Přebory psovodů se služebními psy opět se zahraniční účastí

Datum: 20.04.2015 | Autor: por. Mgr. Soňa Štětínská

Ani letošní rok se neobešel bez krajského přeboru psovodů se služebními psy Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Akce, kterou zorganizovalo oddělení služební kynologie našeho krajského ředitelství, se uskutečnila tento týden - dalo by se říci – na již tradičním místě, a to v areálu Výcvikového střediska psovodů a služebních psů v Dobroticích na Zlínsku (výcvikové středisko spadá pod odbor služební kynologie a hipologie Policejního prezidia ČR). Pozvání do Dobrotic přijali kynologové krajských ředitelství policie Jihomoravského, Zlínského kraje a kraje Vysočina a také kolegové z Policajného zboru Slovenskej republiky Žilina.

 

 

Ani letošní rok se neobešel bez krajského přeboru psovodů se služebními psy Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Akce, kterou zorganizovalo oddělení služební kynologie našeho krajského ředitelství, se uskutečnila tento týden - dalo by se říci – na již tradičním místě, a to v areálu Výcvikového střediska psovodů a služebních psů v Dobroticích na Zlínsku (výcvikové středisko spadá pod odbor služební kynologie a hipologie Policejního prezidia ČR). Pozvání do Dobrotic přijali kynologové krajských ředitelství policie Jihomoravského, Zlínského kraje a kraje Vysočina a také kolegové z Policajného zboru Slovenskej republiky Žilina.

 

S ohledem na skladbu soutěžících se tudíž uskutečnily další ročníky Krajského přeboru služebních psů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Krajského přeboru služebních psů Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Zároveň to byl v pořadí již III. ročník Mistrovství Moravy psovodů a služebních psů Policie České republiky.

 

Služební činnost, stejně tak jako samotný život, k sobě váže různé řekněme příběhy. Zmíním jeden z nich. Ve výsledkové listině (uvedena níže) se několikrát objevuje jméno Vladimíra Macečka a jeho psa Adira ze skupiny základních kynologických činností Nový Jičín. Adir původně sloužil s jiným psovodem, který však na delší dobu onemocněl. Pprap. Maceček psa od kolegy převzal a je vidět, že si oba naprosto úžasně vzájemně „sedli“ a dosahují vynikajících výsledků. Nutno zdůraznit, že Adira jeho předchozí psovod vycvičil na výbornou a bylo tak možné navazovat na jeho skvělou práci… Za to patří samozřejmě nyní dlouhodobě nemocnému kolegovi poděkování.

 

Vrátím se k přeborům obecně – jejich cílem bylo v několika soutěžních dnech prověřit celkové úrovně připravenosti psovodů s jejich čtyřnohými svěřenci k výkonu základních policejně kynologických činností v jednotlivých oblastech výcviku. Především se jednalo o oblast ovladatelnosti psů při provádění služebních zákroků, taktické připravenosti policistů k použití psů jako donucovacího prostředku a pátracího prostředku při vyhledávání osob a předmětů a oblast účinnosti použití psů.

 

Soutěžilo se ve třech základních oblastech, a to v obratnosti a ovladatelnosti psa (konkrétně například skok šplhem, překonání lávky nad volnou hloubkou, přivolání psa, chůze u nohy, dlouhodobé odložení psa...), v obranných pracích (zajištění osoby, ochrana života, zdraví, majetku a veřejného pořádku a zadržení osob) a v pachových pracích (vyhledání osob a předmětů a pachové stopy po osobě). Nad plněním úkolů jednotlivých disciplín bděl tým zkušených rozhodčích.

 

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje reprezentovalo 11 psovodů (zástupců jednotlivých územních odborů a městského ředitelství) se služebními psy. A 23 – to je počet všech zúčastněných a tedy řádně soutěžících.

 

Po finálních disciplínách a sečtení bodů proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků přeborů. Zúčastnili se ho za Policejní prezidium ČR ředitel Ředitelství služby pořádkové policie plk. doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, za Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje vedoucí odboru služby pořádkové police plk. Mgr. Bc. Libor Schejok, za Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Ing. Miloslav Machát a vedoucí odboru služby pořádkové policie plk. Mgr. Pavel Novotný, za Krajské ředitelství policie Zlínského kraje vedoucí odboru služby pořádkové policie plk. Mgr. Bc. Milan Holz a za Krajské ředitelství policie kraje Vysočina vedoucí odboru služby pořádkové policie plk. Mgr. Aleš Indra.

 

Výsledky Krajského přeboru psovodů se služebními psy Moravskoslezského kraje

Jak dopadla část přeboru, kdy mezi sebou soutěžili pouze policisté našeho krajského ředitelství?

* 1. místo: nprap. Lukáš Šesták se psem Sabazem, skupina základních kynologických činností Karviná

* 2. místo: prap. Petr Šmejkal se psem Bartem, skupina základních kynologických činností Karviná

* 3. místo: pprap. Vladimír Maceček se psem Adirem, skupina základních kynologických činností Nový Jičín

 

* Nejlepší v disciplíně „poslušnost“: pprap. Jan Sommer, pes Galla, skupina základních kynologických činností Ostrava

* Nejlepší v disciplíně „obrana“: pprap. Vladimír Maceček, pes Adir, skupina základních kynologických činností Nový Jičín

* Nejlepší v disciplíně „pachové práce“: nprap. Lukáš Šesták, pes Sabaz, skupina základních kynologických činností Karviná

 

Výsledky III. ročníku Mistrovství Moravy (vítěz získal Moravský pohár)

* 1. místo: prap. Patrik Topinka se psem Wascem, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

* 2. místo: nprap. Mgr. Milan Obdržálek se psem Harym, Krajské ředitelství policie Zlínského kraje

* 3. místo: prap. Jozef Gančár se psem Otonem, Policejní sbor Žilina

* Nejlepší v disciplíně „poslušnost“: prap. Patrik Topinka, pes Wasco, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

* Nejlepší v disciplíně „obrana“: pprap. Vladimír Maceček, pes Adir Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, skupina základních kynologických činností Nový Jičín

* Nejlepší v disciplíně „pachové práce“: prap. Patrik Topinka, pes Wasco, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

 

K soutěži je nutné dodat, že pořádání přeborů a soutěží obecně, je bez debat organizačně náročné. Patří se tak jistě poděkovat všem, kteří se na jejich pořádání podíleli. Zvláštní poděkování náleží pracovníkům Ředitelství služby pořádkové policie, odboru služební kynologie a hipologie, včetně kolektivu pracovníků areálu v Dobroticích, kteří ho spravují.

 

Závěrem nesmí chybět gratulace psovodům (samozřejmě i jejich psům) na stupních vítězů a poděkování za účast všem ostatním. Podali vskutku maximální výkon a z výsledného bodového hodnocení bylo zřejmé, nikdo si nemohl být do poslední chvíle jist „bednou“…

 

 

Štítky

psí přebor psovodi závod

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.8 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: