Policejní kanady jsou plagiátem? Možná další zfušované výběrové řízení...

Datum: 17.12.2013 | Autor: Michal Voska

V našich končinách jev běžný... Zfušovaná výběrová řízení, kde cílem není nejlepší poměr cena/výkon, ale cena. Či vlastní zájmy a "kamarádkšefty"? Dočkáme se někdy doby, kdy tendry budou průhledné a firmy, jenž vyhrají dodají perfektní, kvalitní výrobky za ceny odpovídající množstevnímu nákupu?

Srovnání: vlevo kanada od firmy Blažek, vpravo Leopard od firmy Prabos. Jak vejce vejci, že?

 

Zlínská společnost Prabos plus obviňuje konkurenční společnost Blažek z plagiátorství. Byla okopírována jejich podešev a dle zástupců Prabosu bude policistům v "okopírovaných" botách zima. Pravdou je, že i jako laik při pohledu na podešev nevidím prakticky žádný rozdíl...

 

Tendr na nákup nových kanad probíhal více než rok, právě obviněná firma Blažek a.s. z Prahy vyhrála a má dodat 63.000 párů. Celkově by měla firma ,,přezout" policii do podzimu roku 2015. Celkový tendr činí 72,5 mil.Kč, v průměru tedy vychází jeden pár na 1151,- Kč.

 

Prabosu se nelíbí jak tendr dopadl a samozřejmě se jim nelíbí "plagiátorství" konkurence. Přitom Prabox má s obuví do extrémních podmínek a pro armádu letité zkušenosti. Dle vyjádření vojáků sice nejde o žádnou převratnou obuv, mnohdy na misích s přimhouřením oka velitelů používají svoji obuv nakoupenou za vlastní peníze v armyshopech a vojenckých výprodejích zahraničních armád.

 

Nicméně ať je kvalita jákákoliv, plagiátorství je dost průkazné. Deník Právo přinesl srovnání podešví a bez diskuze jde o minimálně ,,podobu" „Dali jsme podnět na ÚOHS (antimonopolní úřad), aby prošetřil podmínky soutěže. A minimálně v soutěži na kanady řešíme otázku plagiátorství,“ řekl Právu ředitel Prabosu Juraj Vozár.

 

Nižší, tenčí. ÚOHS ovšem tendr nezrušil...

 

Pro běžného policistu nejsou zákulisní tahanice nijak podstatné, nicméně podstatné je to, co si na nohu obuje. Dle Prabosu kanady od Blažka nesplňují zadání tendru. Jsou nižší, mají tenčí podrážku a navíc jsou těžší. Bude v nich zima. Antimonopolní úřad tendr nicméně nezrušil.

 

„Uvedenou věc jsme prověřovali v rámci šetření podnětu a neshledali jsme důvody pro zahájení správního řízení,“ sdělil Právu mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

 

Předseda představenstva Prabosu Jaroslav Palát  trvá na tom, že výběrové řízení probíhalo nestandardně.

 

Firma Blažek nesplnila podmínky, pokud jde právě o podešve. Dostala však dodatečnou dvouměsíční lhůtu na předložení nového soutěžního vzorku, který už byl vybaven novou podešví,“ uvedl Právu Palát.

 

Podešev Leopard je autorským dílem Pavla Fryzelky a byla vytvořena jako zaměstnanecké dílo pro Prabos plus v roce 2002,“ konstatuje v posudku soudní znalec Tomáš Mikulaštík.

 

Shoda podešve Blažek s podešví Leopard je prakticky úplná. Na podešvi Blažek je shodné  umístění prvků, jejich počet a tvary,“ uvádí dále znalec.

 

Společnost Blažek se k tendru nijak nevyjádřila, dle policejního prezídia podaly námitku dvě firmy, první na své vyloučení a druhá (Prabos) na vyloučení firmy Blažek z tendru pro nesplnění podmínek. Ani jedné z námitek nebylo vyhověno, jak uvedla mluvčí prezídia Eva Stulíková.  Dále potvrdila, že policie již s firmou Blažek podepsala smlouvu na dodávku bot.

 

Štítky

Blažek Tendr policejní prezídium obuv Prabos

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
JT Datum: 22.06.2014 Čas: 17:40

Ještě jedna věc, ty ECWSka jsem nosil proto, že jsem musel. Ne, že bych chtěl. Docela dobrý boty, je v nich teplo, jsou pohodlné, ale byť jsou označeny jako ideál do hor, tak to v nich pěkně klouže a svrchní kůže se strašně rychle poškodí a nejde vyleštit. Měl jsem šedesátky, skvělé, pohodlné botky, sice ne moc do zimy, ale jinak neměly žádné vady.

avatar
JT Datum: 22.06.2014 Čas: 15:28

Já pracuji na poště jako doručovatel. Omlouvám se tímto, že se pletu do diskuze policistům, ale osobně nechápu, proč berete od Blažka obuv, když vyrábí primárně oblečení. My máme od nich kalhoty a kraťasy a jsou skvělé, pohodlné a pevné. Boty bych od nich nebral. Ale ani od Prabosu. X let jsem nosil ECWS 2000, děs a hrůza. Jednoznačně Magnumky.

avatar
Vysírač Datum: 16.05.2014 Čas: 11:05

Pořád někdo nechápe, že by jste nejdříve museli vyhodit ty lidi kteří sedí na Pelléově, protože ti stojí zatím co se kupuje. Toto není současný problém, toto je problém který se táhne léta, jen se držela huba a krok. Je přece jasné,že když hraje roli pouze cena a uživatelské zkoušky se dělají bez kontroly třetích stran-nezávislá kontrola, že i ti co dělají uživatelské zkoušky jsou manipulovaní. Stačí se podívat jak dopadli vesty pro skryté nošení a jaká byla jejich nákupní cena. Vesty III.A za 4.600,-Kč to je evidentní Čínská produkce to je tragédie že nerozhoduje kvalita a život policisty jako kritérium, pouze cena, která je podezřele nízko.

avatar
Vrata T Datum: 23.04.2014 Čas: 12:37

No, taky názor, pane Lokšo. Ale měl jste někdy na noze NOVÉ, letní policení kanady od firmy Blažek??? Já ano(jednou), a od té doby mi leží ve skříni. Jedním z použitých materiálů je pravděpodobně linoleum. O ostatních ani nemluvím. Na noze tlačí naprosto všude!!! Švy uvnitř boty.. to je další kapitola. Takovéto švy jsem na žádných botách neviděl. Škoda, že nelze poslat boty na nějakou zkoušku či expertízu. Nebo, kdokoli by věděl o nějaké instituci, kterou by zajímala kvalita této boty, prosím nechť mi na email pošle kontakt. Musím říci, že od firmy Prabos mám jiné části výstroje, a je oproti Blažkovi super. Tím chci říci, že raději boty od opojených alkoholem pracovníků, než od chrlící nepoužitelé výrobky, firmy BLAŽEK.

avatar
Alois Lokša Datum: 14.01.2014 Čas: 09:54

Souhlasím stím že Policie česke republiky si vybrala firmu Blažek.Raději ošizenou obuv od snaživých obuvnických pracovníků firmy Blažek než od nesvědomitých a každodenně alkoholem opojeni pracovníci firmy Prabos.U této firmy pracuji většinou nevyučení obuvníci a to se týka i vedoucích pracovníků.Jak může zastávat místo vedoucího provozu nedoučený číšník?Na jedne z dílny mistruje dřevorubec a na druhé mistruje vyučený tesař.Proto raději boty od firmy Blažek.