Mé jméno je Teodor, jsem robot českých policejních pyrotechniků

Datum: 19.07.2016 | Autor: Redakce PN, Michal Misík

V březnu loňského roku se Služba pyrotechnické PČR při KŘP hlavního města Prahy dočkala nového pomocníka. Jmenuje se Teodor, tedy přesněji tEODor, a v prvé řadě představuje vysoce moderní prostředek pro rekognoskaci, transport a zneškodňování třaskavin i jejich iniciačních soustav. 
 

Fotografie v tomto článku pocházejí z první oficiální prezentace pyrotechnického robota veřejnosti, kde tEODor demonstroval neochvějně jisté uchopení atrapy výbušniny za pomoci svého hydraulicky rozpohybovaného ramene a její rychlý převoz do ochranné báně pohlcující případný ráz explodující třaskaviny. Jako takový je tEODor náhradou za služebně podstatně staršího robotického kolegu-pyrotechnika, jenž si u PČR odbyl celých 12 let vysoce rizikového angažmá.
 
Robot tEODor je operátorem ovládán dálkově z mobilního ovládacího pultu (viz foto níže), kam robot odesílá výstupy svých elektronických vjemů. Robot tEODor disponuje několika kamerovými systémy, mikrofony i senzory pro rozpoznání např. toxických hrozeb, kterým by on sám v případě potřeby neúnavně čelil bez rizika technické poruchy a vyřazení z provozu. Dle potřeby a vyvstalé situace je robot připraven k osazení výkonným externím noktovizorem, infračervenou kamerou a zejména rentgenovým skenerem – tak dokáže tEODor velice rychle vyhodnotit a klasifikovat podezřelý objekt, aniž by tento nadál představoval byť jen podřadnější hrozbu, např. psychologického charakteru.

 
Z hlediska metodiky přímého zneškodnění nebo oddálení aktivace výbušného zařízení bývá robota využíváno několika způsoby, výbušninu lze přímo uvést k explozi za pomoci odstřelu z přídavné brokovnice, vodní střelou či umístěním rozpalné odpalovací nálože, iniciační systémy výbušných zařízení je možné vyblokovat a zneškodnit např. aplikací kyselinových roztoků a tekutého dusíku, nebo použitím speciální rušičky signálu a obvodové soustavy.
 


                 Žijeme v době, kdy jsou útočníci schopni výbušná nástražná zařízení odpalovat dálkově, pro jejich vlastní iniciaci již není třeba přímého kontaktu cíle a „prolomení“ pojistného zařízení či vypršení časového odpočtu, nalíčené výbušniny dneška bývají aktivovány signálem mobilních telefonů, počítači a leckdy i dalšími důmyslnými způsoby, které v sobě nesou notnou dávku smrtelné ironie. A jelikož ani ty nejrobustnější pyrotechnické obleky, resp. lidé uvnitř, nemohou odolat všeprostupující tlakové vlně explozí silných trhavin, je prvosledová intervence robota nepostradatelným řešením. Pyrotechnický robot průzkumník i zneškodňovatel včetně rozsáhlého, nezbytného příslušenství vyšel Službu pyrotechnické PČR v Praze na 11 milionů korun, to jen pro rámcovou představu skutečnosti, jak vyspělou technologii mají tuzemští policejní pyrotechnici k dispozici.


foto: policie.cz
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

6.7 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: