Legendární loupeže, 5. díl.: 1997 – s odcizenými 17 miliony dolarů směr Mexiko

Datum: 10.05.2014 | Autor: Michal Misík

Třebaže se takový scénář zdá být takřka pokaždé jako vystřižený z pera konspiračního romanopisce, nespočet bankovních loupeží na sebe bere podobu zločinného spiknutí zevnitř okradené společnosti. Nejinak tomu bylo i v roce 1997 v americkém státě Florida. Spojené státy americké jsou jakási alma mater kolosálních bankovních loupeží, což poměrně dobře ilustruje zejména období těsně před koncem milénia, kdy bylo, optikou dneška, až podivuhodně laxním způsobem nakládáno s obrovskými „stohy bankovek“. Jistý David Scott Ghannt pracující coby transportní řidič společnosti Loomis, nadnárodní agentury pro manipulaci a fyzické zabezpečení peněz a cenných papírů, zosnoval další z takových ďábelských plánů, jak svému zaměstnavateli takříkajíc pustit žilou. A to setsakra pořádně!
 


          


 

Nájezd na miliony byl naplánován v součinnosti se Stevem Chambersem, Ghanntovým kumpánem a pracovníkem banky, která měla v péči finance od svých klientů. Ghannt v oné bance naložil hotovost (celkem 17 300 000 USD, v přepočtu tehdy cca 520 milionů korun českých) a vydal se v opancéřovaném voze ukrajovat kilometry noční tmou. Dle linie scénáře byly peníze jím a dalšími komplici odcizeny během této pečlivě naplánované noční akce, která počítala s tím, že Ghannt, jakožto hlavní organizátor a podezřelý, prchne bezprostředně po loupežném nájezdu do Mexika.  

 Kvintesence bankovních velekrádeží: na styl filmových zlotřilců si zosnovatel loupeže namířil své zbohatlické kroky na slunnou výheň mexického území.


 

A tak se i stalo, po převozu peněz na předem domluvené místo uprchl s 50 tisíci dolarů „v kapse“ do relativního poklidu mexického ostrova Cozumel, vzdáleného 62 kilometrů od proslulého letoviska Cancún. Do té doby, než by byl uskutečnitelný bezpečný fyzický převoz odcizených peněz za hranice, měly být Ghanntovi přes třetí osobu zasílány nemalé částky poukazované na bankovní účty elektronickou cestou. Žádný zdroj však přesně neříká, zdali měli i ostatní z jeho klaky v úmyslu užít si svého bohatství právě na mexické půdě. Jak dlouho jim nově nabyté „štěstí“ vydrželo?

 


             


 

Netrvalo dlouho a FBI ve společném pátrání s mexickou policií zaznamenala úspěch s dopadením Ghannta a rychle docílila i jeho doznání. Všichni zúčastnění na loupeži se nevyhnuli trestu odnětí svobody, většina zmizelých peněz byla navrácena. Některé zdroje uvádí, že onu noc, kdy k loupeži došlo, ponechali zloději v ložném prostoru rozměrného transportního vozu tři miliony amerických dolarů, a to z jediného důvodu – peněz bylo až příliš mnoho, místa v civilním vozidle ubývalo, času málo, síly docházely – zkrátka se s tak značným množstvím bankovek přepočítali. Jak tragikomické…    

Zdroj (souhrnně): crb-see.com a archiv autora
 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

4.8 / 10

Související články