představení nového partnera - Grand Power

Datum: 06.02.2018 | Autor: redakce PN

Vážení čtenáři,

Dnes bychom Vám chtěli představit našeho nového partnera. Mnozí z vás nás oslovovali s dotazy na články o zbraních, sportovní střelbě a celkovém dění ve zbrojním průmyslu. My jsme na toto reagovali tak, že jsme oslovili jednu z nejlepších zbrojovek současnosti. A to slovenskou Grand Power. Po pár vyměněných řádcích s panem Jaroslavem Kuracinou slovo dalo slovo a spolupráce je na světě. Jsme velmi rádi, že tato spolupráce přinese mnoho zajímavých článků a hlavně rozšíří povědomí našich čtenářů o této kvalitní značce, která si i přes své přední místo ve zbrojním průmyslu zachovala lidskou tvář. A nyní k představení samotné společnosti Grand Power

 

Historie

"Pistole nejsou pouze zbraně, ale i hračky pro velké děti."

Jaroslav Kuracina

 

Jestliže dnes navštívíte společnost Grand Power v Banské Bystrici - Šalková a Slovenské Lupči, tak zjistíte, že jde o špičkově vybavenou a prosperující společnost, která zaměstnává více než sto zaměstnanců. Nic z tohoto by však nebyla pravda, kdyby její zakladatel a majitel Jaroslav Kuracina, nebyl zdravě drzý a tvrdohlavý.

Vášeň pro zbraně získal díky svému dědovi, který byl za druhé světové války partyzánům. Děda byl také myslivcem, měl hodně zbraní a svého vnuka často brával na střelnici. A tak se zbraně staly Jarovim koníčkem. Svou první zbraň si nakreslil v pubertě. A kreslení ho nepřestalo bavit ani během studia na vojenské škole. Od svých kolegů získal přezdívku Piccaso. Jednoho dne řekl svému nadřízenému, že jednou z jeho pistole bude střílet. Namísto povzbuzení vyslechl sarkastickou poznámku "to bude spíš v pekle mrznout." Tehdy mladého vojáka to však neodradilo. První vážné náčrty začaly vznikat v roce 1994. O tři roky později vyrobili v Povážských strojírnách první funkční vzor pistole s označením Q2000 a výrobním číslem E001. O pár měsíců přicházejí první prototypy K1 vyrobené v Kinex Grand - dceřiné společnosti Kinex Bytča.

 

Považské strojírny však zkrachovaly a nevyšlo to ani ve společnosti Kinex Grand. Zašel proto s nápady k západním sousedům. Tamní zbrojovka projevila tradiční postoj - co není jejich, to není dobré. Měl sice v rukou důležitý patent, ale chyběly peníze.

 

Oslovil proto banky. Chtěl si půjčit 10 milionů korun a zahájit výrobu. Nepochodil. Většinou ho vysmáli, nebo odbyli slovy "pokud máte patent a ideu, to je málo, jste pro nás nezajímavý." Nakonec pomohli soukromí investoři - přátelé a firma se začala rozjíždět. Psal se rok 2002. K1 se změnila na K100 - podle jejího vynálezce a konstruktéra. K jako první písmeno příjmení a 100 jako aktuální váha Jaroslava Kuraciny. Vlastní výrobní kapacity však nestačily a tak zbraně podle výkresů Jaroslava kuřecího vyráběla společnost Kops Detva.

 

Na začátku byl ve firmě sám. Společnost postupně pokračovala, přicházeli noví lidé i nové stroje. Přibyla výrobní hala v České Lupči. Pistole K100 si dobré jméno začala získávat i v střelecké komunitě. Pozitivní reklamu její dělali i recenze v odborných časopisech. Společnost začala oslovovat zahraniční distributory. Ze začátku byli opatrní, ale když vyzkoušeli kvalitu K100 spolupráce se rozběhla. Jednání s firmou STI International začaly v roce 2007. Po návštěvě majitele firmy a auditu našich výrobků se zrealizovalo schválení BATF na trh USA a v roce 2008 se vyvezli první zbraně do USA. Šlo o typ K 100 MK6 pod obchodním názvem GP 6. Nabídka se později rozšířila o další modely STI GP 6C, GP 5 a kalibr .22 LR pod názvem STI GP 2.

 

Když Jaroslav Kuracina podával svůj první patent, považovali ho za blázna. Po 12 letech má však právě Jaroslav Kuracina důvod pro smích. Společnost GRAND POWER se stala jedním z největších importérů pistolí pro civilní trh v Ruské federaci, získala stabilní místo na trzích USA, Kanady a dodala své výrobky již do více než 50 zemí celého světa.

 

současnost

Společnost Grand Power je dnes při výrobě zbraní, díky vlastnímu výrobnímu závodu, na 100% soběstačná, co se týče mechanického opracování. Používáme nejmodernější 4 a 5-osé obráběcí centra s přesností +/- 0.005mm a vysokou produktivitou. Tepelné zpracování a povrchové úpravy zajišťují naši subdodavatelé, stejně jako plastové a plechové výlisky, pružiny a kolíky.

V současnosti má společnost více než osm desítek vlastních zaměstnanců, další desítky lidí pracují u našich subdodavatelů. Měsíčně opustí výrobu více než dva a půl tisíc kusů zbraní. Největší zájem je o model T12 / Rusko /, K100, P1, P45 / USA / a sportovní model X-Calibur se kterým střílejí sportovní střelci již ve více než 20 zemích. V září 2009 opustila výrobní linky pistoli K100 Mark6, která nese sériové číslo 20 000.

Společnost GRAND POWER dnes vyrábí velkou škálu modelů pistolí - X-Calibur, K100, K100 Target, K100 X-Trim, K100 Dynamic, P1, P1 Ultra, P1 DAO, P11, P380, CP380, LP380, P40, P45, P40L, P1S , K22, K22 X-Trim, P9M, T910, T10. T12, T11, G9, K105, K102, K100 Whisper a P380 Whisper.

Výjimečnost našich zbraní je hlavně v unikátní patentově chráněné konstrukci systému uzamykání závěru rotací hlavně. Tento způsob uzamykání zvyšuje komfort střelby zejména dvěma způsoby - výrazně eliminuje zdvih zbraně po výstřelu a zbraň "nekope". Síla působící do ruky střelce po výstřelu je výrazně nižší oproti zbraním srovnatelného kalibru. Samozřejmě k tomu patří výhodná cena a expresně rychlý servis všech modelů.

Firma v současnosti téměř 98% své produkce umisťuje na zahraniční trhy. Zbývající 2% se prodají na Slovensku.

Štítky

spolupráce partner zbraně Grand Power zbrojovka

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Antonín Ečer Datum: 30.12.2020 Čas: 21:33

Při výběru své první zbraně v roce 2014 jsem dlouho procházel všechna fóra a nakonec padla volba na ráži 9x19 a na tuto slovenslou značku Grand Power, nejprve jsem chtěl k100, ale nakonec jsem zvolil semikompakt P1 s kratší hlavní a stejně kapacitním zásobníkem, nyní vlastním i K22. Jsem s touto značkou nadmíru spokojen a i se semikompaktem na střelnici používám 25 metrů mezinárodní pistolový terč 20/50 a soustřel je prostě báječný.
Vřele všem doporučuji tuto značku, pro naše strážníky asi Q ředu bez kohoutku, ale jsem trochu staromilec a Glock právě kvůli absenci tohoto mechanického kohoutku byl vyřazen z výběru hned na počátku a ta pistol opravdu nekope tak jako CZ75 Shadow, kterou jsem používal na střelnici při přípravě na ZP.
Jsem prostě tím systémem nadšen.

Mějte se fajn a hezký nový rok.
Tonda