Maxpedition Sitka Gearslinger

Datum: 08.10.2014 | Autor: Michal Voska

Batoh Sitka Gearslinger mě provázel Afghánistánem, ale i džunglí pražské metropole. Jak se nosí, co mi na něm chybělo, co vyhovovalo a proč jsem si jej nakonec tak oblíbil? To se dozvíte dále.

Sitka Gearslinger – malý, ale šikovný


Před cestou do Afghánistánu jsem řešil, který malý, jednodenní batoh si vzít s sebou. Nakonec nám s výběrem poradil a vyšel vstříc Pavel Zendulka z Armedu. Bývalý voják SOGu a majitel obchodu s vojenským vybavením mi na cestu zapůjčil model Maxpedition Sitka Gearslinger.
 
Mnohé možná již na začátku odradí, že je to batoh "přes jedno rameno", ale při každodenním užívání si na něj rychle zvyknete. Pokud chcete být navíc před kamarády COOL a IN, vězte, že tento kousek nosil spojenec dobrých robotů Sam (Shia LaBeouf) ve filmu Transformers 3.
 

Foto: Maxpedition Sitka Gearslinger v Afghánistánu / Michal Voska


 
Od batohu jsem očekával pohodlné nošení, kvalitní zpracování, alespoň částečnou voděodolnost, objem, který pojme: malou kameru, zrcadlovku, drobné fotopříslušenství, netbook, malý náhradní kompaktní foťák s baterkami, nabíječku pro netbook i fotoaparát, náhradní baterie, malou čističku vody (v mém případě SteriPEN, včetně nástavce na mechanické čištění k litrové láhvi Nalgene), jednu lehkou funkční bundu (druhá vrstva od ENVY), jeden pár ponožek, blok, tužku, peněženku, mobil a pár drobností.
 
Vešlo se vše i navzdory tomu, že je tento batoh malý, neboť má objem pouhých 10 litrů. Kvitoval jsem s povděkem taktéž kapsu na boku batohu na litrovou láhev, jež byla jako ušitá přímo na láhev Nalgene – asi to nebyla náhoda…


 


Foto: Vše, co potřebuje reportér na cestu  / Kateřina Medková


 
Výrobce také počítal s umístěním třílitrového vaku na zadní části batohu, a proto jsou tu již připraveny vývody. Hadičku můžete protáhnout třeba MOLLE úchyty na ramenním popruhu. Nošení s vakem jsem nezkoušel, ale předpokládám, že to vzhledem k členění a polstrování nebude žádná překážka či výrazné zhoršení ergonomie.


 
Zpracování a pocity z používání

 

Polstrování na zádech je příjemné, batoh nijak netlačí, i když je plný až po okraj. Záda se téměř nepotí – a to byl "v provozu" v Afghánistánu po celou dobu, kde panovaly teploty od 15–32°C, dokonce s ním v tomto ohledu nebyly potíže ani během několikahodinového přestupu v Dubaji, kde tehdy měli pekelnou venkovní teplotou.
 
Ramenní popruh (či spíše hrudní) je perfektně polstrován a ani na něm se netvoří koláče od potu. Popruh je samozřejmě nastavitelný pro střízlíky i obry. Na popruhu naleznete kromě MOLLE vazby i kovovou karabinu k uchycení dalšího příslušenství.
 


Foto: Masivní přezka je spolehlivá, tichá a odolná  / Michal Voska


 
Batoh se mi nosil dobře, ačkoli jsem zvyklý na klasické batohy "na obě ramena". Stabilitu poskytuje rovněž boční popruh. Pokud jej ovšem nepoužíváte, můžete jej schovat v kapse pro hydratační vak (vzhledem k povrchu na suchý zip vybízí kapsa ke skrytému nošení zbraně). Součástí přezky je též integrovaná píšťalka. Výkon jsem zkoušel, na pískání fotbalu nic moc, avšak pro "komunikaci" s lidmi v okolí je hlasitost více než dostatečná.
 

Pakliže hodláte používat batoh delší dobu, potom doporučuji boční popruh, neboť ke stabilitě přispívá významnou měrou. Batoh se mi sice od začátku nosil poměrně dobře, ale po vložení litrové láhve Nalgene do boční kapsy to bylo ještě lepší – jako by se tím vyvážil.
 


Foto: Boční popruh zvyšuje komfort nošení. U bočního popruhu vidíme také kovovou karabinu / Kateřina Medková
 

Taktická výhoda – přemístění na prsa

 

Výhodou batohů přes jedno rameno je možnost přemístění na prsa, což já jsem využíval dost často. Hlavní popruh má sice "rychloodhoz" s opravdu masivní, ale při zapínání tichou přezkou (tuto vlastnost mají platí všechny přezky na posuzovaném modelu), avšak já jej obvykle přemisťoval, než abych jej sundával. Především kvůli přístupu k fototechnice. Koneckonců, to přetáčení na břicho se hodí třeba i v pražské MHD. Sednete si do tramvaje či autobusu a batoh jednoduše přetočíte na břicho, aniž byste jej sundávali.
 

Foto: Přetočení na hruď je skvělý tah od výrobce  / Kateřina Medková
 
Jakmile batoh přetočíte, máte perfektní přístup do hlavní, horní i dolní boční kapsy a také k přední malé kapse. Dostanete se též do kapsy určené pro hydrovak, anebo v případě úchytů ze suchého zipu ke skryté zbrani. Jde to i bez úchytu, ale zbraň pak není v kapse pevně fixována.
 
Také na levé straně batohu se nachází poutko na přenášení. To jsem používal především na letišti při "lustraci". Z batohu jsem vyndal foťák, netbook, poslal jej pod rentgen a na konci znovu vyzvedl, chytl za boční poutko, poponesl ke stolu, abych jej zase naplnil a uklidil.
 

Praktické poutko / Kateřina Medková
 
Vnitřní členění

 

Vnitřek je logicky a funkčně uspořádán. Do hlavní kapsy se dostanete po rozepnutí masivního zipu. Uvidíte velkou kapsu, kterou překrývá nastavitelný popruh s klipsou. V této kapse jsem nosil netbook a přezkou jsem jej upevnil, aby se příliš nepohyboval.
 

 
I hlavní kapsa má povrch ze suchého zipu, a tak zde můžete uložit třeba zbraň zbraň. Na horní straně kapsy jsou dva oddělené prostory ze síťoviny, vybavené jedním zipem. Ideální na drobnosti. Já jsem tam ukládal pytlík s paměťovými kartami, baterky aj.


 
Druhá kapsa v hlavním prostoru je rozdělena na dvě části, přičemž zde není možnost žádné aretace či přichycení. Vnitřek batohu není vůbec vypolstrován, což není zejména pro fototechniku příliš dobré. Inu, vyřešil jsem to tak, že jsem zabalil techniku do softshellové bundy.


 
Ani bláto, ani déšť

 


Díky systému PALS (nosná vazba) můžete prakticky na celý batoh umístit, co se vám jen zlíbí z MOLLE vybavení, sumky, pouzdra.... Všechny zipy jsou dostatečně odolné, nezadrhávají se.
Batoh je potažen nepromokavou vrstvou z polyuretanu, batoh sám je ušit z balistického nylonu – v praxi to znamená špičkovou mechanickou odolnost a díky teflonové úpravě i odolnost vůči ušpinění.
 

Na nosnou vazbu PALS  si můžete připevnit další taktické příslušenství / Kateřina Medková

 

Teflonje vynikající: za celou dobu v Afghánistánu, kdy se batoh válel v prachu a všemožného nepořádku, se mi jej nepodařilo prakticky vůbec viditelně ušpinit. Ačkoli se v Afghánistánu časem ušpiní asi vše, jak nás upozornili profíci ze SOLDATO teamu.
 
Ani na přezkách není prakticky žádný škrábanec. Batohu neublížil ani vydatný déšť, povrch byl mokrý, avšak dovnitř se nedostalo skoro nic, došlo jen k nepatrnému zvlhčení. Výraznými pomocníky jsou kompresní popruhy, které batoh lépe stáhnou, když není plný. Přední popruh lze použít i k uchycení bundy či jiného oděvu.
 


Verdikt

 


Batoh mi po celou dobu skvěle sloužil. Je možné nosit jej denně, pouze v případě nošení do školy doporučuji přeměřit notebook, neboť ten můj 15,4" se vešel jen tak tak. Nošení je pohodlné, polstrování příjemné, kvalita zpracování špičková.
 
Možnost přemisťování na prsa může být pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou, každopádně nesporné je pohodlí v dopravních prostředcích, jak jsem již předeslal. Všechny přezky drží perfektně, neslyšíte žádné výrazné cvakání.
 
Maxpedition Sitka GearslingerFoto: Maxpedition Sitka Gearslinger - malý, ale šikovný / Kateřina Medková
 
Násilné stržení batohu z těla je prakticky nemožné, bez rozepnutí masivní přezky si případný lapka odnese i vás…. Přemýšlím, co bych mu vytkl, ale moc mne toho nenapadá. Při nošení víte, že nemáte klasický batoh, jeho stabilita je dobrá při chůzi i běhu. Celkově mne tento model od Maxpeditionu nadchl a všem jej vřele doporučuji. Jedinou skutečnou nevýhodou je poměrně vysoká cena – okolo 3200 Kč. Jenže za tuto cenu získáte opravdu špičkový produkt.
 
 
Klady
+
Kvalitní zpracování a odolnost
+
Možnost skrytého nošení zbraně pomocí úchytů , "na sucháč"
+
Kapsa přímo určená na litrovou láhev Nalgene
+
Vnitřní uspořádání


Zápory
-
Cena
-
Absence vnitřního polstrování

 

Batoh zapůjčil ARMED

Štítky

recenze maxedition gearslinger sitka batoh

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

7 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: