Nový nástroj v rukou floridských jednotek SWAT – neporazitelný obrněnec MRAP

Datum: 11.05.2015 | Autor: Michal Misík

Vozový park amerických policejních sil stárne. A nejinak je tomu v případě zásahových vozů speciálních jednotek SWAT. A nyní, stejně jako již mnohokrát v minulosti, je to právě armáda, která svými přebytky těžké techniky významně posiluje akceschopnost policie.
 


MRAP, tolik potřebná modernizace severoamerických speciálních policejních oddílů, nebo spíše militarizace bezpečnostních složek, jíž se obává zejména veřejnost? Foto: defensetoday.com



Speciální jednotky SWAT policejního sboru města Fort Pierce na pobřeží Floridy disponují jako první oddělení v USA vůbec moderní, prakticky nepřemožitelnou posilou v podobě armádního obrněného vozidla MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected). Osmadvacetitunový obrněnec s pohonem všech kol je dostupný na několika verzích podvozků i s více variantami nástaveb (viz foto). Je schopen mj. bez újmy přestát exploze silných trhavin včetně protitankových min (!) a také bez problémů čelit náhlým ozbrojeným přepadům dobře vyzbrojených skupin.

Co se našinci může zdát jako významný krok v modernizaci boje proti vnitrostátnímu terorismu, je americkou veřejností přijímáno spíše rozpačitě. Tento postoj vůči militarizaci policejních složek není nikterak složité pochopit, nasazením těžkých armádních vozidel pro potřeby policie může být veřejností vnímáno i jako prostředek pro rozprášení případných akcí v demokratickém duchu. Hranice mezi akceschopností v zájmu bezpečí a neoprávněnou bojeschopností takovýchto vozidel bývá pod nadvládou nerozumu opravdu velice tenká.
   




Použité, respektive ojeté vozidlo prvně nasazené v Iráku bylo nabyto od Ministerstva obrany za symbolickou cenu 2000 amerických dolarů. A přitom ceníková hodnota nového armádního vozidla MRAP činí horentních 700 000 amerických dolarů. „Pancéřák“ MRAP v rukou jednotek SWAT má sloužit jako mobilní velitelské stanoviště při mimořádných situacích a rovněž tak pro převoz důstojníků speciálních intervenčních jednotek, kteří pro přesuny doposud využívají zastarávající kolové transportéry a téměř sériové dodávkové vozy. MRAP skýtá své posádce bezkonkurenční možnosti pro pozorování vyvstalé situace, přitom prostory uvnitř vozu snesou ve smyslu potyček civilního světa srovnání s bezpečím betonového bunkru.
 




Dá se očekávat, že Pentagon odprodá další tato vozidla také jiným policejním sborům, neboť při stahování amerických vojsk z Iráku došlo přirozeně i k přesunu vysokého počtu MRAPů právě na domácí území. Nadto jsou MRAPy již běžně využívány také Národní gardou USA. Pro doplnění celkového obrazu je nutno uvést, že v armádních službách bývá obrněnec MRAP nasazován přímo v první linii bojů i jako útočný vojenský prostředek, vybavený těžkým velkorážným kulometem, nebo vrhačem granátů s vysokou kadencí palby. Pro bojové účely je toto vozidlo rovněž nastrojeno předsazenými pancíři včetně reaktivních. Ničivý válečník.
 



MRAP skýtá své posádce bezkonkurenční možnosti pro pozorování i výrazné ovlivnění vyvstalé situace. Foto: defensetoday.com



Sami vedoucí činitelé policie z Fort Pierce pevně věří, že v jejich boji proti zločinu nebude nikdy zapotřebí využít opravdu veškeré schopnosti vozidla MRAP. Pancéřový vůz má proti zlořádu v civilním prostředí sloužit zejména coby odstrašující prostředek, přičemž tamější důstojníci SWAT nešetří optimismem a doslova tvrdí, že pokud nějaký zločinec zahlédne MRAP přijíždět, všeho nechá, odhodí své zbraně a dobrovolně se vzdá nasazeným policejním jednotkám.

 

foto: defensetoday.com, wikipedia.com
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.8 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Mirek Datum: 17.01.2014 Čas: 21:34

Fíjo tak to je neuvěřitelný obrněný kočár pro policii. Moc dobrej článek.