Policejní složky v USA pohledem Petra Reifa, strážníka MP Praha II.část

Datum: 02.06.2014 | Autor: Petr Reif

Sloužím už 12 let a mým snem vždy bylo se podívat do Spojených států amerických a zde navštívit policejní stanice a podívat se, jak to dělají za velkou louží a hlavně se podívat na známé a obdivované speciální policejní jednotky SWAT. V měsíci říjnu 2013 se mi toto splnilo a s mou manželkou jsem odcestoval do Spojených států, kde jsem strávil 3 týdny a měl jsem tak možnost navštívit několik policejních stanic. O to, jaké zde mají policisté vybavení a motorová vozidla, pracovní dobu, se s Vámi chci tímto článkem podělit.

 

 

Pokračování předešlého článku, který naleznete zde - http://www.policejninoviny.cz/policejni-slozky-v-usa-pohledem-petra-reifa-straznika-mp-praha.html?tag=related

 

San Francisco

Dále jsme pokračovali do San Francisca. Je to opravdu pěkné město ale i zde se najdou čtvrti, kde kriminalita je na denním pořádku. Je fascinující, že každá policejní složka je jasně označena na vozidlech. Ať je to klasická policejní hlídka, nebo metro hlídka - zvaná Bart Police, označení psovodu K9, kde na vozidle je napsáno, nepřibližovat se – policejní pes a nebo vozidlo velitele směny. Všechny hlídková policejní vozidla až na vozidlo velitele, mají zadní sedadlo z plastu a bezpečnostní přepážku, aby se pachatel nedostal k řidiči vozidla.

 

Navštívili jsme malé městečko San Jose, které je nedaleko San Francisca a zde jsme měli možnost navštívit zdejší SWAT team. Bylo úžasné, že i tak malé město má svůj team, který byl plně vybavený jako teamy ve velkých městech. Prostě, i na (venkově) se na náhodu nehraje.

 

 

Los Angeles


A v neposlední řadě jsme navštívili kalifornské město Los Angeles a Hollywood. V Hollywoodu jsem si vzpomněl na každého, co nemá rád stání v centru a být co nejblíže turistům. Na Hollywood bulváru je stálá hlídka, která stojí stále na jednom místě, a pomáhají turistům s jakýmkoliv dotazem. A myslím si, že zrovna tato ulice je opravdu tou nejrušnější a nejbláznivější, co jsem kdy viděl. Ale stále bylo vidět, jak policisté mají úsměv na rtu a snahu jakkoliv pomoct.

 

Zajímavé bylo, že pokaždé když jsme potkali policejní vozidlo projet na majáky, okamžitě ho následoval policejní vrtulník. Nad LA 24 hodin denně lítají dva vrtulníky, které jsou neustále k dispozici hlídkám v terénu. Los Angeles a Hollywood jsou města, kde se tvoří sny, ale zároveň je to i místo s opravdu velkou kriminalitou.

 

 

Je zvláštní, že koukáte na filmy a myslíte si, jaký to tam není ráj, ale smutné zjištění je, že je tomu naopak. Za první dva dny našeho pobytu byla uložena bomba na letišti a zastřeleni tři lidé na ulici. A přepadení, to je každodenní problém, se kterým bohužel, nikdo nechce mít nic společného, nikdo vám nepomůže, protože se nikdo nechce nechat zastřelit. I my jsme byli svědky přepadení, ale bohužel jsme seděli v autobuse a ten nezastaví, protože to není jeho problém.

 

Opravdovým zážitkem byla návštěva centrální policejní stanice v Los Angeles, kde mimo jiné má sídlo i SWAT. Důstojník T.K. který je zařazen na moto hlídku nás provedl po celé služebně a ukázal nám, jak to chodí v jeho městě. Na moto hlídkách používají motorky zn. BMW R1200RT-P. , kapalinou / vzduchem chlazený se dvěma plochými válci a suchou spojkou, a plně vybavený všemi policejními položkami váží přibližně 408 kg. Nejvyšší rychlosti přibližně 201 km / h..  Bylo zajimavé, že policisté na těchto motorkách mají útočnou pušku M4, která je zabezpečena pouze malým zámkem.

 

 


Dále jsme navštívili divizi SWAT, kde bylo jak v NY tak v dalších SWAT teamech zajímavé vybavení. Příslušníci SWAT slouží od pondělí do pátku 8 hodin. Slouží stejně jako normální policisté, jen s rozdílem že zásahové vybavení mají ve vozidle. Když v rozhovoru s velitelem přišlo na otázku platu, bylo mi řečeno že za tak malé peníze jaké máme, jsme bud blázni nebo opravdoví srdcaři, že riskujeme svůj život. Po prohlídce vybavení a zbrojního skladu, kde nejčastější zbraní je útočná puška M4, Glock a Bereta, jsme navštívili garáže, kde jsme měli možnost vidět celý vozový park LAPD.

 

Úsměvné bylo zjištění, že i známý SWAT truck měl mimo jiné kávovar a všemožné občerstvení. Na mou otázku, k čemu, mi bylo řečeno: to víš, my když máme zásah a je to na delší dobu, my bez kafe nefungujeme. Samotný truck je značky Pierce, který má 500 koní, váží 18,5 tun a max. rychlost je 120 km/h. Vybavení vozidla je téměř stejné jako v trucku v New Yorku, jen navíc je teleskopická kamera a k mému úžasu, taser s 18ti hlavicemi, který, s úsměvem mi řečeno, zastaví úplně vše.

 

Dále bylo zajimavé zjištění, že v tomto vozidle jede pouze řidič a v případě zásahu je to zázemí jen pro velitele akce a spojaře. Ostatní členi teamu jedou ve vozidle Lenco BearCat, do kterého se vejde až 10 plně ozbrojených policistů, nebo klasický policejní vůz Ford Crown Victoria, který automobilka Ford vyráběla speciální edici pouze pro policii, kde byl silnější motor a vyztužení vozidla.

 

 

Dnes již tento Ford opouští řady policie a je možnost si jej zakoupit a je zvláštní, že si na vozidle můžete nechat boční světlomety a přední rám na zastavování vozidel. A pro mě velice milé bylo zjištění, že policie v LA vlastní vozidlo Hummer H2 a nikdo se nepozastavuje nad tím, proč tomu tak je a proč by policie měla mít takové vozidlo, i když, v americe je to s vozovým parkem úplně někde jinde. Prostě v Americe se to bere tak, že policie musí mít lepší vozidla než pachatelé, aby je jakkoliv dostihli. 

 

A nebyla by to návštěva LA, kdybychom nenavštívili policejní muzeum a také místo, kde v roce 1997 dva muži přepadli banku v severním Hollywoodu (ztvárněno ve filmu 44 minut přestřelka v Severním Hollywoodu a počáteční scéna ve filmu SWAT). I po těch letech jsou patrné známky po střelbě, které jdou vidět na stromech. Bohužel, když jsme se ptali policistů, není nikde žádný pomník na oslavu dobré práce policie, protože při největší přestřelce v dějinách ameriky nezemřel žádný policista ani rukojmí ale pouze jen pachatelé přepadení. Připomenutí této události najdeme pouze v policejním muzeu, kde je tomuto věnována část expozice.

 


Závěrem bych chtěl poděkovat New Yorskému policejnímu prvnímu a šestému squatu ESU, šéfovi policie ve Foothill R.J.L., capitanovi D.D. ze SWAT teamu ve městě Hillsborough a také jeho bývalému veliteli N.G., veliteli SWAT teamu v San Jose a v neposlední řadě důstojníkovi T.K. z LAPD který nás provedl po celé služebně a T.R. který je řidičem SWAT trucku a který nám vše ukázal a vysvětlil.


Jelikož se policisté ve spojených státech považují za bratry ve zbrani, každá naše konverzace končila Be Safe – buď v bezpečí. Takže i Vám všem přeji klidnou službu a Be Safe

Petr Reif

 

Kompletní fotogalerie fotek z cest Petra Reifa naleznete na našem Facebooku zde - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.505771069535383.1073741838.388610687918089&type=1

Štítky

puška m4 swat USA výzbroj policejní muzeum lapd petr reif

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.1 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Tomáš Datum: 10.08.2015 Čas: 15:30

Be safe! Díky za to, že jste (policajti)!