Nejtragičtější následky střelby ve školách v USA

Datum: 04.03.2016 | Autor: Redakce PN

Dostupnost zbraní je ve Spojených státech dána i ústavou. Právo na vlastnictví a i nošení zbraně je zakotveno v druhém dodatku ústavy z roku 1791, který zní: "Dobře organizovaná domobrana je nezbytná v zájmu bezpečnosti svobodného státu; právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být proto omezováno". 

 

Michael Landsberry, bývalý mariňák a profesor z Nevadské střední byl zastřelen dvanáctiletým studentem. Bohužel, není to žádný ojedinělý případ, kdy "děti" promyšleně ve škole zavraždí své spolužáky a učitele. Může za to i částečně obrovské množství zbraní, které jsou v americké společnosti běžně dostupné.

 

Střelba na škole v Colombine zachycená kamerou - foto: Wikipedia

 

Získání zbraně není žádný větší problém. Povolení k nákupu lze obejít, pokud zbraň koupíte na tzv.putovních (prodejních) výstavách. Můžete si tak zakoupit ekvivalent zbraně M-16 (AR-15), ale i celou řadu jiných, vysoce výkonných a vysoce kapacitních zbraní. Připomeňme si, že zákon omezující počet nábojů v zásobníku platný od roku 1994 nebyl prodloužen a jeho
 platnost skončila za vlády republikánského prezidenta George Bushe ml. v roce 2004. USA patří mezi "nejozbrojenější národy" kdy je na 315 milionů obyvatel více než 300 milionů zbraní.

 

Jedinou vyjímkou, kdy nelze získat zbraň je duševní porucha, či předešlá trestná činnost. Administrativa současného prezidenta Barracka Obamy tvrdě kritizovala lehkovážnost Bushe. Nicméně ani Obama nedokázal prosadit žádný významný zákon omezující držení zbraní. Příčinou může být i silná lobby Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která sdružuje bezmála pět milionů členů.

Truchlení přeživších a pozůstalých po řádění Adama Lanzy - foto:heavy.com

 

Následky použití zbraní ve školách jsou fatální, ukažme si ty nejtragičtější v historii USA

 

Austinská univerzita, Texas   1.srpna 1966 

25-letý Charles Whitman zastřelil během 2 hodin 46 lidí, z toho většinou dětí. Střílel ze sto metrů vysoké rozhledny. Whitman měl nádor na mozku, jak později ukázala pitva a byl z neúplné rodiny. V mládí byl údajně šikanován.

 

Columbine High School 20.dubna 1999
 Dva studenti, Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17)postříleli dvanáct studentů a jednoho profesora. Zraněno bylo několik desítek dalších studentů. Cílem ovšem nebyla prvotně střelba, ale odpálení propanbutanových lahví ve školní jídelně, kde se v té době nacházelo okolo 450 studentů a profesorů. K výbuchu nedošlo a tak za pomocí poloautomatických zbraní byl podniknut jeden z nejznámějších masakrů, který byl později i zfilmován. Běsnění ukončí ještě před příjezdem jednotek SWAT sebevražda obou útočníků.

 

Střední škola v Red Lake  21.března 2005
 Mladý student této školy nejprve zavraždil své prarodiče, poté své běsnění zamířil na své spolužáky. Deset mrtvých a třináct zraněných si jeho střelba vyžádala. Mladík pocházel z indiánské rezervace, jeho dědeček byl místním policistou. Běsnění ukončil sebevraždou při přestřelce s policií.

 

Virginia Tech  16.dubna 2007
 Jihokorejský student Čo Sung-hu zabil střelbou v kampusu školy 32 lidí a desítky jich zranil. Údajně psychicky vyšinutý Sung-hu jednal brutálně, většina jeho obětí měla v těle minimálně tři kulky. Své řádění započal na koleji, kde zabil dva spolužáky. Ve vzkazu, který se později našel se doznává k nenávisti k okolí a zejména svým spolužákům. I v tomto případě spáchal střelec sebevraždu.

 

Sandy Hook  14.prosince 2012
 Tragicky dopadlo řádění Adama Lanzy v Sandy Hook. Tento dvacetiletý student postřílel dvacet studentů a šest žen, většinou učitelek. I zde řádění předcházela vražda. Lanza nejprve zavraždil svoji matku, poté naložil do vozu zbraně. Ke střelbě používal zejména poloautomatickou M-15, Glocky a Sig Sauer. K dispozici měl stovky nábojů a i rezervní brokovnici. Lanza se zastřelil, stejně jako všichni předchozí útočníci.

 

 

,,Běžná" prodejna zbraní v USA foto: SFGate.com

Štítky

masakr USA Adam Lanza Colombine škola

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

2.8 / 10

Související články

Přidej komentář




Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Ramon Datum: 10.11.2015 Čas: 17:23

Zbraňová legislativa se v USA liší stát od státu. Tedy v praxi od velmi liberálního přístupu ke značně tvrdému povolování držení a nošení zbraní. Nicméně je pravdou, že v USA je velké množství zbraní mezi populací. Ale mějme na paměti, že žádná zbraň nikdy sama o sobě nikoho nezabila. Vždycky k tomu musí být ještě člověk.

avatar
Ondřej Žídek Datum: 31.03.2014 Čas: 08:38

Taktéž se přikláním k názoru pana Davida Karáska, že takovéto články jsou často jednostranné a účelově sepsané. Můj názor...

avatar
David Karásek Datum: 02.12.2013 Čas: 18:57

"Jedinou vyjímkou, kdy nelze získat zbraň je duševní porucha, či předešlá trestná činnost. "

Doporučuji autorovi lépe prostudovat americkou zbraňovou legislativu, než o ní začne psát.

Jinak - jednostranné, předpojaté, manipulativní.