NÁZOR: MEDEVAC - můžeme si dovolit upřednostňovat zahraniční pacienty a pro naše nemít lůžka?

Datum: 27.02.2014 | Autor: Redakce PN

V 18.40 hodin a v 19.40 hodin přistanou na letišti Praha-Kbely vojenské speciály, jimiž bude do České republiky přepraveno cca 23 pacientů z Ukrajiny. Jedná se o pacienty s těžkými a středně těžkými zraněními, kteří budou v Česku léčeni v rámci programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC). Celá "akce" vyjde nejméně na 10 milionů Kč, zraněné si převezmou Fakultní nemocnici Motol a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí. Léčíme tedy zahraniční pacienty, když na naše nemáme dostatek lůžek?!

 

Předchozí mise MEDEVAC - Sýrie

 

Chápeme potřeby humanitární pomoci ve světě, nicméně nám mnohá tato pomoc příjde jen jako účelné "zviditelňování" s odhlédnutím k místním problémům. Posledním příkladem je transport zraněných z Ukrajiny k nám, do našich nemocnic v Praze. Jde o stejné nemocnice, které často nepřijímají pacienty z důvodu obsazenosti a vytíženosti lůžek. 

 

Pacienti z ČR krouží hodiny v záchrankách, než jsou přijati. Zranění z Ukrajiny? Ty přiveze armádní speciál...

 

Jak nedávno uvedla MF Dnes: Záchranáři denně bojují o život pacientů. Jenže, i když se jim ho podaří zachránit, musí řešit další starosti. Nemocnice totiž od nich odmítají pacienta přebrat a oni s ním pak až několik hodin krouží v sanitce po nemocnicích. List popisuje případ, kdy záchranáři resuscitovali třiadvacetiletého mladíka. Od záchranářů ho odmítlo přebrat hned několik nemocnic. Dispečerka nejdříve podle Mf Dnes volala do IKEMu, následně do Thomayerovy nemocnice a Všeobecné fakultní nemocnice. Všude slyšela odmítnutí. Pacienta převzali až na Vinohradech. To ale nebyl jediný podobný případ, ve stejný den více než tři nemocnice odmítly další dva akutní případy! Smutné je i to, že záchranáři se s jedním či dvěma odmítnutími už smířili a ani je už příliš neřeší.

 
Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz se Mladé frontě Dnes svěřil, že během dvou týdnů v březnu už nemocnice odmítlo 20 pacientů! Některé dokonce přímo před bránou nemocnice. Přitom někteří z nich byli v přímém ohrožení života, sanitka vozila po Praze například přiotrávenou ženu či muže s mrtvicí a podezřením na krvácení do mozku!

 

Vláda vyčlenila 10 mil. Kč - výběr pacientů zajišťuje ambasáda a ČvT

 

Demonstrant z Majdanu - REUTERS

 

Tisková zpráva MVČR uvádí: Program humanitární pomoci MEDEVAC se rozšiřuje na Ukrajinu

Vláda dnes, 26. února 2014, schválila návrh na pokračování programu humanitárních evakuací MEDEVAC pro státní příslušníky Ukrajiny. Na jeho realizaci vyčlenila částku 10 mil. Kč. 

Výběr pacientů zajišťuje Zastupitelský úřad ČR v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. Vybrána byla dvacítka pacientů, které není možné v současné době z různých důvodů léčit v místních podmínkách. Jedná se o oběti násilných střetů s policejními pořádkovými silami, které trpí různými středně těžkými až těžkými zraněními, jako jsou střelná zranění hrudníku, hlavy, zranění vnitřních orgánů apod.
 
„Smyslem programu MEDEVAC je pomáhat nemocným a zraněným v případěch, kdy v domovské zemi není z různých důvodů možné pacientům adekvátní zdravotní péči poskytnout. Jsme proto rádi, že MEDEVAC může pomoci také občanům Ukrajiny zraněným při střetech mezi demonstranty a ukrajinskými bezpečnostními složkami,“ uvedl první náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jan Sixta.
 
Na léčbu do Česka přiveze Ukrajince z Kyjeva dopravní letadlo Armády České republiky ve čtvrtek 27. února 2014. Pacienti budou léčeni ve Fakultní nemocnici Motol a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí.

 

Z cizího krev neteče

 

Jedno rčení říká "Z cizího krev neteče" což přesně vypovídá o hospodaření na našich ministerstvech. Na našich stránkách propagujeme P E T I C I k navrácení 10% do stupnice základních tarifů BS (bezpečnostních složek), nicméně jen velmi špatně se dá ušetřit v okamžiku, kdy upřednostňujeme osudy cizích státních příslušníků před zdravím našich občanů a kdy vynakládáme nemalé finanční prostředky na humanitární pomoc ve světě. Lze poměrně logicky chápat Sýrii, zde, ač to média neuvádí je velká část nemocnic vyhozena do povětří extrémisty, v zemi chybí léky, kvalifikovaný personál. Ukrajina je nicméně odlišná, disponuje řadou nemocnic a lékařů. Ano, ale v oblastech, které se chtějí připojit k Rusku, tudíž Majdanské bojovníky zřejmě nepříjmou...

 

Jaký je Váš názor? Jistě to mnozí z Vás pociťují na vybavení, platech a podmínkách práce. Šetřit se musí, ale tam, kde je třeba!

 

Redakce PN

 

 

Štítky

humanitární pomoc MEDEVAC Ukrajina pacienti nemocnice

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.9 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze:

Komentáře

avatar
lubos panek Datum: 03.03.2014 Čas: 09:56

ukrajinci si udelaji revoluci a my jim mame platit nemocne?kde to jsme (no myslim ze v cesku) co chteji to maji.malem se jim podarilo vyprovokovat valku.
budou si to muset vyzrat samy.

avatar
Jiří Brantner Datum: 28.02.2014 Čas: 03:26

Viděl jsem hodně videa z UK, kde jsou hrubě napadáni policisté hořícími koktejly, dlažebními kostkami, řetězy, kde je lůza lynčuje a vypichuje oči. Kdekoliv ve Světě by za takové napadení nebyli tito tzv demokratičtí protestujícíc označeni za demonstranty, ale za teroristy. A z teroristy se nevyjednává, ti se střílí. Byli zranění policisté mezi těmi co přiletěli.??? Proč dovolíte českým médií , aby nám lhali, je mi z toho na blití. JB, policista v důchodu.

avatar
Zdenek Datum: 27.02.2014 Čas: 20:56

...doporučuji si řádně prohlédnou záznamy , kterých je plno na netu, převážně tito bojovníci Majdanu jsou členové nacionalistického a nacistického ražení pokračující Banderovci (jen tak mimochodem její členové byli v Waffen-SS kde tvořili 14.divizi 1.Ukrajinská, mají na svědomí mnoho vypálených a vyvražděných vesnic včetně žen a dětí cca do 130tis. občanů Poláků, Rusů, Židů a jiných národností) právě tito jsou hlavní příčinou násilností na Majdanu vypálených budov popálených a uhořelých policistů, to jsou ti podle naších alpinistů pokojní demonstranti o kterých nám ČT a masmédia vtloukají samé lži do hlavy a které podporují!!!Styďte se, pro tyto máme a po obyvatele ČR ne!!!

avatar
Jan Datum: 27.02.2014 Čas: 20:03

Jasný, proč by přijímali lidi, kteří na tohle všechno musej dávat v daních. Nikde nebude vidět, že přijmuli pána s mrtvicí nad limit, za to když přijmou 20 ÚKáček, za to budou v novinách za hrdiny...takže čech, kterej si za tu péči platí, tak ji nedostane a ještě bude platit místo náplavě z venku, která mu to místo sebrala...a to je ve zkratce náš Absordistán

avatar
Jaroslav Datum: 27.02.2014 Čas: 14:45

Co k tomu dodat, tadyhle se to píše taky dost jasně - http://www.novinky.cz/krimi/327310-rychla-zachranna-sluzba-v-praze-pacient-hodiny-v-sanitce-a-premlouvani-nemocnic.html

jak je možný, že Thomayerka ted příjde Ukrajince, ale jinak je na žebříčku těch, co nepřijímají?