Milan Chovanec, možný kandidát na ministra vnitra

Datum: 23.01.2014 | Autor: Michal Voska

Prezident Miloš Zeman zvažuje Milana Chovance (ČSSD) jako kandidáta na post ministra vnitra. Nahradil by Martina Pecinu. Podívejme se na dostupné informace o panu Chovancovi. Víme, že vystudoval za ,,pár" měsíců. Co o něm víme dál?

 

Milan Chovanec (* 31. ledna 1970 Plzeň) je český politik České strany sociálně demokratické, od září 2010 hejtman Plzeňského kraje a od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR. V letech 2002 až 2010 byl členem Zastupitelstva města Plzně.


Biografie

 

Absolvoval střední ekonomickou školu v Plzni a Západočeskou univerzitu v Plzni, bakalářský obor na právnické fakultě, který absolvoval během 9 měsíců a jeho regulérnost tedy bývá zpochybňována. Chovanec uvádí, že byl jako absolvent kurzu celoživotního vzdělávání zařazen přímo do 3. ročníku, své studium na právnické fakultě však považuje za nejhloupější nápad svého života a získaný titul již neužívá.

 


Do roku 1989 pracoval v Československé bance, po revoluci začal podnikat v oblasti maloobchodu, velkoobchodu a služeb. V letech 1999-2000 byl společníkem v MILLER - Sü s.r.o. v letech 2001-2007 pak jednatelem a jediným společníkem v Plzeňský nábytek s.r.o., když svůj podíl v této společnosti prodal v roce 2007 za 10,5 mil. Kč.


Je ženatý a má dvě děti. Je vnukem Františka Chovance, který byl ve 40. letech 20. století předním politikem plzeňské ČSSD a krátce i poslancem Národního shromáždění.

 


Politika

 

Od roku 1997 je členem ČSSD. Dlouhodobě se pohybuje ve vedoucích funkcích plzeňské i krajské ČSSD, od února 2011 je předsedou krajského výkonného výboru ČSSD. Na sjezdu v březnu 2013 byl zvolen místopředsedou ČSSD.

 


V letech 2002 až 2010 pracoval jako zastupitel města Plzně, v letech 2006 až 2008 také jako předseda Kontrolního výboru města Plzně. Po zvolení Milady Emmerové hejtmankou Plzeňského kraje na podzim 2008 se stal jejím prvním náměstkem pro oblasti ekonomika a majetek. Hejtmanem Plzeňského kraje je od září 2010, kdy se Milada Emmerová stala členkou Poslanecké sněmovny ČR a na funkci hejtmanky rezignovala.

 


Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Plzeňském kraji jako lídr ČSSD a byl zvolen. Krátce po sečtení výsledků voleb se 26. října 2013 zúčastnil utajované schůzky prezidenta Miloše Zemana s částí vedení ČSSD, po které on a další členové předsednictva ČSSD vyzvali k odstoupení předsedu strany Bohuslava Sobotku. Jako první schůzku veřejně přiznal. V lednu 2014 se stal kandidátem ČSSD na post ministra vnitra ve vládě Bohuslava Sobotky.

 

 

Je třeba ovšem i zmínit, že p.Chovanec aktivně pomáhá se stavbou památníku obětí bombardování Plzně za 2 sv.války

 

Zdroj: Wikipedia

Štítky

ministr Chovanec Zeman Pecina

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: