Představujeme ty, kteří nezištně pomáhají – výrobce 3D tiskáren PRUSA – Josef Průša

Datum: 23.03.2020 | Autor: Redakce PN, MV

V minulém článku byl představen tým Bushcraftshop.cz, který vyrábí roušky a zdarma je distribuuje po celé republice v rámci boje s koronavirem Covid-19. Nyní je nám ctí vám představit naší jedničku v oblasti 3D tisku, pana Josefa Průšu, jeho firmu PRUSA, ale také řadu nezávislých vlastníků 3D tiskáren, kteří pomáhají vyrábět ochranné štíty (nejen) pro zdravotníky. A to samozřejmě zdarma, na své náklady. Děkujeme vám!

 

 

Sám pan Průša na svých stránkách uvádí „Díky naší 3D tiskové farmě, která je s 500 tiskárnami největší na světě, jsme schopni vyrobit 800 kusů za den. A to si představte, že i při produkci tohoto množství je kapacita farmy využita jen z jedné pětiny. Důvodem je, vedle toho, že samozřejmě dál vyrábíme další tiskárny, i fakt, že nás brzdí kapacita našeho laserového plotru, na kterém řežeme průhledné kryty štítů. Pokud by toto omezení neexistovalo, dokázali bychom teoreticky na farmě vytisknout 4000 kusů za den. Každopádně, takto nebrzdíme naši vlastní produkci tiskáren, a pokud bychom potřebovali, vždycky můžeme přidat další. Koneckonců, držíme světový rekord za 1096 současně tisknoucích 3D tiskáren, takže s kapacitou vážně není problém. Materiál na výrobu jednoho kusu stojí asi 20 korun, a to bez jakýchkoliv množstevních slev při nákupu. Opravdu, všechen materiál jsme nakoupili po obchodech v Praze během jednoho odpoledne. Na začátek věnujeme 10 tisíc kusů českému Ministerstvu zdravotnictví a začneme shánět další materiál,“ uvádí se na stránkách a my dáváme jednoznačně palec nahoru. Pan Průša, jakožto celý jeho tým jsou příkladem toho, jak to může a má fungovat. 

 

 

PRUSA, respektive Průša je již světovou špičkou ve výrobě 3D tiskáren. Je náš. Český a na to jsme moc hrdí. Tato firma dokazuje, že rozhodně není lhostejná, pomáhá, jak jen může a dokonce vyzvala 3D tiskařskou komunitu k zapojení do projektů pomoci. Na stránkách se můžeme dočíst toto: „Spustili jsme také novou designérskou soutěž. Hlavním cílem je rychle vytvořit každodenní nezbytné věci, které vám mohou během karantény dojít, nebo které vám ušetří potenciálně nebezpečnou cestu do obchodu. Ale i věci, které budou nadále užitečné, až se věci vrátí k normálu. A ještě jedna věc. Předpokládáme, že podobných projektů se to teď světem jen hemží. Pokud jste do nějakého takového projektu zapojeni, napište nám, na covid@prusa3d.com – zajímají nás hlavně návrhy, které se už prakticky osvědčily (posvěcené doktory, reálně nasazené do provozu apod.). O všechny vyzkoušené a schválené pomůcky se rádi podělíme na PrusaPrinters! To je prozatím všechno, díky vám všem za stálou podporu a inspiraci. Naše komunita je opravdu skvělým příkladem toho, čeho všeho jsme schopni dosáhnout, když táhneme za jeden provaz,“ co více k tomu dodat? Snad jen velké díky!!!

 

 

O firmě: Josef Průša se o 3D tiskárny začal zajímat při nástupu na Vysokou školu ekonomickou - tedy v roce 2009. Tehdy považoval 3D tisk za pouhé hobby, přestože ho nová technologie fascinovala - především tím, jak lze tyto stroje dále vylepšovat. Později se přidal k open-source projektu RepRap a zbytek už nejspíš znáte. Začátky byly hodně skromné. Žádní investoři, žádné kampaně na Kickstarteru. Ale Josef měl plán (a taky obrovskou zásobu krabic na pizzu, do kterých s bratrem Michalem balili součástky na tiskárny a posílali je z malé sklepní dílny do celého světa). Posílalo se jen pár zásilek týdně, ale i tak to bylo správné dobrodružství! V průběhu času se design Prusa i3 stal jednou z nejpopulárnějších konstrukcí pro FDM 3D tiskárny - a objevuje se v mnoha úpravách po celém světě, protože je mimo jiné stále open-source. Tři stavebnice prodané během pěti dnů! (Leden 2010) A jak je to teď? Momentálně v Prusa Research pracuje přes 400 lidí a měsíčně rozešleme přes 6000 tiskáren do celého světa přímo z naší firmy v Holešovicích. Stali jsme se nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17118 % za poslední čtyři roky!

 

 

Pane Průšo a vy všichni bezva lidi okolo 3D tisku, ale i všech příprav a modelací kolem – děkujeme vám! Jste zářným příkladem toho, když je podnikatel nejen úspěšný, ale také odpovědný, lidský a fér. 


Když 3D tiskárnu, tak běžte k Průšovi. Naleznete je na stránkách www.prusa3D.cz a příběh pana Josefa, ale i informace o štítech a možnosti zapojení na www.josefprusa.cz

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

3.8 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: