Obnoví nový ministr financí finanční policii?

Datum: 17.02.2014 | Autor: Petr Duchoslav

Ministr financí za hnutí ANO A. Babiš se nechal slyšet, že zamýšlí v blíže neurčeném termínu obnovit finanční policii. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce v neděli 2. 2. 2014. Babiš považuje korupci a finanční kriminalitu za jeden z nejvážnějších negativních jevů v politice i celé společnosti a zároveň za jeden z hlavních kanálů, kudy odtékají ze státní kasy desítky miliard korun, které končí v rukou mocných zájmových či lobbistických skupin.

 

Babišův plán počítá s vyčleněním určité skupiny policistů v rámci specializovaného týmů, který by se zaměřil konkrétně na boj s daňovými úniky, resp. proti korupci. ,,Měli bychom vyčlenit z policie specialisty na boj s daňovými úniky," řekl v pořadu A. Babiš. Rovněž kritizoval bývalého ministra vnitra I. Langera za to, že zrušil v roce 2006 finanční policii z důvodu její neefektivnosti. Langer ji podle svých slov zrušil také proto, že prý pracovala pomalu a také docházelo v její práci k dualitě s ostatními útvary. V roce 2007 ji pak sloučil s protikorupčním oddělením, za což byl v té době kritizován opozicí v čele s ČSSD.

 

Babiš se domnívá, že obnovení finanční policie by mohlo zabránit mnohamiliardovým daňovým únikům. Již před volbami naznačoval, že by se měl zřídit speciální útvar, který by vyhlásil boj proti daňovým únikům. Nyní se opět dostalo toto téma na přetřes. Babiš v případě obnovy finanční policie by také zvážil, zda ji kvůli větší efektivitě nespojit s celníky, resp. s celní správou. ,,Otázkou je, zda finanční policii nespojit s celníky jako na Slovensku, kde mají sedm stovek kukláčů a dělají zásahy," řekl v pořadu Otázky Václava Moravce Babiš.

 

Předseda hnutí ANO rovněž poukázal na vysoké číslo, které se týká právě daňových úniků. Z 80 největších dlužníků na DPH jsou ty firmy, u nichž není dohledatelné místo podnikání či jejich sídlo. Souhrnné číslo dluhu je pak u těchto firem 16 miliard korun, o něž stát přišel. Pokud chce stát na zmíněných firmách dlužnou pohledávku chce vymoci, tak firmy dokáží tuto povinnost poměrně snadno obejít, např. stěhují či registrují své firmy do tzv. daňových rájů, kam na ně české úřady nemohou.

 

Otázkou je, zda se Babišův plán stihne realizovat v tomto volebním období (2013 - 2017), nebo zda zapadne. Parlamentní opozice totiž zatím neprojevila zájem obnovení finanční policie podpořit.

Štítky

Babiš ANO finanční policie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Pharmd941 Datum: 20.05.2014 Čas: 06:33

Very nice site! [url=http://ypxaieo2.com/ooovqoy/2.html]cheap goods[/url]

avatar
Pharmd472 Datum: 20.05.2014 Čas: 06:32

Very nice site! cheap goods

avatar
Pharmc371 Datum: 20.05.2014 Čas: 00:46

Very nice site! [url=http://oieapxy2.com/tyaokt/2.html]cheap goods[/url]

avatar
Smitha164 Datum: 19.05.2014 Čas: 06:36

It is actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. eddekcfbkgagkdee