Legendární loupeže, 3. díl: 2009 – podlí gangsteři vyrabovali přes třetí osobu banku v Dublinu
Země s nejkrásnější hudbou na světě se 27. února roku 2009 zachvěla při podlém činu ozbrojenců, majíce za cíl vybrakovat veškerou hotovost z budovy Bank of Ireland v Dublinu. V sázce byl zejména život jednoho zaměstnance banky a jeho rodiny, z peněžního ústavu zmizelo ohromujících pět a půl milionu britských liber (7 000 000 eur).
Největší bankovní loupež v dějinách Irské republiky mnozí považují za příslovečný blesk z čistého nebe. Prvotní útok byl proveden skupinou šesti maskovaných ozbrojenců, odhadovalo se, že jde o členy gangu pravděpodobně ze severní části Dublinu, – součásti tamějšího podsvětí. Ti započali konat noc předcházející samotné loupeži.
Ačkoliv jsou tzv. tygří únosy v Irské republice a také v Severním Irsku poměrně běžné, z výše ukořistěné hotovosti se v tomto případě doslova tají dech. A to samé lze samozřejmě říci o více než neférovém způsobu provedení. Přímo před domem přepadli mladého zaměstnance banky Shanea Traverse s manželku, jejich sedmileté dítě a jeho tchýni. Ženy a dítě moment nato unesli ve svém vozidle.
Pracovník banky posléze vyslechl ultimátum; pokud se nepostará o výběr dostatečné výše hotovosti dostatečně diskrétním způsobem, bude jeho rodina zabita. Následně byl gangstery přinucen objednat z několika mobilních telefonů hotovostní částky k vyzvednutí v budově Bank of Ireland v Dublinu. Příkazy zněly jasně: hodně peněz, žádná policie.
Pracovník Travers, syn dublinského policisty, pod tlakem donucení nasedl do svého vozidla Toyota Celica a s fotografií rodiny pod hlavněmi samopalů se vydal do banky vyzvednout hotovost. Vedení banky ctí pravidlo bezpečí svých zaměstnanců na prvním místě, pročež se Traversovi podařilo vyzvednout a do auta naložit ohromující množství pytlů bankovkami.
Některé zdroje tvrdí, že se do prostor banky spolu s Traversem vydal i jeden z teroristů, některé pro změnu, že jej ozbrojenci drželi v šachu pouze přes jeho rodinu. Předání peněz únoscům proběhlo na příměstské železniční stanici v severním Dublinu. Celá Traversova rodina byla následně propuštěna na blíže neurčeném místě v oblasti na sever od města.
Akt zákeřnosti zločinců vyvolal masivní reakci v podobě vytrvalého policejního honu na pachatele, jenž vyústil v úspěch v podobě dopadení všech pachatelů následující den. Hlavou zločinné mise, byl dle informací, kterých o tomto trestném činu nebylo zveřejněno nikterak moc, šedesátiletý „profesionální zločinec“ působící v celé oblasti Dublinského hrabství. Část odcizených peněz byla navrácena, větší díl však zmizel kamsi v nenávratno.
Opovrženíhodný způsob provedení a fakt, že samotná loupež netrvala déle než patnáct minut, přiměla irské ministerstvo vnitra a tamější bezpečnostní specialisty přehodnotit otázky bankovní ochrany napříč zemí. Necelý rok od loupeže, 28. ledna, zatkla policie jednoho ze zaměstnanců banky v podezření, že by mohl být kontaktem gangu tzv. zevnitř.
foto: reppublica.it© a archiv autora
Ohodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.