Milan Chovanec ukončil dvojvládí v čele policie. Nový policejní prezident bude vybrán standardně a v souladu se zákonem

Datum: 06.02.2014 | Autor: Pavel Novák

Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu 5. února 2014, dohodl jak s policejním prezidentem Petrem Lessy, tak s jeho současným náměstkem Martinem Červíčkem na vyřešení dvojvládí v čele policejního sboru. Petr Lessy rezignuje k 28. únoru 2014 na funkci policejního prezidenta a bude se připravovat jako budoucí policejní atašé na své vyslání do Bratislavy. O návrat do čela policie nebude usilovat ani Martin Červíček.

 

Policejnímu "dvojvládí" bude konec foto: MVČR

 

Od 1. března 2014 bude policii se všemi pravomocemi i povinnostmi řídit náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Tomáš Tuhý. Z iniciativy ministra vnitra a z důvodu, aby v budoucnu nevzniklo policejní bezvládí, bude nově jasně definován plnohodnotný zástupce policejního prezidenta. Tím bude 1. náměstek policejního prezidenta, což bude nová funkce, která bude ale spojená s dosavadní pozicí náměstka pro vnější službu. 1. náměstek bude zastupovat policejního prezidenta, a to jak v případě krátkodobé nepřítomnosti, tak i v případě, že tato pozice nebude obsazena.

 

„Chtěl bych za osobní postoje ocenit jak Petra Lessy, tak Martina Červíčka. Uvědomuji si, že to pro ně nebylo snadné rozhodování, protože oba jsou oběťmi situace, kterou nezpůsobili. Vážím si toho, že potlačili osobní zájmy a ambice a upřednostnili zájmy policie,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec a dodal, že je rád, že se podařilo vyřešit situaci, kdy kvůli unáhlenému rozhodnutí minulého ministra vnitra Martina Peciny hrozily soudní pře a nebylo jasné, kdo má policii vést. „Také proto je vhodné, aby se rozklad Martina Červíčka proti rozhodnutí tehdejšího ministra vnitra nechal doběhnout. Stanoví se tak hranice, co v této oblasti ministr vnitra může a nemůže dělat,“ doplnil Milan Chovanec. Aby řízení o rozkladu bylo co nejtransparentnější, budou členy senátu rozkladové komise také zástupci dvou policejních odborových svazů (NOS a UBS).

 

Výběr nového šéfa začne v březnu

 

Poté, co Petr Lessy skončí 28. února na pozici policejního prezidenta, proběhne podle zákona a bez prodlev standardní výběr nového šéfa policie. Nejprve tedy půjde o nabídkové řízení pro příslušníky zařazené v 11. tarifní třídě. Pokud se mezi nimi nepodaří nového policejního prezidenta vybrat, bude následovat výběrové řízení. „Za důležité považuji, že od března až do výběru nového policejního prezidenta nenastane žádné bezvládí. Policii bude řídit náměstek pro vnější službu Tomáš Tuhý,“ dodal Milan Chovanec. 

 

Oba policisté zůstávají u sboru

 

Ministr dále ocenil rezignaci Petra Lessy jako chlapské gesto a Martina Červíčka pochválil za to, že policii při odvolání předával v lepším stavu, než ve kterém ji přebíral. Za dobrou zprávu Milan Chovanec považuje, že oba důstojníci chtějí dál zůstat ve službách policie. To stejně jako postoj ministra vnitra ocenili také zástupci Unie bezpečnostních složek a Nezávislý odborový svaz PČR. 

 

Situaci okomentovali oba příslušníci. Petr Lessy prohlásil, že o uvolnění z funkce požádal po zralé úvaze a rád by v budoucnu pracoval jako policejní přidělenec PČR na Slovensku. Martin Červíček uvedl, že svou budoucnost nevidí v nejužším vedení policie, ale rád by působil na krajské úrovni. Řekl také, že o funkci policejního prezidenta nebude uvažovat ani v případě, že bude vyhověno jeho rozkladu.

Štítky

policie ministerstvo vnitra dvojvládí chovanec policejní prezident červíček prezident Lessy

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

0 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: