
Vzhledem k Tvojí gramatice a úrovni psaného projevu silně pochybuji, že jsi 7 let studoval "Takticu terristou", vypadá to tak na 6 třídu zvláštní školy.

avatar
Ritier Apokalypsi Datum: 22.11.2015 Čas: 02:04

Ja poznám Takticu terristou študoval sem je 7 rokou viem ako premyšlaju keby ste premyšlali ako oni 9 tahou do predu vedeli by ste kedy gde zautočia nigdy neutočia 3 vždy skupnkách ích znalosti sú pre vás nezbytne aby pochopili ích strategiu ked si povieme o bunkách al kaidy tak si tri zakladne a potom isis reberský terorristi terroriste máju vždy neco zalohe na to treba davat pozor ked pochopíte ích myslienie pochopíte podstatu utokou a porazíte ích

avatar
Josino Datum: 12.04.2015 Čas: 16:32

Moc zajímavý článek.