Násilí proti policistům při služebních zákrocích

Datum: 12.12.2013 | Autor: Michal Voska

Policisté při výkonu své práce čelí velmi často útokům pachatelů trestných činů, kteří proti nim neváhají použít mimo jiné i střelnou zbraň. Případ z úterý 10. 12. 2013, ke kterému došlo ve Středočeském kraji a při kterém byl krátkou střelnou zbraní zraněn zakročující policista, je toho jasným důkazem. Díky tomu, že je tento policista velmi dobře vycvičen a že použil ochrannou balistickou vestu, skončil útok naštěstí „pouze“ jeho lehkým zraněním. Ne vždy ale, bohužel, takové štěstí naši kolegové mají.

 

URNA v akci 

 

Každodenní výkon služby policistů, při kterém nasazují své životy a zdraví, aby ochránili životy, zdraví a majetek občanů, patří k nejrizikovější profesi. A nejedná se pouze o policisty zařazené v rámci speciálních útvarů jako je zásahová jednotka nebo Útvar rychlého nasazení, ale o každého policistu, který službu vykonává tzv. na ulici. Nejvíce jsou těmito útoky ohroženi policisté pořádkové policie.


Kromě střelné zbraně útočí pachatelé i sečným a bodnými zbraněmi (nejčastěji nůž, sekyra) nebo jinými předměty (vozidlo, kámen, tyč, teleskopický obušek, pepřový spreje). Ke znásobení útoku neváhají použít i psa.  
 

V roce 2011 jsme v rámci celé Policie ČR řešili 565 případů násilí proti příslušníkovi Policie ČR a 41 případů, kdy jim bylo ze strany pachatelů vyhrožováno.


V roce 2012 došlo k 479 případům násilí a 39 případů vyhrožování.


V roce 2013 jsme do současné doby zaznamenali 453 případů násilí proti policistovi a 39 případů, při kterých policistovi pachatel vyhrožoval.
 
Nejvíce těchto případů museli řešit policisté v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Podle našich statistik dochází nejčastěji k násilí proti policistům v sobotu. Zhruba v polovině všech těchto případů skončí útok zraněním policisty. V převážné většině případů je u pachatelů těchto útoků následně zjištěna v těle přítomnost alkoholu nebo drog.

 

Aktuálně ke střelbě na příslušníka URNA


Devětačtyřicetilettému muži bylo sděleno obvinění pro zločin pokus vraždy na úřední osobě pro výkon pravomoci. 

Dnes 12. prosince 2013 se na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje uskutečnil brífink, na kterém přítomné novináře informoval mjr. Martin Šulc, vedoucí vyšetřovatelů krajského ředitelství, o nových skutečnostech v případu útoku na zasahujícího policistu.

 

Kriminalisté zahájili trestní stíhání pro zločin pokus vraždy na úřední osobě pro výkon pravomoci proti devětačtyřicetiletému muži, který útočil na policistu střelnou zbraní. Dnes byl podán také podnět na návrh na vazbu. Za zločin hrozí pachateli trest odnětí svobody ve výši patnáct až dvacet let odnětí svobody nebo také trest výjimečný.

 

K incidentu došlo v úterý při zásahu policistů při vstupu do objektu na území Praha venkov – JIH. Muž, u kterého měla být provedena domovní prohlídka, použil k útoku na policistu střelnou zbraň. Devětačtyřicetiletý muž cizí státní příslušnosti použil legálně drženou krátkou střelnou zbraň. Policista byl lehce zraněn a nebyl v ohrožení života. „ Zásah měl standardní průběh, policisté byli řádně označeni a použili i odpovídající zákonné výzvy „ sdělil Šulc.

Štítky

střelba útok URNA

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.7 / 10

Související články