NÁZOR: Násilí na Majdanu není pokojný protest. Akce vyvolává reakci.

Datum: 19.02.2014 | Autor: Redakce PN

Již několik měsíců sužují ukrajinskou metropoli Kyjev nepokoje. Násilí eskaluje, bohužel, z většiny médií vše vyznívá, jako kdyby vlk snědl Karkulku. Tím vlkem je policie a Karkulkou demonstranti. Je tomu tak? Vídáme čísla zraněných demonstrantů, počty mrtvých. O policii zmínky jen minimální... Česká televize a další naše média se předhání v podání informace, aby každý demonstrant vyzněl jako největší chudák a trpitel a ten zlý polda (z BERKUTu například) jako ten vrah. Podívejme se na věc tak, jak jí mohou vidět zasahující policisté v Kyjevě.

 

 

 

Delší dobu pozoruji polopravdy, či naprosté nesmysly v článcích, která česká média vydávají (případně v TV reportážích). Když se podívám zpětně, počátkem novodobých bludů bylo zřejmě Kosovo, kde se pravda uváděla pouze taková, která se ,,hodila do krámu". Nikdo již neviděl další vlivy a osobnosti, kteří nyní vládnou (Hasim Thaçi - zářný příklad. Velitel UČK, Senátem USA navržen na Nobelovu cenu za mír, nyní vyšetřován pro vraždy a obchod s orgány). Tak můžu pokračovat dál, základním vlivem je moc, bohatství, nerostné suroviny. Když je jeden z těchto vlivů, pravidelně se ,,pravda" ohýbá tak, jak se zrovna hodí.

 

Viktor Janukovyč byl ve svobodných volbách zvolen prezidentem. V tuto chvíli je v zemi nepřítel číslo jedna, což naše média samozřejmě též rády zvýrazní a polívčičku přihřejí (o politicích postupně odmítající domluvené státní návštěvy ani nemluvě...). Když si přečtete diskuze pod články (novinky.cz, blesk.cz, idnes.cz...) zjistíte, že s postupem Janukovyče mnozí souhlasí. Jeden z příspěvků, který získal pod článkem na novinkách nejvíce hlasů bylo tento:

 

Radek Hotový, Ostrava
O jaké dohodě pořád rádoby opozice mluví, vždyť Janukovyče jen vydírají. Nejdříve vyhraje Janukovyč demokraticky a poté, co dostal zemi na pokraji bankrotu po vládě „Oranžových“ svobodné volby. Pak před Vánocema vyvolá opozice hlasování o jeho nedůvěře, které vláda ustojí, jenže Náckové vyhrožují dál... Janukovyč opět (pokolikáté už) ukáže vlídnou tvář a nabídne další ústupky s tím že pokud do 17.2. se barikádníci stáhnou, propustí a amnestuje aktivisty. Což si Janukovyč a jeho lidé splnili, ale fašizující opozice ihned poté, co má své lidi propuštěné začně hned 18. další pogrom... Tohle je ta Vaše „demokracie“, pánové Jacenyuk a Kličko? Žádné gumové projektily, ostré na vás, verbež fašounská! S teroristy se nejedná – jakože označit Vaše požadavky za jednání je silně přitažené za vlasy, protože Vy jen diktujete, vydíráte, drancujete, zapalujete....., v USA byste byli dávno pod drnem! Pevně věřím, že Berkut vše ustojí, Janukovyč vyhlásí Stanné právo (což by si obhájil hned po Novém roce s prvním vhozeným Molotovem) a sjedná pořádek... To, že hoří sídlo Majdančiků v Domě odborů je jedině v pořádku.... Kdo seje vítr....

 

 

Když se podíváme na dostupné informace z Majdanu zjistíme, že bylo !!!postřeleno!!! více než 40 policistů, několik stovek bylo zraněno, z toho několik desítek vážně. K těm nejzávažnějším, život ohrožujícím patří těžké popáleniny. Jak jinak, z "Molotovova koktejlu", což je oblíbený prostředek demonstrantů. Jak by měl policista reagovat v okamžiku, kdy je ohrožen na životě a je o něj doslovně koktejl rozprsknut a on se ocitne v plamenech? Jak se zachovají jeho "parťáci"? Budou s otevřenou náručí vítat každého agresivního demonstranta? Nikoliv, zakročí k ochraně sebe, zdraví i majetku. Zničeno toho bylo již také více než dost. Bylo dáno jasné ultimátum, které popisuje i příspěvek pana Hotového z Ostravy. Výsledek? Pouze posílení agresorů na Majdanu. Nemluvím o všech, v žádném případě ne, ale o těch zvířatech, která média často opomíjí. I se mi příčí jim říci demonstranti.

