Odchod Tomáše Martince do civilu provázely pochybení

Datum: 19.11.2013 | Autor: Petr Duchoslav

V říjnu tohoto roku odešel bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec do civilu. Ještě v létě Martinec veřejně prohlásil, že u policie zůstává, avšak krátce nato, v září, se nechal slyšet, že definitivně od policie odchází. Martinec působil v rámci Policie ČR na různých pozicích, z nich nejvýraznější bylo právě řízené vlivného protikorupčního útvaru, který řídil od 1. 3. 2011. Jeho odchod je spojen s několika kauzami a nestandardními rozhodnutími, které měl ve své funkci učinit.

 

Tomáš Martinec - zdroj: Česká televize

 

Především se jedná o spor s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou na počátku tohoto roku. Bradáčová nepřímo naznačila, že se někdo snaží o její diskreditaci a v médiích se hovořilo o Martincově protikorupčním útvaru, který měl stát za její kompromitací. Martincovi byl udělen kázeňský postih za to, že měl kopírovat a dále distribuovat citlivá data závěrů kontroly pro svou potřebu, již nechal nařídit policejní prezident Martin Červíček poté, co propukl spor Bradáčové s Martincem.

 

Závažnou skutečností, která Martincovi velmi uškodila, byl únik citlivých informací z vyšetřovacího spisu protikorupční policie, v němž figuroval tehdejší manžel L. Bradáčové. Martinec musel vzápětí čelit podezřením, že usiluje o diskreditaci Bradáčové. Bradáčová v březnu 2013 prohlásila, že na ni protikorupční útvar řízený Martincem shání kompromitující materiály. Již tehdy se objevily spekulace, že Martinec ve své funkci skončí. To se stalo na jaře 2013 tohoto roku, neboť Martincovo setrvání již bylo dále neudržitelné. Martinec si od této chvíle totiž nedokázal další spolupráci s nejvyšší státní zástupkyní představit.

 

Kromě výše zmíněných profesních ,,kaněk" se objevily u Martince další podezření nestandardního jednání. Bývalý Martincův nadřízený Milan Pospíšek, který vede Úřad služby kriminální policie a vyšetřování, nicméně konstatoval, že se Martinec nedopustil v kauze Bradáčová přestupku, na druhé straně hodnotí jeho chování jako ,,nemorální".

 

Martincovo angažmá v čele protikorupčního útvaru tak skončilo kontroverzně. Když přebíral tento útvar z pozice náměstka protikorupční policie, nebyla protikorupční policie v nejlepší kondici. Martinec dokázal za nějaký čas útvar stabilizovat a dokázal přinést i relevantní výsledky své práce. Po více než 20 letech u policie Martinec odešel do civilu s pošramocenou pověstí. Uvidíme, jak si povede jeho nástupce Martin Komárek, který dříve působil jako šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Štítky

Lenka Bradáčová protikorupční policie Martinec

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: