Nebezpečná pyrotechnika na stadionech. Nešvar, který vídáme čím dál tím častěji

Datum: 30.07.2018 | Autor: ktp. Ivana Nguyenová, Policejní prezidum ČR

1.kolo nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže je minulostí, ale fanoušci se můžou těšit na další utkání již o nadcházejícím víkendu. Bohužel, již úvod sezóny ukázal, že při většině utkání fanoušci přispívají k atmosféře nejen svými hlasivkami a nápaditou choreografií, ale používají i zábavní pyrotechniku.  Ta však představuje významná bezpečnostní a zdravotní rizika, o čemž se mohl přesvědčit jeden z fanoušků SK Slavia Praha, kterému při utkání v Olomouci tzv. „dělobuch“ explodoval přímo v ruce. Nejen, že tím vážně poranil sám sebe, ale především ohrozil i další zúčastněné osoby, které se v hostujícím sektoru vyskytovaly.

 

Ilustrační foto - PČR

 

Síla exploze, hlasitost výbuchu, teplota hoření až 2000°C, možnost zahoření vybavení stadionu, popáleniny, trvalá ztráta sluchu, zraku či končetin, kouřové efekty a s tím spojené chronické zdravotní obtíže a v neposlední řadě panika - to vše jsou rizika, které pyrotechnické výrobky představují, žel ne všichni fanoušci si je uvědomují. Jejich držení či užití na stadionech rovněž představuje i legální odpovědnost. Jedná se o přestupkové jednání a v některých případech i o trestný čin, přičemž vždy záleží na konkrétních okolnostech.

 

 

Policie proto upozorňuje, že každý pyrotechnický výrobek má stanoveny podmínky bezpečného použití obsahující mj. minimální bezpečnou vzdálenost, která přesahuje dostupný prostor na fotbalových stadionech. Z výše uvedeného vyplývá, že jakékoliv bezpečné použití pyrotechniky na stadionech neexistuje.

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

7 / 10