OKV-P, ultimativní obrněné kolové vozidlo u Služby pořádkové policie PČR slaví 50 let

Datum: 25.05.2015 | Autor: Michal Misík

Dostáváme od vás dotazy týkající se obrněných vozidel Policie České republiky. Jmenovitě vás zajímají ta nejmodernější z nich. Žádným vyloženě novým obrněným vozidlem PČR v současné době nedisponuje, nicméně notoricky známé vozidlo LOT nese pro službu policii aktuální označení OKV-P a figuruje coby těžká podpora u pořádkových sil většiny KŘP Policie České republiky.
  

OKV-P (Obrněné kolové vozidlo–Policie) tedy není konstrukčně nové vozidlo, pouze modernizovaná varianta letitého LOT (Lehký obrněný transportér), jež má prazáklad v podobě sovětského vojenského obrněného transportéru BRDM-2 z 60. let. Dle oficiálních informací Policie České republiky se modernizace tohoto impozantního obrněného vozu váže k použití výstražného zařízení včetně akustického, vestavby policejní radiostanice a sady přídavných světlometů, schopných proměnit příslušnou lokaci na místo dočista bez stinných zákoutí. Pro plnohodnotný provoz po pozemních komunikacích dneška byl do vozidla implementován protiblokovací systém ABS. Je nasnadě uvést, že v případě armádního použití bylo vozidlo vybavováno jak dvojicí kulometů, tak i protitankovými řízenými střelami či baterií řízených raket země–vzduch.

 


Původní vojenské obrněné vozidlo BRDM-2, ze kterého OKV-P vychází, je sovětské konstrukce, s masovou výrobou započatou již v 60. letech. Foto: policie.cz


 

OKV-P není obojživelné vozidlo, na rozdíl od vojenských BRDM, která měla k dispozici lodní šroub a byla schopna plavby, policejní varianta je alespoň s to projíždět brody o hloubce až 80 centimetrů. Vůz má stále poháněná všechna čtyři kola, převodovka je pětistupňová a obrněné vozidlo dosahuje rychlosti až 100 km/h, díky systému automatického dohušťování pneumatik je pak velice nesnadné učinit OKV-P imobilním.


Jednotky pořádkové policie vůz využívají například při živelných katastrofách, během vypjatých demonstrací a fotbalových zápasů s předpokladem masových potyček, k prorážení barikádních přehrazení a odtahům vozidel i předmětů či jako nepřekonatelný mobilní taras pozemní komunikace. Korba OKV-P, a to včetně vrstvených bloků neprůstřelných skel, odolá účinku střel z většiny ručních hlavňových palných zbraní, s výjimkou velkorážných kulometů a protipancéřových odstřelovacích pušek.

 


Na fotografiích k ČSLA patřící trojice BRDM-2 s protileteckým raketovým kompletem země–vzduch, foto: fas.org


 

OKV–P pohání zážehový motor Renault 4404ccm o výkonu 120 koňských sil a maximum točivého momentu dosahuje na 360 Nm, celková hmotnost vozidla po přípravě na policejní zásah činí cca 7000 kilogramů. Pokud by mezi vámi převládly palčivé otázky ve smyslu, proč si PČR nezakoupí obrněná vozidla současné konstrukce, můžeme pro srovnání uvést, že policie např. ve Spojených státech Amerických využívá pro tuto službu stroje (LOV M8), které v původním provedení sloužily již po období 2. světové války. Rychlost, kterou jsou schopny motory těchto obrněných vozidel vyvinout, postačuje i dnešku, rovněž tak není nutné obrněnce halit do dalších centimetrů ocelového pláště a z obrněného dělat silně pancéřované. Potřebám dnešní doby tak v konečném součtu nevyhovují pouze žíznivé a hlučné pohonné jednotky, nicméně ani toto není při řídké frekvenci výjezdů naprosto rozhodujícím faktorem.  


foto: policie.cz, flickr.com, fas.org
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.1 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

12
avatar
Antonín Blaník Datum: 27.01.2015 Čas: 15:35

To Ramon: Tak je jasné, že toto vozidlo nepřináší nic nového pod sluncem, kór když vychází z vozidla koncepčně starého víc než půl století. Nicméně si myslím, že je to lepší než stav před rokem 2000, kdy si OT musela PČR "půjčovat" od AČR.

jinak k Vrběticím, jiné informace než z médií jsem nezískal, ale tady na tomto malém a nekvalitním obrázku jsou zachycena tři OKV-P v areálu ve Vrběticích:

http://www.novinyzlinska.cz/sites/default/files/imagecache/preview/vrbetice2812.jpg
a tady detailní záběr na dva kousky: http://modrahvezdazivota.cz/wp-content/gallery/municak-vlachovice/WP_20141206_012.jpg

Jinak opravdu neznám přesný počet OKV ve výzbroji PČR, takže jen odhaduji.

avatar
Ramon Datum: 14.01.2015 Čas: 15:13

Když vezmu v úvahu současnou bezpečnostní situaci v západní i střední Evropě, je smutné, že PČR ještě nenakoupila větší množství balisticky chráněných vozidel zejména pro své speciální jednotky(URN, ZJ). Důvody jsou jasné-v posledních letech extrémní šetřením u policie(už to přiznal i ministr vnitra pan Chovanec) a jiné priority nákupu materiálu na Policejním prezidiu.Je dobře, že vozidla OKV-P policie vlastní, nicméně koncept těchto vozidel pro policejní užití u taktických jednotek je dle mého názoru tak 20 let out. Negativa uvádět nebudu(nechci radit lumpům). Pozitiva těchto vozidel-vysoká průchodivost terénem, centrální dofuk kol, balistická odolnost, přetlak v kabině a filtrace, hašení kol, v případě vybavení sítěmi relativní univerzálnost vozidla pro pořádkové akce i akce proti ozbrojenému pachateli. Jako moderní balisticky chráněné vozidlo pro policii 21.století bych například viděl Lenco Bearcat, viz zde https://www.youtube.com/watch?v=gipHbhgJaX4 . Mimochodem ve Vrběticích nebyla nasazena všechna vozidla OVK-P.

avatar
Antonín Blaník Datum: 05.01.2015 Čas: 12:46

Dobrý den, je autorovi znám počet těchto obrněnců ve službách PČR? Nikde jsem na tento údaj nenarazil. Co jsem ale vysledoval ze všech dostupných fotografii na internetu, dopočítal jsem se celkovéoho počtu 4 kusů. 2 kusy s "civilní" registrační značkou a dva kusy s žlutou "traktorovou". Neplánuje PČR rozšířit početní stavy těchto vozidel? Dle mého názoru je to docela málo. Pokud vím, momentálně jsou všechna 4 vozidla nasazena při likvidaci následků výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. A ještě dotaz, jedná se o modernizaci těch vozidel, která byla v roce 2001 nasazena na střežení RFE, po tom co na místě vystřídala vojenská vozidla OT64??

12