Pozor na úrazy - Varování zejména pro rodiče malých dětí

Datum: 28.08.2014 | Autor: nprap. Michaela Nováková

Zahrady a venkovní prostranství se mohou stát nebezpečným místem hlavně pro předškolní děti. Policisté v minulosti vyjížděli k několika případům, kdy bylo zraněno, či dokonce zemřelo dítě. Přinášíme vám proto několik doporučení, jak upravit okolí svého domu tak, aby bylo bezpečným hracím místem pro nejmenší.

 

Doporučení č. 1 – BAZÉN

 


Bazény všech druhů a velikostí jsou téměř na každé zahradě. Řada rodin si je pořizuje především proto, že považují dovádění svých ratolestí v domácí nádrži za bezpečnější než na veřejných plovárnách. Opak je však pravdou! Rodiče doma automaticky dohlížejí na dítě méně než na veřejnosti. Často si nesprávně myslí, že jejich bazén, ve kterém je jen několik centimetrů vody, je malý a dítě se v něm nemůže utopit. Velké zahradní bazény zase nejsou správně zabezpečny krytem, nebo obehnány plotem, aby se k nim samotné dítě nedostalo. Zde především platí:


 
děti nesmí zůstat bez dozoru a to ani na okamžik,
schůdky nesmí být na hraně bazénu,
kryt bazénu musí být zavřený,
okolo bazénu nesmí být kluzký povrch.

 


Doporučení č. 2 - CHEMIKÁLIE

 


Chemikálie patří mezi velká nebezpečí, a proto patří pod zámek. Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří pouze tam, kam děti nedosáhnou – nejlépe do uzamykatelné skříňky. Dítě totiž je schopno překonat i bezpečnostní uzávěry plastových lahví. Děti nepodceňujme, ale chraňme.

 


 
Doporučení č. 3 – JEDOVATÉ ROSTLINY

 


Dalším velkým nebezpečím, kterému musí rodiče čelit, jsou jedovaté rostliny, které jsou sice nádherné, ale o to více nebezpečné. Dojde-li k tomu, že dítě pozře jedovatou rostlinu, okamžitě kontaktujte toxikologické informační středisko.


 
Doporučení č. 4 – PÁDY Z VÝŠKY

 


Různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž, to jsou všechno lákadla pro děti, především chlapce. Všechno přímo svádí, aby tam děti vylezly, vyšplhaly, a pak se pořádně rozhlédly kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je nejen zahrada plná. Proto i tady velký pozor – spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.


 
Doporučení č. 5 – PRACOVNÍ NÁSTROJE

 


Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to vše bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější jsou pak sekera, srp, kosa – ty raději nikdy nenechávejte na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá.

Štítky

doporučení úrazy

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: