Policie pokračuje ve vyšetřování případu mrtvého palestinského velvyslance

Datum: 22.01.2014 | Autor: Petr Duchoslav

Smrt palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála ze začátku ledna tohoto roku vzbuzuje řadu otázek. Velvyslanec utrpěl smrtelná zranění při údajně neodborné manipulaci s trezorem, který je umístěn na palestinské ambasádě v Praze - Suchdole. Okolnosti Džamálovy smrti jsou nejasné a stále probíhá vyšetřování. Policejní prezident M. Červíček již dříve uvedl, že s jistotou se dá vyloučit teroristický útok, přičemž ostatní možnosti zůstávají otevřené. Bezprostředně po incidentu prohlásila dcera mrtvého velvyslance, že se jednalo o vraždu, již však vyšetřovatelé vyloučili. Pravděpodobná není ani vražda na zakázku ze strany ,,znepřáteleného" Izraele.

 

Ambasáda v Suchdole. Zdroj: Aljazeera

 

Příčiny úmrtí palestinského velvyslance nyní intenzivně vyšetřuje policie. Hypotéz je více, nejpravděpodobněji se jeví vyvolání výbuchu nástražného zařízení, který byl zabudován přímo do trezoru. Při neobratné manipulaci s tímto zařízením pak došlo k explozi a fatálnímu zranění tituláře, který krátce po převozu do nemocnice zemřel. "Nelze vyloučit, že výbušný systém mohl být součástí zabezpečovacího systému trezoru. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by ho někdo nainstaloval s cílem někomu ublížit," sdělila pražská policejní mluvčí A. Zoulová. Trezor s nástražním zařízením měl být součástí palestinské ambasády již několik let.

 

Dalším závažným faktem v kauze mrtvého palestinského velvyslance je nález několika zbraní v domě palestinského velvyslance. Případ zatím komplikuje zásadní fakt, že podle diplomatického protokolu nemohou čeští policisté ani vyšetřovatelé na tuto půdu vstoupit a provést potřebnou rekognoskaci. Pokud by tak učinili, zcela jistě by to vyvolalo diplomatickou roztržku s palestinskou stranou. Zajištění rezidence a případných důkazů je v průběhu vyšetřování pro policii klíčové.

 

Otazníkem zůstává, k jakému účelu (či komu) měly zbraně sloužit, nebo zda Česká republika se měla stát překladištěm, respektive zemí, odkud by zbraně putovaly dál v rámci Evropy. České ministerstvo zahraničí požadovalo vysvětlení, neboť se domnívalo, že by mohlo jít o porušení zákona a zároveň Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Palestinská strana se před několika dny za skladování zbraní omluvila s tím, že je z ambasády co nejrychleji odstraní. Palestinští představitelé se vyjádřili, že zbraně dostala ambasáda darem ještě v osmdesátých letech v rámci dobrých diplomatických vztahů, které bývalé Československo udržovalo v té době s Palestinou (J. Arafatem), a jež byly zaměřeny proti Izraeli.

 

Policie dále pokračuje v šetření ,,dvojjediného" případu; musí zjistit, co bylo příčinou výbuchu nástražného systému v trezoru v budově palestinského velvyslanectví, a dále určit, proč byly na témže místě uskladněny zbraně, respektive k jakému účelu měly sloužit.

Štítky

vyšetřování výbuch ambasáda Palestina

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: