Legendární loupeže, 2. díl: 1997 – největší krádež hotovosti v dějinách Spojených států amerických
Rok 1997 představoval 365 dní, po kterých se žádné posádka vozidla převážejícího finanční hotovost nemohla v USA cítit zcela v bezpečí. Výjimkou nebyli ani vycvičení pracovníci transportů hotovosti ukrytí v nedobytném zázemí bezpečnostních agentur.
The Dunbar Heist, neboli přepadení trezorovny bezpečnostní společnosti Dunbar, je v USA veřejnosti často připomínáno. Vykradení opancéřovaných vozů s penězi přímo v přísně střeženém depu je, vyčísleno na peněžní ztrátu, dosud největší „bankovní“ loupeží, která se kdy na území spojených států amerických udála. Strůjcem zločinné akce byl jistý Allen Pace, pracující jako bezpečnostní inspektor Dunbaru a do nejmenšího detailu znalý vnitřních mechanismů transportů a deponace hotovosti. Zlákal pět svých přátel z mládí a zosnoval ďábelský plán. Krádež byla příhodně naplánována na pátek 13. září.
K loupeži mělo dojít v nočních hodinách, jelikož Pace přesně věděl, že tou dobou nebude trezorová místnost přímo v sídle Dunbaru v Los Angeles uzavřena. A taktéž věděl, že ten den tam bude „v bezpečí“ přečkávat obrovská suma finanční hotovosti. Použil své klíče zaměstnance a spolu se skupinou uskutečnil pohyb dle nacvičeného plánu vyhnutí se bezpečnostním kamerám.
Po dosažení prostor závodní jídelny se s týmem zlodějů jal zneškodňovat jednoho strážného po druhém. Zásadní problém pro lupiče představovali strážní u trezorové místnosti, kteří mohli velice promptně aktivovat všechny bezpečnostní systémy. Po dosažení trezoru si Pace a jeho komplici počínali jako vybíravé tornádo – šli takříkajíc na jistotu a rychle se zaměřili jen na nejcennější objekty v sejfu – bankovní pytle s bankovkami nejvyšší nominální hodnoty, které nepocházely z novotisku, nýbrž jako tržba z oběhu, tedy byly dle nesériového číslování prakticky nevystopovatelné.
Loupež se odehrála ve stanoveném časovém rozmezí půl jedné hodiny, za tu dobu naplnili zloději doslova k prasknutí přistavené dodávkové vozidlo. Pace celou „čistou“ akci zavrcholil vyjmutím záznamových nahrávek ze systému bezpečnostních kamer. Z trezorovny, resp. z tam odstavených opancéřovaných převozních vozů zmizelo té noci neuvěřitelných 18 900 000 dolarů…
Hladké vniknutí do objektu, bez poškození prvků vnějšího perimetru, přimělo policejní vyšetřovatele hledat pachatele uvnitř společnosti Dunbar. Avšak chyběly jakékoliv důkazy vedoucí právě Paceovi a jeho skupině. Na místě činu zůstal jen plastový střep ze zadní lampy skříňového vozu zlodějů. Průlom v případu přišel v okamžik, kdy se jeden z Paceových kumpánů rozhodl zaplatit (blíže neurčeno kde a komu) obnosem peněz dosud přebaleným identifikační bankovní páskou.
Následovalo odhalení držitele balíčku dolarů a řada výslechů, po kterých se vyšetřovatelé nakonec dočkali Paceova přiznání se k činu. Nad strůjcem největší krádeže hotovosti v dějinách USA vynesl soud rozsudek odnětí svobody v délce trvání 24 let. Nicméně, osud 10 milionů dolarů z této bankovní loupeže není doposud znám…
foto (souhrnně): Dunbar, archiv autora
Ohodnoťte článek počtem hvězdiček
Zaujal Vás tento článek? Nebo se Vám článek nelíbil? Ohodnoťte hvězdičkami.
Související články
- Mohou se cítit v bezpečí? Transportní vozy speciálních jednotek SWAT, 1. část
- Mohou se cítit v bezpečí? Transportní vozy speciálních jednotek SWAT, 2. část
- Legendární loupeže, 1. díl: 1997 – proslulá přestřelka severoamerické policie a dvou těžce ozbrojených bankovních lupičů