 

Jeden z "demonstrantů" foto: AP

 

Demonstraci známe i my z naší historie, kupříkladu v roce 1989 "Sametovou revoluci" kde nebylo ničení všeho, co příjde do cesty, házení výbušnin, hořlavin a střelba. Současný stav na Majdanu si žádá zásah adekvátní situaci. A dost možná nasazení speciální jednotky BERKUT je řešením, jak zvládnout narůstající agresi i za cenu ztrát.

 

Omlouvám se, že jsem řekl svůj názor a pochopím, když mnozí se mnou souhlasit nebudou. Je to v pořádku, od toho máme demokracii a svobodu slova. Tu svobodu, kterou si mnozí vycinkali na Václaváku, ne vystříleli. Policie samozřejmě dělá řadu přešlapů, chyb (ponižování "demonstranta" před antonem jen v prádle atp), nemalou část bych ovšem přisuzoval celkovému vypětí a ztrátám ve vlastních řadách.

Štítky

Kyjev policie demonstrace

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.6 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Milan Datum: 20.02.2014 Čas: 16:28

Demonstrace v Kyjevě rozhodně nezačaly násilně a když policejní složky opakovaně útočí na naprosto mírumilovné demonstrace a během několika týdnů pořád přibývá případů, kdy krutě zmlátí bezbranné lidi a zmučí zadržené, část těch lidí se prostě časem radikalizuje. To byste od těch lidí chtěl, aby se nechali odvážet za město a jako ovce zavírat vězení? Trvalo několik měsíců, než to došlo k takové hrůze, až se chopili zbraní a Janukovič tomu mohl zabránit vypsáním předčasných voleb. Jo jenom jeho vina. Když má v parlamentu většinu, tak je hlasování o důvěře jenom kašpárkové divadlo a pan autor článku to jistě ví. Dnes už je to regulérní občanská válka. A za vším stojí Kreml, bez něhož se Janukovič ani nedojde ...
Chtěl bych se zeptat, jestli autor článku obdivuje práci Gestapa? Vždyť Hitler taky přišel k moci naprosto legální cestou a ve svobodných volbách. Pak už si jeho většina dělala, co chtěla. Právě proto mají od druhé světové války demokratické státy zakotvený v ústavě tzv. právo na odpor. Výklad je sporný, ale pro případ, že by někdy v budoucnosti někoho napadlo se u nás chovat jako Janukovič, bych příslušníkům ozbrojených složek doporučil se zamyslet nad článkem 23 Listiny základních práv a svobod, podle nějž „Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založených Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny“. Předpokládám, že na Ukrajině to něco takového v ústavě taky je nebo bylo před Janukovičovou vládou. Pro případ, že by to například nového diktátora u nás napadlo to nechat z ústavy odstranit, platí to bez ohledu na to jakou většinou to parlament schválí.
Přeji naší republice, aby ji nepotkal osud nešťastné Ukrajiny a všechny vás dámy a pánové ze srdce zdravím!
Milan

avatar
Franta Datum: 20.02.2014 Čas: 14:03

Hovada!

avatar
karel vyskocil Datum: 20.02.2014 Čas: 14:01

Příspěvek byl smazán redakcí z důvodu jeho nevhodného obsahu

avatar
Jarda Bílý Datum: 20.02.2014 Čas: 13:47

A ten znáte, proč policajti s sebou vozí motorovou pilu? Taky takový povedený vtip :)

avatar
Tom Datum: 20.02.2014 Čas: 12:58

Souhlas jen k tomu cinkání na Václaváku.. Slyšel jsem názor, že byly připraveny policejní jednotky a jen čekaly na povel potlačit demonstraci, takže prý se mohlo nahoře rozhodnout a mohlo být vše jinak.
Na Ukrajině mi vadí, že to tam mají pod palcem především radikální pravičáci a ti jsou nebezpeční.
Navíc ať se do toho Francie furt neplete. Nemají právo se pořád někomu do něčeho montovat od té doby co nás v Mnichově v roce 1938 zradili a nechali na pospas. To najednou zájem neměli! Díky nim jsme jako jedna ze světových velmocí padli. To jim nikdy nezapomenu.

Ty prostředky na obou stranách jsou opravdu v nepoměru.....Molotovy koktejly vs gumové projektily apod. A pokud opravdu začali na policii střílet, tak se divím, že už dávno nebyla armáda nasazena a plýtvá se životy policie.
Na druhou stranu....předčasné volby by se vyhlásit mohly.

avatar
Josef Kopal Datum: 20.02.2014 Čas: 12:52

Mozek moc často nepoužíváte, že? Něco tak populistického, demagogického a hloupého jsem dlouho nečetl.... A skrytí sadističtí trollové zastávající se putinovského Junkovyče by měli jít čistit kanály, a ne být zaměstnáni u českých ozbrojených složek. OMG, to snad není možné - tolik tuposti a nezvdělanosti v jednom odstavci...

avatar
Tomáš Beran Datum: 20.02.2014 Čas: 07:20

Jedno číslo: 445 (http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/ru/publish/article/984000)

Když já tak slyším členy naší vlády, jak hovoří o potrestání ukrajinské vlády za násilí v ulicích, říkám si v duchu:

Podle téhle logiky by pan ministr vnitra Milan Chovanec zřejmě sebral osobní ohodnocení těm českým policistům, které by v ulicích zmordovali čeští devastátoři.

avatar
me Datum: 19.02.2014 Čas: 22:45

Osobně bych, pokud bych byl ukrajinský policista, požádal bych o neplacené volno, propuštění nebo dovolenou, rozhodně bych se toho neúčastnil. Násilí vyprovokovává jen další násilí a dav se chová jinak než jednotlivci, má jinou logiku, trochu se bojím, že to už nejde vrátit do normálu normálně, podle mě už je to spíše válka... možná by mohly nastoupit jednotky UNPROFOR? Určitě to řeší také NATO a zvažují případný zásah, pokud by se např. rozhodlo zasáhnout i Rusko...

Ukrajinský prezident nechal celou situaci zajít příliš daleko, může mi být líto každého zranění a promarněného života nebo poškození, ale v boji o svobodu je to velmi časté a níže zmiňovaná "sametová" revoluce nebyla taky úplně sametová (zraněných bylo dost) a pamatuji si, že se objevovaly komentáře, že to tak úplně běžné není... revoluce bývají krvavé, stejně jako války. Uvidíme, jestli na Ukrajině vypukne revoluce, válka nebo se nakonec všichni domluví bez eskalace násilí - to by mě potěšilo asi nejvíc.

avatar
Václav Kocúrek Datum: 19.02.2014 Čas: 22:12

JAN HAZLBAUER

Takže je úplně normální se domáhat spravedlnosti tím, dejme tomu kvůli vandalství a neschopnosti policie jak se zmiňujete, dělat ze sebe demonstranta a sám být tím kdo dělá ten vandalizmus a bojovat proti polici se zápalnými lahvemi, demolovat vydlážděné chodníky, jen aby bylo čím po nich házet? Už tímhle člověk ukazuje, že nebojuje proti tomu co říká. Pokud policie neplní co má, jak říkáte, tak v téhle situaci si to zrovna nemyslím, kolik lidí by se postavilo proti rozzuřenému "stádu" a nechal na sebe házet kusy zdevastovaného města a házet zápalné lahve a přitom tam jen tak stát, protože nemůžete surově napadnout demonstranta, pak by to bylo policejní násilí a to se tady nesmí dít, jsme demokratická země. I po tom všem, co se tam děje máte dojem, že policie nedělá co má?

avatar
Jan Hazlbauer Datum: 19.02.2014 Čas: 21:22

Václavák netrval tři měsíce a lide nežili v takové bídě, jako se na Ukrajině žije. I v Kyjevě to dlouhou dobu bylo poklidé, ale když se stále nic nedělo a následně začaly provokace (často velmi násilné a často mimo Majdan) ze strany nejen Berkutu, ale hlavně od tzn. "titušek", což jsou státem placeni provokatéři najímaní často z řad hloupých pouličních bitkařů, zvrhlo se to. Vstoupili do toho výrazněji extrémněji laděné skupiny. Teď je to už průser - ale je to prostě válka různých zástupců "lidu" proti zločinným zástupcům státu.
Mluvím o tom s Ukrajinci v Praze denně. A neznám jedinného, co by kdy řekl cokoliv dobrého o někom, kdo je spojený s prezidentem. Všichni fandí hnutí Majdanu, protože stát, ani policie, ani jeji složky neplní nic z toho, co je jejich úkolem. A v tu chvili asi už nejde jen pasivně zůstat stát a nic nedělat... Nevím.