Preventivní projekt ZKUS TO NE!BEZPEČNĚ

Datum: 06.06.2016 | Autor: Redakce PN

Minulý týden proběhla ve třech městech České republiky jedinečná roadshow s tématikou bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích s názvem ZKUS TO NE!BEZPEČNĚ, kterou připravilo oddělení tisku a prevence Policejního prezidia ČR s Krajskými ředitelstvími Plzeňského, Ústeckého a Pardubického kraje a LitCom z.s. 

 

 

Preventivní road show byla primárně zaměřena na budoucí a mladé řidiče, ale zároveň se mohla zúčastnit i  široká veřejnost.

Držitelé řidičských průkazů si mohli BEZPEČNĚ vyzkoušet jízdu za volantem osobního automobilu v simulovaném stavu opilosti nebo pod vlivem a velmi nebezpečných návykových látek, jako je marihuana, pervitin aj.

Veřejnost mohla navštívit i stanoviště s názvem Mistrovství ČR v parkování na přesnost. Pro ty, kteří nebyli držiteli řidičského oprávnění, byly k dispozici stanoviště s trenažéry automobilu, motocyklu a jiná preventivní stanoviště Policie ČR a dalších složek.

Dále se účastníci seznámili s prostředky Policie ČR ke zjišťování přítomnosti alkoholu i návykových látek v těle.

Policie ČR přikládá prevenci a vzdělávání mladých řidičů velkou důležitost. Mladí jednají silněji než dospělí ve vztahu k momentálnímu okamžiku. Vyzkoušení si vlastních hranic nebo hranic vozidla a dosažení určitého sociálního statutu stojí v popředí jejich zájmu. V dopravním provozu jim pak chybí vědomí zodpovědnosti a předvídání možných následků jednání. Nebezpečí rizika zvyšují snahy o imponování a vzbuzování respektu (předvádění se) a chybějící vnímání nebezpečnosti jednání a situací. Mladí lidé často podceňují význam pocitu bezpečnosti nebo tento ani nevnímají. K tomu přistupuje nedostatečná praxe v řízení vozidla.

Bohužel mladí řidiči jsou častými viníky závažných nehod. Mladí řidiči s čerstvě nabytými řidičskými průkazy jezdí méně zodpovědně a impulzivně. Neradi dodržují předepsané rychlostní limity rychlosti, rádi se předvádí a častá je také jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Následkem nezodpovědného jednání jsou tragické nehody a desítky ztracených mladých životů.

Nejčastější příčinou dopravních nehod mladých řidičů a řidiček bývá nepřiměřená rychlost jízdy. Často až hazardují absurdně za hranicí nejen dovolené, přiměřené rychlosti, ale i rychlosti, která je v rozporu s fyzikálními zákony. Zažívají pocity opojení z rychlé jízdy bez ohledu na následky.

Řidiči často podceňují nebo nepřiznají svou oslabenou tělesnou a duševní kondici (odolnost vůči únavě, řízení vozidla po fyzickém vyčerpání např. sportem, po nevyspání, nedodržení zásad mentální hygieny).

Tato preventivní roadshow naplnila myšlenku projektu, aby si mladí a budoucí řidiči mohli bezpečně vyzkoušet situace, které jsou v  reálném provozu na pozemních komunikacích zakázané zákonem. Zároveň tyto situace čím dál častěji končí tragicky, jak pro řidiče, tak i pro ostatní účastníky silničního provozu, kteří se momentálně na místě vyskytují.
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: