Policejní pyrotechnici v Bosně a Hercegovině

Datum: 08.11.2023 | Autor: Kpt. Irena Pilařová

Bezpečný pohyb po zaminovaném území Bosny a Hercegoviny je otázkou budoucnosti. Cílem dlouhodobého procesu očisty území je nejen odminování, ale také vyčištění poválečné oblasti od všudypřítomné munice a dalšího pyrotechnického materiálu. Obrovské množství nebezpečného materiálu se nachází jak na zemském povrchu, tak pod vodní hladinou jezer, řek či přehradních nádržích.


V Bosně a Hercegovině se místní pyrotechnici umí zkušeně vypořádat s odminováním válkou zasažené země. Čeští policejní pyrotechnici patří k evropské špičce v oblasti munice. Zejména z toho důvodu vznikla spolupráce, která je zakotvená v „Memorandu o porozumění“ mezi ČR a BiH, které bylo podepsáno na vládní úrovni obou zemí dne 23. 7. 2015.


V nelehkých podmínkách expertní mise, která se konala od 23. 9. do 7. 10. 2023, byli partnery devíti českým expertům místní kolegové z s FUCZ (Federalna uprava civilne zaštite - Federální správa civilní ochrany) a BHMAC (Bosnia and Hercegovina Mine Action Center). Společně pracovali na asanaci území bývalého muničního skladu Žunovnica poblíž Sarajeva, který byl v roce 1995 vybombardován. Díky tomu se na rozsáhlé ploše nachází velké množství nebezpečného materiálu.

Naši pyrotechnici získali neocenitelné zkušenosti s asanací rozsáhlého území po výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích, ke kterému došlo v ruce 2014. Při týmové práci tak mohli předávat cenné rady a informace tamním kolegům. Zvyšování kvalifikace bosenských pyrotechniků vede k větší bezpečnosti nejen jich samotných, ale i okolního obyvatelstva. Letošní expertní mise byla pokračováním projektu z roku 2018.

Pyrotechnici nalezli celkem 336 kusů munice na ploše přibližně 10 000 m2. Všechna nalezená munice byla v závěru mise zničena.


<span style="color: rgb(79, 79, 79); font-family: " arial="" ce",="" arial,="" "verdana="" verdana,="" sans-serif;="" font-size:="" 11.0011px;="" text-align:="" justify;"="">Velikost asanované plochy a počet kusů vyzvednuté munice je jednou možností jak hodnotit expertní misi. Druhým aspektem je zvýšení bezpečnosti obyvatel v oblasti a v neposlední řadě zvýšení prestiže České republiky.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články