Paříž: Stará auta a motorky - Stop!

Datum: 01.07.2016 | Autor: ÚAMK

Kolik proklamací, návrhů jsme už ze strany vedoucích představitelů Paříže slyšeli a četli: jezdit se bude podle toho, zda máte na poznávací značce sudé nebo liché číslo. Pak, že se bude jezdit v centru města nad Sienou jen rychlostí chůze člověka. Následný návrh říkal, že… Teď je tu zatím poslední rozhodnutí: zavedeny budou ekologické plakety. A to od července 2016.

 

 

 

 

Celkem bude existovat 6 barevných ekologických plaket, které budou muset automobily mít už od července letošního roku. Protože je to časově nereálné, byl hned stanoven tříměsíční odklad. Po tuto dobu budou policisté jen upozorňovat řidiče na fakt, že nemají ekologickou plaketu. Pak, tedy od října budou následovat pokuty ve výši 35 eur, od ledna 2017 už 68 eur a pro nákladní automobily 135 eur. Zatím se ani přesně neví, jak se bude „zacházet“ s vozy cizinců, tedy i českých turistů. Od kdy budou i pro ně emisní zóny platit, kde získají plakety, za kolik…? Na konkrétnější informace si ještě budeme muset počkat.

Co je zatím známo, je fakt, že půjde o 6 kategorií ekologických plaket. S tím, že nejvýše jsou zařazeny elektromobily, naopak do oněch 6 stupňů se už vůbec „nevešly“ vozy vyrobené před rokem 1997 a motocykly před rokem 1999. Jinými slovy: tyto dopravní prostředky už od července nemají na pařížských ulicích, co dělal.

Podle očekávání strůjců tohoto návrhu to kromě jiného bude znamenat, že už do Paříže nevjede asi 10 % ze současného počtu automobilů. Zda jde jen o přání nebo realitu, to se teprve dozvíme.

Tím vše nekončí. Podle plánů vedení města a francouzského ministerstva životního prostředí do roku 2020 nevjedou do Paříže už ani vozy vyrobené před rokem 2011. No, a pokud jde o samotné centrum, tak radnice by v budoucnu nejraději dovolila vjezd výhradně autům s nejekologičtějšími spalovacími motory, hybridům a nejraději jen elektromobilům. Město nad Seinou jako „pěší zóna“? Uvidíme …

 

Článek převzat z ÚAMK

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: