Odposlechy amerických tajných služeb zašly daleko

Datum: 04.06.2014 | Autor: Michal Krejčík

Pro provalení skandálu s odposlechy světových komunikačních sítí a politiků přiznal ministr zahraničí USA J. Kerry, že americké tajné služby zašly v tomto úsilí příliš daleko. Do jejich hledáčku se dostaly i světové mezinárodní instituce jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka či OSN. Kerry reagoval v situaci, kdy se USA fakticky blamovaly, protože americký prezident Obama dlouhou dobu tyto aktivity popíral. Masivní sledovací akce souvisí s případem amerického ,,zrádce" E. Snowdena, který vyzradil veřejnosti citlivé údaje z tajného dokumentu Národní bezpečnostní agentury (NSA), a jenž posléze prchl do Ruska.

 

Budova NSA - zdroj: BBC.co.uk

 

NSA sledovala a odposlouchávala mobilní telefony 35 světových politiků včetně německé kancléřky A. Merkelové, který se již proti tomuto bezprecedentnímu jednání ohradila a po Obamovi důrazně žádá vysvětlení celé akce. Stejně se zachovaly i Francie, Itálie a další spojenci USA v Evropě, kteří se cítí pobouřeni, a je pravděpodobné, že choulostivá situace se nevyřeší pouze bilaterálními návštěvami politiků dotčených zemí nebo omluvnými gesty amerických velvyslanců v Evropě. Sledovací praktiky odsoudil i český premiér v demisi J. Rusnok a naznačil, že není jisté, že odposlechy se netýkaly i českých vládních činitelů.

 

Po nepříznivé reakci světové veřejnosti, jež se dala očekávat, Kerry prohlásil: ,,Prezident a já jsme zjistili, že některé věci se v mnoha ohledech děly automaticky, protože je to technologicky možné. V některých případech to zašlo příliš daleko a my se pokusíme zajistit, aby se to neopakovalo," cituje britský Guardian amerického ministra zahraničí. Důvěra amerických vládních kruhů a jejich evropských spojenců i přes Kerryho prohlášení může být vážně narušena a dá se očekávat, že sledovací kauza bude mít dohru na příštích summitech Evropské unie, které mohou přijmout konkrétní opatření.

 

V souvislosti s aktivitami amerických tajných služeb v Evropě informoval německý Der Spiegel, že americké rozvědky NSA a měly v Praze a dalších 79 místech světa svá společná pracoviště, která nebyla legální. Kde se rozvědné místo nacházelo v Praze, zatím známo není a je otázkou, zda se někdy veřejnost tyto informace dozví.

 

Edward Snowden, díky němu unikla řada informací mimo jiné o odposleších. Foto: Guardian

 

Již dlouho se hovoří o tom, že americké tajné služby se ,,utrhly ze řetězu" a ovlivňují i politický vývoj evropských států. Údajně měly zasáhnout do voleb, které se konaly v Polsku v roce 2005 a způsobit politické oslabení Sociálně demokratické strany Polska (Socjaldemokracja Polska, SPDL), jež získala 3,9% hlasů. I když jsou to možná jen mediální spekulace, americké tajné služby nikdy explicitně a přesvědčivě nevyvrátily svůj podíl na ovlivňování politického vývoje v Evropě.

 

Každopádně je jisté, že USA budou muset sledovací akci amerických tajných služeb důvěryhodně vysvětlit pokud možno tak, aby to nepoškodilo vztahy s evropskými spojenci. Německo, Francie a další státy, jichž se odposlouchávání nejvíce týkalo, chtějí vyvinout tlak na prezidenta Obamu, aby zmíněné praktiky amerických tajných služeb vysvětlil. Obama pak bude muset kromě toho v nejbližších měsících řešit otázku, zda přijmout příslušná opatření, která by nedovolovala napříště opakovat sledovací praktiky v takovém rozsahu, neboť otřásly důvěryhodností evropských státníků, jejichž pomoc americký prezident Obama potřebuje.

Štítky

Snowden odposlechy Obama NSA

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

7.5 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: