NÁZOR: Násilí na Majdanu není pokojný protest. Akce vyvolává reakci.

Datum: 19.02.2014 | Autor: Redakce PN

Již několik měsíců sužují ukrajinskou metropoli Kyjev nepokoje. Násilí eskaluje, bohužel, z většiny médií vše vyznívá, jako kdyby vlk snědl Karkulku. Tím vlkem je policie a Karkulkou demonstranti. Je tomu tak? Vídáme čísla zraněných demonstrantů, počty mrtvých. O policii zmínky jen minimální... Česká televize a další naše média se předhání v podání informace, aby každý demonstrant vyzněl jako největší chudák a trpitel a ten zlý polda (z BERKUTu například) jako ten vrah. Podívejme se na věc tak, jak jí mohou vidět zasahující policisté v Kyjevě.

 

 

 

Delší dobu pozoruji polopravdy, či naprosté nesmysly v článcích, která česká média vydávají (případně v TV reportážích). Když se podívám zpětně, počátkem novodobých bludů bylo zřejmě Kosovo, kde se pravda uváděla pouze taková, která se ,,hodila do krámu". Nikdo již neviděl další vlivy a osobnosti, kteří nyní vládnou (Hasim Thaçi - zářný příklad. Velitel UČK, Senátem USA navržen na Nobelovu cenu za mír, nyní vyšetřován pro vraždy a obchod s orgány). Tak můžu pokračovat dál, základním vlivem je moc, bohatství, nerostné suroviny. Když je jeden z těchto vlivů, pravidelně se ,,pravda" ohýbá tak, jak se zrovna hodí.

 

Viktor Janukovyč byl ve svobodných volbách zvolen prezidentem. V tuto chvíli je v zemi nepřítel číslo jedna, což naše média samozřejmě též rády zvýrazní a polívčičku přihřejí (o politicích postupně odmítající domluvené státní návštěvy ani nemluvě...). Když si přečtete diskuze pod články (novinky.cz, blesk.cz, idnes.cz...) zjistíte, že s postupem Janukovyče mnozí souhlasí. Jeden z příspěvků, který získal pod článkem na novinkách nejvíce hlasů bylo tento:

 

Radek Hotový, Ostrava
O jaké dohodě pořád rádoby opozice mluví, vždyť Janukovyče jen vydírají. Nejdříve vyhraje Janukovyč demokraticky a poté, co dostal zemi na pokraji bankrotu po vládě „Oranžových“ svobodné volby. Pak před Vánocema vyvolá opozice hlasování o jeho nedůvěře, které vláda ustojí, jenže Náckové vyhrožují dál... Janukovyč opět (pokolikáté už) ukáže vlídnou tvář a nabídne další ústupky s tím že pokud do 17.2. se barikádníci stáhnou, propustí a amnestuje aktivisty. Což si Janukovyč a jeho lidé splnili, ale fašizující opozice ihned poté, co má své lidi propuštěné začně hned 18. další pogrom... Tohle je ta Vaše „demokracie“, pánové Jacenyuk a Kličko? Žádné gumové projektily, ostré na vás, verbež fašounská! S teroristy se nejedná – jakože označit Vaše požadavky za jednání je silně přitažené za vlasy, protože Vy jen diktujete, vydíráte, drancujete, zapalujete....., v USA byste byli dávno pod drnem! Pevně věřím, že Berkut vše ustojí, Janukovyč vyhlásí Stanné právo (což by si obhájil hned po Novém roce s prvním vhozeným Molotovem) a sjedná pořádek... To, že hoří sídlo Majdančiků v Domě odborů je jedině v pořádku.... Kdo seje vítr....

 

 

Když se podíváme na dostupné informace z Majdanu zjistíme, že bylo !!!postřeleno!!! více než 40 policistů, několik stovek bylo zraněno, z toho několik desítek vážně. K těm nejzávažnějším, život ohrožujícím patří těžké popáleniny. Jak jinak, z "Molotovova koktejlu", což je oblíbený prostředek demonstrantů. Jak by měl policista reagovat v okamžiku, kdy je ohrožen na životě a je o něj doslovně koktejl rozprsknut a on se ocitne v plamenech? Jak se zachovají jeho "parťáci"? Budou s otevřenou náručí vítat každého agresivního demonstranta? Nikoliv, zakročí k ochraně sebe, zdraví i majetku. Zničeno toho bylo již také více než dost. Bylo dáno jasné ultimátum, které popisuje i příspěvek pana Hotového z Ostravy. Výsledek? Pouze posílení agresorů na Majdanu. Nemluvím o všech, v žádném případě ne, ale o těch zvířatech, která média často opomíjí. I se mi příčí jim říci demonstranti.

 

Jeden z "demonstrantů" foto: AP

 

Demonstraci známe i my z naší historie, kupříkladu v roce 1989 "Sametovou revoluci" kde nebylo ničení všeho, co příjde do cesty, házení výbušnin, hořlavin a střelba. Současný stav na Majdanu si žádá zásah adekvátní situaci. A dost možná nasazení speciální jednotky BERKUT je řešením, jak zvládnout narůstající agresi i za cenu ztrát.

 

Omlouvám se, že jsem řekl svůj názor a pochopím, když mnozí se mnou souhlasit nebudou. Je to v pořádku, od toho máme demokracii a svobodu slova. Tu svobodu, kterou si mnozí vycinkali na Václaváku, ne vystříleli. Policie samozřejmě dělá řadu přešlapů, chyb (ponižování "demonstranta" před antonem jen v prádle atp), nemalou část bych ovšem přisuzoval celkovému vypětí a ztrátám ve vlastních řadách.

Štítky

demonstrace Kyjev policie

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.6 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
Roman Kovařík Datum: 22.02.2014 Čas: 13:17

Do slova a do písmene souhlasím s autorem článku, je zajimavé, jak by velcí zastánci "demonstrantů" na Ukrajině za stejné skutky chválili stejné chování "demonstrantů" v jiné, tzv. západní zemi. Přece policisté tu nejsou od toho, když brání vládní budovy, aby po nich bylo stříleno ze zbraní nebo házeny kameny a zápalné láhve, to by si tak dlouhou dobu nenechala líbit žádná policie na světě.

avatar
Frank Datum: 22.02.2014 Čas: 12:54

Myslím si, že všem rozumně uvažujícím lidem je zřejmé, kdo a proč vyvolal na Ukrajině toto svinstvo.

avatar
Petr Datum: 22.02.2014 Čas: 09:38

Všiml si někdo kolik tam bylo profesionálních demonstrantů vycvičených v palbě ze střelných zbraní a v odpovídajících nehořlavých oblecích? Byl jsem v 89 na nejedné demonstraci. Nebral jsem sebou na demonstraci ani pušku, ani dlažební kostku, ani žádný klacek.

avatar
zdenek buril Datum: 21.02.2014 Čas: 14:24

Příspěvek byl smazán redakcí z důvodu poručování pravidel diskuze (vulgarita atp.)

avatar
Jiří Nechvátal Datum: 21.02.2014 Čas: 07:15

Když změna společenských poměrů neprošla mírnější cestou (Oranžová revoluce), použije se libyjský či novější syrský scénář.
O "pravdě" si myslím své, vždy si připomenu staré české přísloví: "Stokrát opakovaná lež se stává pravdou." A při studiu filozofie nám přednášející vždy kladl na srdce, že každý má svou pravdu, a ta pravá je obvykle někde uprostřed.

avatar
Milan Kročil Datum: 21.02.2014 Čas: 02:16

Máš koule!!!! Něco takového napsat!!! Klobouk dolů.

avatar
Tom Datum: 21.02.2014 Čas: 01:01

Ano, dle ústavy máme právo na odpor (nespecifikovaný).

Leč nezapomínejte, že v ústavě máme i Článek 5 ::

Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a ODMÍTAJÍCÍCH násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.

avatar
petr peca Datum: 20.02.2014 Čas: 22:50

Ani se mi nechce věřit, že tento selským rozumem pochopitelný článek najdu zde.Děkuji Vám.

avatar
Oksana Datum: 20.02.2014 Čas: 19:33

kdo nebyl na ukrajine , nikdy nepochopi jeji systém...... polici je tam silne zkorumpovana , život nemá rad a ani zákon..... Janukovic hrabe jen pro sebe .....rec penez je tam neskutecne silna......Ti lide, ta opozice , chce jen spravedlnost pro všechny stejnou, chce je pevne zákony , které ale budou platit a ne vždy jen podle toho komu se to hodi

avatar
David Michal Datum: 20.02.2014 Čas: 17:28

Jakmile začne policie sloužit zlu a jde proti lidu, tak jiné zacházení nezaslouží. Policii si platí lidé a nikoliv státní úředníci. A platí si je pro svou ochranu a nikoliv pro svou represi. Autore chápu, že milujete policii, ale logiku máte posazenou špatně. Služte lidem a budou Vás respektovat, jděte proti nim, budou do Vás střílet. Jednoduché!