Legendární loupeže, 4. díl.: 2009 – za bílého dne odcizili šperky v hodnotě 65 milionů dolarů

Datum: 29.04.2014 | Autor: Michal Misík

Že nejen peníze, ale i drahocenné šperky nejsou v bezpečí na žádném místě světa, dokázala skupina opeslých lupičů dne 6. srpna roku 2009 přímo v srdci Londýna.


 

V inkriminovaný den vešla do obchodu s luxusními šperky Graff Diamonds na ulici New Bond dvojice mužů naoko předstírajících přítomnost běžných zákazníků. Z okovů obvyklého jednání se však vyrvali náhlým ozbrojeným přepadem obsluhy obchodu. Chvátající pobertové se během krátkých tří minut dokázali zmocnit 47 velecenných předmětů, mezi nimiž byly prsteny s drahokamy, náramky, náhrdelníky, diadémy a náramkové hodinky v hodnotě neuvěřitelných 40 milionů britských liber, tedy bratru 1 360 000 000 Kč. Neuvěřitelná drzost a rychlost lupičů přinesla své ovoce, dokázali se vzdálit od místa činu a bez policie v patách zmizet jako příslovečná pára nad hrncem.
 


              Krádež šperků je však pro pachatele, řekněme, méně praktická než odcizení finanční hotovosti. Klenoty se nehodí k okamžitému použití a jejich odbyt, pokud nejsou zločinci přímo napojeni na ilegální filigránskou manufakturu, probíhá jaksi nehladce. Záchvat loupežného spěchu, jenž se zločincům tolik vyplatil při prvotním manévru v prodejní galerii se šperky, jim ve finále obrazně řečeno zlomil vaz. Skupina pachatelů byla vysledována prostřednictvím mobilního telefonu, který jeden z aktérů kriminálního činu zapomněl v kabině opuštěného vozidla.

 


Třpyt diamantů zastřel koncentraci pachatelů, kteří pro samý spěch udělali osudovou chybu.Správnost směru cesty potvrdily vyšetřovatelům prohlídky bytů podezřelých, kde se na policii usmál třpyt vítězství v podobě prstenu s diamantem v hodnotě cca 28 milionů korun. Ten byl obmotán celofánovou fólií a fikaně ukryt do kalíšku s pleťovým krémem. S tímto nálezem takříkajíc spadla klec – neotřelým nápadům a drzosti kluzkých zločinců tak byla učiněna přítrž.   
 


                                                                      Hlavní konstruktér loupežného přepadení a jeho ozbrojený aktér v jedné osobě Aman Kassaye byl shledán vinným a odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání 23 let. Další tři muži, kteří se přímo podíleli na loupeži, si každý za zločinné spiknutí a napomáhání aktu ozbrojené loupeže „odkroutí“ 16 let za mřížemi britských věznic.
  

foto: insight.gb, archiv autora

 

Ohodnoťte článek počtem hvězdiček

Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.

5 / 10

Související články

Přidej komentář
Váš příspěvek do diskuze: