Operace "ADNOT" rozkryla síť obchodníků s marihuanou

Datum: 23.05.2018 | Autor: brig. gen. Mgr. Jakub Frydrych

Stále pokračuje u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení s členy devítičlenné organizované zločinecké skupiny osob, které se zabývaly provozováním velkopěstíren konopí na území České republiky a obchodem s marihuanou ve velkém rozsahu v rámci Evropské unie.

 

 

Členové organizované zločinecké skupiny měli každý přesně určenou svou roli. Na různé právnické osoby si pronajímali vhodné objekty, které maximálně využívali pro zřízení „indoor pěstíren“ netechnického konopí a následnou výrobu marihuany. Objekty byly vybaveny nejmodernější technologií pro vnitřní pěstování rostlin. Pěstování rostlin zajišťovali speciálně proškolení zahradníci. Díky sofistikované technologii získávali minimálně čtyřikrát ročně rostliny konopí v řádech tisíců, s vysokým obsahem psychotropních kanabinoidních látek. Odhadovaná produkční schopnost provozovaných pěstíren se pohybuje okolo jedné tuny marihuany ročně. Převážná část produkce směřovala prostřednictvím předem domluvených velkoodběratelů do Maďarska a Polska.

 

Při realizaci operace zajistili policisté dvě rozsáhlé pěstírny na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, včetně velkého množství hnojiv, semen konopí, asi 4000 rostlin netechnického konopí a přes 350 kg sušiny marihuany. Dále byly jako výnos z trestné činnosti zajištěny finanční prostředky různých měn v celkové výši 2.635.000,- Kč a dvě luxusní osobní motorová vozidla.

 

Vlivem provozování této trestné činnosti došlo ke značné kontaminaci nemovitostí a nežádoucím stavebním zásahům, včetně zásahů do eklektických rozvodů a krádeži elektřiny ve výši téměř 3,5 milionů korun.

 

V rámci trestního spisu akce „ADNOT“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ostravě, bylo v České republice doposud zahájeno trestní stíhání proti 9 osobám, osmi vietnamské a jedné české národnosti. Zadržení pachatelé jsou stíháni vazebně. Obviněným osobám hrozí v případě prokázání viny a pravomocného odsouzení za spáchaný zvlášť závažný zločin Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) a dvěma hlavním organizátorům i odst. 4 písm. b) trestního zákoníku, trest odnětí svobody v délce trvání 8 až 18 let.

 

Do závěrečné fáze operace „ADNOT“ byli nasazeni kromě policistů Národní protidrogové centrály SKPV i specialisté z Celní správy, zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, policisté z Krajského ředitelství Olomouckého a Moravskoslezského kraje a příslušné specializované útvary.

 

Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: