OKV-P, ultimativní obrněné kolové vozidlo u Služby pořádkové policie PČR slaví 50 let

Datum: 25.05.2015 | Autor: Michal Misík

Dostáváme od vás dotazy týkající se obrněných vozidel Policie České republiky. Jmenovitě vás zajímají ta nejmodernější z nich. Žádným vyloženě novým obrněným vozidlem PČR v současné době nedisponuje, nicméně notoricky známé vozidlo LOT nese pro službu policii aktuální označení OKV-P a figuruje coby těžká podpora u pořádkových sil většiny KŘP Policie České republiky.
  

OKV-P (Obrněné kolové vozidlo–Policie) tedy není konstrukčně nové vozidlo, pouze modernizovaná varianta letitého LOT (Lehký obrněný transportér), jež má prazáklad v podobě sovětského vojenského obrněného transportéru BRDM-2 z 60. let. Dle oficiálních informací Policie České republiky se modernizace tohoto impozantního obrněného vozu váže k použití výstražného zařízení včetně akustického, vestavby policejní radiostanice a sady přídavných světlometů, schopných proměnit příslušnou lokaci na místo dočista bez stinných zákoutí. Pro plnohodnotný provoz po pozemních komunikacích dneška byl do vozidla implementován protiblokovací systém ABS. Je nasnadě uvést, že v případě armádního použití bylo vozidlo vybavováno jak dvojicí kulometů, tak i protitankovými řízenými střelami či baterií řízených raket země–vzduch.

 


Původní vojenské obrněné vozidlo BRDM-2, ze kterého OKV-P vychází, je sovětské konstrukce, s masovou výrobou započatou již v 60. letech. Foto: policie.cz


 

OKV-P není obojživelné vozidlo, na rozdíl od vojenských BRDM, která měla k dispozici lodní šroub a byla schopna plavby, policejní varianta je alespoň s to projíždět brody o hloubce až 80 centimetrů. Vůz má stále poháněná všechna čtyři kola, převodovka je pětistupňová a obrněné vozidlo dosahuje rychlosti až 100 km/h, díky systému automatického dohušťování pneumatik je pak velice nesnadné učinit OKV-P imobilním.


Jednotky pořádkové policie vůz využívají například při živelných katastrofách, během vypjatých demonstrací a fotbalových zápasů s předpokladem masových potyček, k prorážení barikádních přehrazení a odtahům vozidel i předmětů či jako nepřekonatelný mobilní taras pozemní komunikace. Korba OKV-P, a to včetně vrstvených bloků neprůstřelných skel, odolá účinku střel z většiny ručních hlavňových palných zbraní, s výjimkou velkorážných kulometů a protipancéřových odstřelovacích pušek.

 


Na fotografiích k ČSLA patřící trojice BRDM-2 s protileteckým raketovým kompletem země–vzduch, foto: fas.org


 

OKV–P pohání zážehový motor Renault 4404ccm o výkonu 120 koňských sil a maximum točivého momentu dosahuje na 360 Nm, celková hmotnost vozidla po přípravě na policejní zásah činí cca 7000 kilogramů. Pokud by mezi vámi převládly palčivé otázky ve smyslu, proč si PČR nezakoupí obrněná vozidla současné konstrukce, můžeme pro srovnání uvést, že policie např. ve Spojených státech Amerických využívá pro tuto službu stroje (LOV M8), které v původním provedení sloužily již po období 2. světové války. Rychlost, kterou jsou schopny motory těchto obrněných vozidel vyvinout, postačuje i dnešku, rovněž tak není nutné obrněnce halit do dalších centimetrů ocelového pláště a z obrněného dělat silně pancéřované. Potřebám dnešní doby tak v konečném součtu nevyhovují pouze žíznivé a hlučné pohonné jednotky, nicméně ani toto není při řídké frekvenci výjezdů naprosto rozhodujícím faktorem.  


foto: policie.cz, flickr.com, fas.org
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5.5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

12
avatar
Ramon Datum: 29.07.2019 Čas: 13:32

Tak došlo na moje slova, že policie by měla vybavit minimálně URNU a ZJ moderními balisticky odolnými vozidly. Ale jak už to u PČR bývá zvykem, všechno se dělá tak nějak na půl, v tomto případě spíš tak na oko, aby to vypadalo. A trvá to léta. Výsledek?. Kluci z URNY v současné době obdrželi 1 ks vozidla Tatra T-Kat. Přeji, ať jim dobře slouží. Nicméně o nákupu těchto vozidel pro výše uvedené útvary se jednalo již před několika lety. Že výsledek bude nákup 1 ks tohoto vozidla svědčí o tom, jak prioritní je nákup vozidel pro policejní management. Obzvláště v době, kdy se policie rádoby připravuje na různé AMOK a teroristické útoky . I jenom pro URNU je to málo. Že nejsou u policie peníze, které by mohly brzdit nákup těchto vozidel, tomu už může věřit jenom úplný blbec nebo naiva. Teď samozřejmě toto vozidlo bude muset být na všech cvičeních a prezentacích URNy, aby se ukázalo, jak je policie super vybavená a jak drží krok s dobou. Ale třeba se opět mýlím a policie v budoucnosti (otázka zní, jak vzdálené) provede masivnější nákup těchto vozidel a jejich rozmístění na všechny ZJ za účelem dosažení rozumných dojezdových časů do místa potenciálního zákroku. Moc tomu ale nevěřím.

avatar
Ramon Datum: 22.01.2019 Čas: 17:13

Tak nám od zveřejnění článku uběhly "pouhé" 4 roky. A co myslíte, má PČR v současné době po republice systémově rozmístěná moderní balisticky odolná vozidla z důvodu nasazení v rámci teroristického útoku nebo situace s aktivním střelcem? Hm, myslím, že modří už vědí. Kdyby měla, určitě by se v médiích, na různých ukázkách a dnech s policií ráda pochlubila. Zatímco armáda se chystá nakupovat techniku za miliardy korun( s větším či menším úspěchem, ale alespoň se snaží), vnitro vrátilo za minulý rok neproinvestovaných 3.6 miliiardy Kč. zpátky do státní kasy. Ve financích tedy asi problém nebude. Tiskové oddělení MV nás ujistilo, že tyto prostředky jsou navázané na další investice z EU a zcela jistě budou proinvestovány tento rok. Kdo tomu věří, je buď méně inteligentní nebo naprostý naiva. Jak to tak v naší kotlině bývá, místo aby se v klidu a s rozvahou nakoupila optimální technika, nebude se pravděpodobně nic dít do dalšího průšvihu typu Uherský Brod a pod. Následně se může stát, že se bude strašně "šturmovat" s nákupy nejrůznější techniky nebo zbraní a nedopadne to dobře. Znovu opakuji, že množství a parametry vozidel OKV-P naprosto neodpovídá potřebám dnešní doby. Velmi zajímavé by bylo se podívat na celkový technický stav těchto vozidel včetně toho, jakou balistickou normu tato vozidla vlastně splňují(nikde to v článku není zmíněno). A když budu "rejpal", možná jste si všimli, že AČR v současné době řeší výměnu balistických oken na vozidlech IVECO, která jsou mnohem mladší než OKV-P, neboť balistická skla mají omezenou životnost a poté částečně ztrácejí odolnost-neboli přestávají splňovat třídu příslušné balistické normy. Jak znám PČR, tak ta má tento problém již jistě dávno vyřešen. Samozřejmě mohu sem mýlit a PČR tento rok vybaví URNU a ZJ kvalitními moderními bal. odolnými vozidly. Ale ruku na srdce, vzhledem k tomu, jak je celý systém "rychlý a pružný", velmi pravděpodobně k tomu nedojde. Zdarec. Ramon

avatar
Ramon Datum: 12.10.2017 Čas: 13:41

Pro MSG. Pomocná výsuvná kola byla odstraněna. Důvodu bylo asi více, ale jeden je jasný. V místě zasunutých kol jsou teď boční vstupní dveře do vozidla. Další info. Policie si již uvědomila, že by bylo vhodné tuto kategorii vozidel obměnit a zvažuje nákup nových balisticky chráněných vozidel. Společnost Tatra Defence již policii představila svůj nový produkt vozidlo T-Kat. Pokud mám správné info, tak se jedná o upravené již vyráběné vozidlo jiné firmy(Izrael?). Samozřejmě do voleb se nákup neuskuteční, takže se uvidí po volbách. Bohužel takovéto investice v naší zemi podléhají posvěcení politickými elitami a nikoliv rozhodnutí kvalifikovaných odborníků. No uvidíme, jak to dopadne. Každopádně vozidlo OKV-P je již za současné situace pro potřeby bezpečnostních taktických týmů zastaralé, za tím stojím. Zdarec Ramon. Zde odkaz https://www.youtube.com/watch?v=3rfBziIIPKM

avatar
MSG Datum: 05.05.2017 Čas: 09:18

Zaujímalo by ma, či sú OKV-P 4-kolesové ako je písané v článku alebo im boli ponechané aj zvyšné 4 (poháňané a výsuvné) kolesá pod bruchom, aké mal BRDM-2?

avatar
Ramon Datum: 26.05.2015 Čas: 22:57

Pardon, ten motor Renault je vznětový.

avatar
Ramon Datum: 26.05.2015 Čas: 22:48

Rád bych zde uvedl na pravou míru některé info, které v tomto článku uvedl autor. Pro potřeby pořádkových jednotek policie toto vozidlo zcela jistě vyhovuje. Je to v podstatě pohyblivý zátaras se sítěmi, nic víc, nic míň. Vzhledem k tomu, že toto vozidlo je pancéřované, lze ho využít pro zákrok proti ozbrojenému pachateli( v minulosti bylo v reálné situaci toto vozidlo již takto nasazeno). Toto vozidlo má při tomto použití řadu nedostatků, které zde nechci blíže rozebírat. Neboli pro pořádkové jednotky ano, pro zásahové jednotky není zcela vhodné, nicméně k dispozici nic jiného není, takže zaplať bůh za ně. Policií v USA bych příliš neoperoval, jak všichni víme, kromě FBI,DEA atd. americká policie není federální, její výbava není tedy jednotná jako u nás a vybavení balisticky odolnými vozidly tedy záleží na rozmaru a ekonomické síle jednotlivých policejních sborů. Vůbec nepopírám, že někde v USA ještě slouží obrněná vozidla z 2. světové války, nicméně řada policejních sborů v současné době disponuje moderními balistickými vozidly s odolností dokonce proti kulometné ráži 50.Browning. Některé policejní sbory mají dokonce vozidla třídy MRAP odolná proti výbuchu značně silné nálože. Ještě k pohonné jednotce OKV-P. Zde byl sice možná žíznivý, ale tichý benzínový motor(vozidlo bylo mimo jiné původně průzkumné, tedy nesmělo být příliš hlučné) nahrazen výše uvedeným zážehovým motorem Renault, který sám o sobě není příliš hlučný, zato však disponuje úžasnou redukční převodovkou, která nadělá víc randálu než motor, navíc může být zdrojem určitých technických problémů. Spotřebu při nájezdu kilometrů jistě není nutné řešit, proto by mě osobně zajímalo, proč se tedy ten původní, vyzkoušený a zřejmě i spolehlivý motor měnil ? Pokud k tomu máte někdo relevantní info, dejte vědět. Takže abych to shrnul, toto vozidlo v minulosti policii relativně dobře sloužilo, nicméně vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci nadešel čas nakoupit pro URNA, ZJ nová moderní balistická vozidla.

avatar
Pavel Datum: 20.05.2015 Čas: 23:33

Vážený, píšete zde mnoho blbostí, například o motoru!!! Originál BRDM2 má 8válec do V o objemu 5500ccm (benzín), kdežto policejní má motor renault, vznetovy o objemu 4000 ccm, spousty dalšího. Když chcete psát o technice, tak si nejprve sežene informace!!!

avatar
Antotnín Blaník Datum: 25.02.2015 Čas: 22:56

Určitě se shodneme. Ano auto bylo vyráběno v Šternberku, což byl tehdy jeden ze závodů VOP, nyní ve vlastnictví fa EXCALUBUR. Přestavba pro policii se nepovedla, podle mě proto, že původně mělo jít o modernizaci vozidel BRDM pro AČR, která nakonec zájem o vozidlo ztratila. Takže dle mého názoru, PČR dostala pouze osekanou variantu původního projektu LOT (Lehký obrněný transportér). Dle fotografií mají oba vozy, tedy LOT a OKV mnoho společných prvků.

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/16301/start/-1

a vozidlo LOT je stále v nabídce VOP CZ:

http://www.vop.cz/cz/produkt/97-001-obrnena-kolova-technika.aspx

avatar
Ramon Datum: 01.02.2015 Čas: 13:05

Omlouvám se, je to VOP Šternberk.

avatar
Ramon Datum: 01.02.2015 Čas: 12:55

Tak shodneme se na tom, že je dobré, že policie tato vozidla vlastní, než kdyby neměla vůbec nic. Doufám také, že pořízení a následná přestavba vozidel(myslím, že to dělali ve Štemberku, ale jistě to nevím) vyšla PČR levněji, než pořízení nových bal. vozidel. A v tom je trošku problém, ta přestavba se tak úplně nevyvedla a vozidla mohla být upravena pro policejní potřeby lépe, detaily tu nechci pitvat. Skutečně ve Vrběticích nebyla nasazena všechna vozidla, to vím jistě.

12