Policisté vypátrali hledané letadlo

Datum: 15.11.2013 | Autor: por. Bc. Eva Kropáčová

Po necelých třech týdnech Policie ČR vypátrala první hledané letadlo umístěné v Schengenském informačním systému. Letadlo bylo potřeba zajistit v rámci probíhajícího trestního řízení vedeného Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality. 

Letadlo registrované v České republice v hodnotě přibližně šesti milionů korun, se podařilo kriminalistům z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vypátrat na malém letišti na západě Německa. Díky velmi dobré práci policisté z Odboru mezinárodní spolupráce prostřednictvím německé centrály SIRENE, zajistili umístění letadla do policejní úschovy již na konci minulého týdne.

 

Nyní budou cestou justiční spolupráce prováděny další úkony v této věci. Pracovníci Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia, pod které spadá i česká pobočka SIRENE (centrála pro pátrání v Schengenu a EU) od dubnového spuštění nově rozšířené verze Schengenského informačního systému (SIS), evidují první vypátrané letadlo v Evropě. Letadla jsou do systému prozatím vkládána velmi málo, přičemž český záznam byl teprve čtvrtý.

 


Schengenský informační systém v tuto chvíli obsahuje přes padesát milionů záznamů k hledaným osobám a věcem. Díky této rozsáhlé evidenci a spolupráci centrál SIRENE realizují bezpečnostní sbory členských států denně stovky případů vypátrání mezinárodně hledaných zločinců, pohřešovaných dětí, zneužitých dokladů nebo třeba odcizených vozidel. Česká republika je v SIS připojena od 1.9.2007, do této doby řešila česká SIRENE přes padesát tisíc případů vypátraných osob a věcí, což třeba v oblasti hledaných zločinců znamená téměř deseti násobný nárůst úspěšnosti proti předchozí době.

Štítky

schengen letadlo

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: