Nález munice

Datum: 21.08.2014 | Autor: por. Mgr. Vendulka Marečková

Sedmdesátiletý muž oznámil dne 20. srpna 2014 v dopoledních hodinách, že v obci Čentice při vyklízení kůlny na své chalupě nalezl nevybuchlou munici. Přivolaní policisté na místě zjistili, že se skutečně jedná o munici. Nálezce uvedl, že náboje byly různě zabalené, a proto je rozbalil a všechny nandal do dřevěné krabice.

 

Nalezená munice - foto: PČR

 

Na místě přivolaný pyrotechnik z expozitury Milovice uvedl, že se jedná o 10 kg malorážové pěchotní munice z roku 1943, konkrétně se jednalo o náboje 7,92x57 Mauser, maďarské výroby do karabiny K 98. Náboje byly zajištěny a téhož dne odvezeny k likvidaci. Ke zranění osob ani majetku nedošlo.

 

Jak postupovat v případě nálezu munice? Je vhodné dodržet určitý postup, aby se minimalizovalo nebezpečí, protože i několik desítek let staré náboje, granáty a střely mohou při neopatrné manipulaci explodovat.

 

Nalezená munice - foto: PČR

 

Jak se správně zachovat? Doporučujeme při nálezu věci, která tvarem a vzhledem odpovídá munici s předmětem nijak nemanipulovat. V blízkosti místa nálezu je vhodné umístit viditelné označení a ustoupit do vzdálenosti několika desítek až stovek metrů. Teprve poté zavolejte linku 158. Policistům sdělte své jméno a příjmení, co jste našli a co nejpřesněji lokalizujte místo, kde se nacházíte. Zůstaňte na místě do příjezdu policistů a k označenému místu nikoho nepouštějte.

Štítky

munice nález munice mauser

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

1 / 10

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: